Na naszym portalu pojawiło się już kilka artykułów o plastiku. Wiemy już jak powstaje plastik oraz co wrzucamy do żółtego pojemnika, jednak nadal słyszymy o szkodliwości plastiku i długim procesie jego rozkładu. Dziś przybliżymy wam właśnie ten temat, bo w końcu to jest głównym problemem zanieczyszczenia naszej planety.
Przypomnijmy, czym jest plastik?

Plastikiem nazywamy wszystkie tworzywa sztuczne. Używany w każdej dziedzinie życia jest najbardziej popularnym tworzywem. Składa się głównie z materiałów, które w swoim składzie mają naturalne, syntetyczne czy modyfikowane polimery. Jego popularność wynika z plastyczności i odporności, a do tego jego produkcja jest dość tania co pozwala na stworzenie wielu produktów życia codziennego. Plastik jest wszędzie, nawet gdy nie dostrzegamy go gołym okiem. Możemy zaryzykować nawet stwierdzenie, że żyjemy w plastikowym świecie.
Jak długo rozkłada się plastik?
Od wielu lat naukowcy z różnych stron świata badają długość i szkodliwość rozkładania się plastiku. I to mimo jego wielu zalet jest OGROMNYM PROBLEMEM. Plastik rozkłada się setki, a nawet tysiące lat. Przez powolny rozpad plastik po wielu latach zamienia się w drobny pył, a ten jest szkodliwy dla całego środowiska przyrodniczego. Przykładem rozkładu może być najzwyklejsza butelka typu PET. Zwykle taka butelka po wypiciu napoju ląduje w śmieciach. Taka pojedyncza butelka może rozkładać się nawet do 1000 lat. Opony poczekają na swój rozkład do 80 lat, a papierki po cukierkach nawet 450 lat…
Liczby te są przerażające i z pewnością zapalają czerwoną lampkę w naszych głowach. Jest to kolejny argument na wdrażanie w życie recyklingu (więcej o tym możesz poczytać TUTAJ). Niestety odzyskiwanie plastiku w Polsce wynosi tylko 27%, co jest minimalną ilością w porównaniu do ilości plastiku jaką wyrzucamy rocznie. Czas na zmianę nastawienia i ratowanie planety, bo z takim podejściem niestety jesteśmy odgórnie spisani na porażkę.
Jak plastik szkodzi środowisku?
Naukowcy szacują, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie pływało więcej plastiku niż zwierząt wodnych. Plastikowe butelki, reklamówki, opakowania to dosłownie tylko kropla w morzu. Morska fauna żywi się teraz głównie plastikowym planktonem, który powoli, ale dogłębnie ją zatruwa, nie mówiąc o ranieniu zwierząt czy ich śmierci. Czy chcemy nad morzem smakować „plastikową rybkę”, której plastikowa zawartość odłoży się także w naszym organizmie?

Plastik znajduje się także w zanieczyszczonym powietrzu, które i tak bez plastiku wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie. Jednak podczas wykonywania tak codziennej czynności jak kąpiel także mikrokulki zawarte w żelach do mycia twarzy i peelingach zanieczyszczają nasze ścieki, a nawet najlepsza oczyszczalnia nie jest w stanie go przefiltrować.
Jaki jest obecny stan globalnego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi?
Obecny stan globalnego zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi jest niepokojący. Ilość plastiku w oceanach rośnie i dotarła do każdego zakątka świata.
Problem z plastikiem polega na tym, że jego rozkład zajmuje dużo czasu i większość z nich trafia na wysypiska śmieci lub jako śmieci. Prowadzi to do wielu problemów, takich jak erozja gleby, zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie wody i głód zwierząt.
Rozwiązaniem tego kryzysu jest recykling i ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych zamiast ich wyrzucania. Ze względu na wykorzystanie nieodnawialnych zasobów zaczyna brakować miejsc na odpady. Recykling jest więc istotną częścią rozwiązania.
Czy istnieje rozwiązanie tego problemu?
Proces recyklingu plastikowych butelek nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. Firmy zajmujące się recyklingiem szukają obecnie innych sposobów recyklingu różnych rodzajów tworzyw sztucznych, aby zmniejszyć swoją zależność od materiału pierwotnego.
Istnieje wiele rozwiązań, które można wdrożyć, aby usprawnić proces recyklingu plastikowych butelek. Niektóre firmy zaczęły używać maszyn, które mogą oddzielać różne rodzaje tworzyw sztucznych, podczas gdy inne zaczęły wytwarzać nowe butelki z materiałów pochodzących z recyklingu.
Dla tych rozwiązań przyszłość rysuje się w jasnych barwach, a w nadchodzących latach możemy spodziewać się jeszcze większej liczby innowacji w tym obszarze.
Jak zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych?
Świat tonie w plastikowych odpadach. Szacuje się, że ilość odpadów z tworzyw sztucznych wytwarzanych co roku wynosi około 8 mln ton i przewiduje się, że do 2021 r. wzrośnie do 40 mln ton.
Wszyscy wiemy, jak szkodliwe dla środowiska mogą być tworzywa sztuczne, ale co możemy zrobić, aby zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych?
Rozwiązania recyklingowe to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych w naszym świecie. Istnieje wiele rozwiązań recyklingowych, które oferują rozwiązanie dla różnych rodzajów tworzyw sztucznych, takich jak:
– Plastikowe torby,
– Plastikowe butelki,
– plastikowe słomki,
– Plastikowe zabawki.
Podsumowanie
Mimo większej świadomości społeczeństwa o zanieczyszczeniach powietrza nadal niemal 96% Polaków otwarcie mówi o zakupach bez dbania o ekologiczne opakowania. Planeta jest w naszych rękach i musimy o nią zadbać, bo plastik nie tylko ma wpływ na florę i faunę, ale także na nasze zdrowie. Nie zdajemy sobie sprawy z tego ile plastiku znajduje się w wielu produktach, jednak zegar tyka. Może to właśnie twoje eko-podejście będzie miało znaczący wpływ na odratowanie środowiska.