Zanieczyszczenia powietrza to bardzo poważny temat, szczególnie na jesień i zimę. Wiele razy mogliśmy usłyszeć, że ich przyczyną są spaliny, smog czy fabryki. Przyjrzyjmy się jednak temu ze strony chemicznej – jakie składniki głównie wpływają na zanieczyszczenie?
Główne źródła zanieczyszczenia powietrza
Zanieczyszczeniem powietrza możemy nazwać substancję w każdym stanie skupienia, która nie jest głównym składnikiem powietrza lub nim jest, ale występuje w o wiele większym stężeniu niż powinien. Należy dopisać do tej listy także czynniki naturalne, np. erupcje wulkanów czy pożary lasów, podczas których powstaje między innymi dwutlenek węgla czy metan. Dodatkowo spalanie paliw kopalnych także dopisujemy do zanieczyszczeń.
Zanieczyszczenie środowiska i jego skutki
Dużym skutkiem jest sam wpływ na środowisko przyrodnicze. Przez zanieczyszczenia mamy do czynienia z takimi anomaliami jak kwaśne opady, smog czy zwiększenie efektu cieplarnianego. Kwaśne opady niszczą budynki, powodują uszczerbki w środowisku i przyspieszają korozję metali. Efekt cieplarniany pogłębia globalne ocieplenie, a to w swoich dalszych konsekwencjach będzie powodować topienie lodowców i podnoszenie się poziomu wody w morzach i oceanach.
Skutki zanieczyszczenie powietrza dla zdrowia
Poszczególne składniki zanieczyszczenia powietrza mogą wywoływać u człowieka wiele dolegliwości.
- Dwutlenek siarki powoduje podrażnienie gardła, oczu i nosa, schorzenia górnych dróg oddechowych oraz zaburzenia układu krążenia
- tlenek węgla (czad) jest silnie toksycznym związkiem, a jego krótkotrwałe wdychanie może powodować śmierć
- tlenki azotu – podrażniają gardło, oczy i nos, powodują ból i zawroty głowy, choroby płuc
- pyły (np.kadm, rtęć ołów) – są czynnikiem wielu alergii i chorób dróg oddechowych, mają działanie rakotwórcze
PM oraz BaP – czym są?
PM to inaczej pył zawieszony. Są to cząstki, które unoszą się w powietrzu. Zaliczamy do niego zanieczyszczenia takie jak sól morska czy węgiel typu „black carbon”. Do tego możemy dopisać pyły i skroplone substancje chemiczne.
BaP czyli Benzo(a)piren. Powstaje w procesie spalania wielu paliw. Jest on głównie produktem spalania takich produktów jak drewno czy stal i koks. Emitowany jest także z silników pojazdów mechanicznych.
Jak chronić środowisko przed zanieczyszczeniami powietrza?
- Tworzenie zielonych stref (szczególnie w miastach)
- Ograniczanie emisji pyłów w przemyśle i zastosowanie nowych technologii
- Redukcja zanieczyszczeń z elektrowni, hutnictwa i górnictwa
- Ograniczanie transportu i spalin (kupno samochodu o małej ilości produkowanych spalin, przemieszczanie się komunikacją miejską oraz rowerem)
- Stosowanie alternatywnych źródeł energii
Zanieczyszczenie powietrza staje się coraz większym problemem, a przez to środowisko oraz nasze zdrowie bardzo cierpi. Wszystko leży w naszych rękach i od nas zależy czy będziemy walczyć o czyste powietrze.