Nic nie da się porównać ze smakiem nalewki śliwkowej w mroźny, zimowy wieczór. Mają ona niepowtarzalny aromat, barwę i oczywiście smak. Nalewki śliwkowe przygotowuje się w bardzo prosty sposób, a w dodatku są stosunkowo niedrogie. Warto mieć kilka butelek w domowej spiżarni. Oto sprawdzone przepisy jak zrobić nalewkę śliwkową.
Przygotowanie własnej nalewki – pierwszy sposób
Pierwszy sposób wykonania nalewki ze śliwek przedstawia się następująco. Potrzebujemy do dag dojrzałych śliwek węgierek, ¾ l spirytusu, 25 dag cukru, 400 ml przegotowanej wody, 1 laska wanilii, skórka starta z 1 cytryny oraz 1 łyżka rumu, araku lub brandy.
Śliwki należy umyć, osuszyć i usunąć pestki. Kilka pestek dodać do śliwek – zapewnią nalewce wspaniały aromat. Śliwki przełożyć do wyparzonego słoja, zlać spirytusem i odstawić w ciepłe miejsce na 2 tygodnie. Cukier rozprowadzić wodą, dodać rozdrobnioną wanilię i skórkę z cytryny, zagotować stale mieszając – powinien powstać gęsty syrop. Śliwki należy odcedzić a otrzymaną przez nas nalewkę trzeba wymieszać z syropem oraz rumem. Potem rozlać do wybranych przez nas butelek i odstawić przynajmniej na 3 – 4 miesiące!
Jak przygotujemy nalewkę śliwkową drugim sposobem
Nalewkę śliwkową można przygotować także w inny sposób. Do tego przepisu będzie nam potrzebne: 6 kg słodkich, soczystych śliwek, 1 kg cukru, 3 i ½ l spirytusu, 2 laski wanilii, kawałek kory cynamonu oraz ½ l czystej wódki.
Śliwki na początku trzeba opłukać, przekroić i wyjąć pestki. Miąższ pokroić na kawałki i wrzucić do słoja. Przesypać cukrem, zalać spirytusem, zamknąć naczynie nakrętką lub korkiem i odstawić na kilka miesięcy w chłodne, ciemne miejsce. Do drugiego słoja wrzucić pestki, dodać wanilię i cynamon, zalać wódką i przykryć nakrętką, ale jej nie zakręcać. Gdy po kilku tygodniach z pestek przestanie wydobywać się gaz, nakrętkę zakręcić. Po kilku miesiącach zlać płyn z nad owoców. Przecedzić przez grube, a następnie drobne sito. Tak samo przecedzić nalew pestkowy. Nalewkę wymieszać i wlać do czystego gąsiora, odstawić. Gdy po kilku tygodniach na dnie uformuje się osad, zlać gotową nalewkę.
Ze śliwek można przygotować także doskonałą śliwowicę. Potrzebne są do tego: 2 kg dojrzałych śliwek, 20 dag cukru, 20 goździków i 1 l spirytusu.
Owoce trzeba umyć, sparzyć na sicie, usunąć pestki. Nakładać do gąsiorka, przesypując cukrem. Odstawić na 2 – 3 godziny w chłodne miejsce. Po tym czasie dodać goździki i zalać spirytusem. Zakorkować szczelnie i odstawić w chłodne miejsce na 3 miesiące. Jest to jedna z najprostszych do przygotowania w domu nalewek, ale wymaga trochę cierpliwości. Przygotowując ją jesienią, pierwszą butelkę można otworzyć na Wielkanoc.