Plastik jest naszym (nie)przyjacielem. Spotykamy go na każdym kroku a nawet można zaryzykować stwierdzenie, że żyjemy w plastikowym świecie. Przecież ciężko jest teraz znaleźć coś bez zawartości tego tworzywa. Z czego jest tworzony i jaki ma wpływ na środowisko przyrodnicze?
Z czego tworzy się plastik?
Plastik tworzy się z paliw kopanych, głównie z ropy naftowej, węgla i gazu. Przetwarza się je w monomery, a w wyniku reakcji polimeryzacji powstają polimery, czyli cząsteczki, które charakteryzuje plastyczność i trwałość. Paliwa kopalne transportuje się do rafinerii a tam poddaje się je przetwórstwie.
Ropę naftową na początku poddaje się podgrzaniu a następnie destylacji. Destylacja frakcyjna polega na oddzieleniu mieszanin wielu związków chemicznych. Przeprowadzana jest przez ogrzewanie, z której wydzielą się frakcje, które następnie skroplą się we własnym przedziale.
Krakowanie, czyli część procesu
Do stworzenia plastiku potrzebna jest nafta i jej rozkład, zwany właśnie krakowaniem. W trakcie tego procesu powstają węglowodory – etylen, propylen i butylen. Butelki produkowane są z politereftalanu etylenu, a polipropylen znajdziemy w opakowaniu na jogurty czy śmietany.
Następnie przechodzimy do reakcji kondensacji lub reakcji addycji. Wykorzystywanie przez wyżej wymienione reakcje katalizatorów pozwala na stworzenie aż siedmiu różnych rodzajów tworzyw sztucznych. Tak właśnie powstają granulki plastiku, które następnie zostaną przewiezione do specjalnej fabryki, która wyprodukuje już konkretne produkty.
Produkcja plastiku a środowisko
Sam proces tworzenia plastiku nie jest szkodliwy dla człowieka i środowiska. Natomiast wydobywania paliw kopalnych (z których przypomnijmy tworzy się plastik) już tak. W trakcie tego uwalnia się wiele toksycznych chemikaliów, które następnie dostają się do wód, gleb czy powietrza.
Przykładem miejsca o dużym skażeniu jest Cancer Alley w Stanach Zjednoczonych. Powietrze na terenach położonych przy Nowym Orleanie w obrębach rzeki Mississippi jest o prawie 100% bardziej toksyczne niż w pozostałych siedmiu parafiach położonych przy drugiej najdłuższej rzece w Ameryce Północnej.
A więc to paliwa kopalne są odpowiedzialne za tworzenie plastiku. Gdyby zmniejszyć ilość ich wydobywania może nie byłoby „plastikowego świata”. Na ten moment to tylko polemika, jednak sami możemy ograniczać plastik do minimum i starać się dbać o Planetę.