Nie tylko firmy zaangażowane w ochronę klimatu skorzystają z nowych przepisów o VAT: niższy podatek będzie również ułatwieniem dla sektora opieki zdrowotnej i organizacji torujących drogę cyfrowej przyszłości Unii Europejskiej.
Podstawowa minimalna stawka VAT w UE dla wszystkich towarów i usług wynosi 15%. Nie dotyczy to produktów i usług znajdujących się na specjalnej liście, dla których obniżona stawka VAT musi wynosić co najmniej 5%. Stawki podatku są różne w poszczególnych krajach UE i dla poszczególnych produktów. Niektóre kraje uzgodniły również specjalne stawki dla konkretnych produktów.
Które produkty będą objęte nowymi, korzystnymi przepisami? Porozumienie pozwoli rządom UE na stosowanie niższych stawek VAT na produkty i usługi, które przygotowują gospodarkę do ery cyfrowej. Należą do nich dostęp do Internetu oraz transmisje na żywo wydarzeń kulturalnych i sportowych.
Ta ostatnia grupa usług zyskała na znaczeniu od początku pandemii wirusa Covid-19. Mając na uwadze inne doświadczenia związane z pandemiami, ministrowie zgodzili się na dodanie do listy towarów objętych niższą stawką VAT sprzętu medycznego, takiego jak maseczki i inny sprzęt medyczny, oraz artykułów uznawanych za niezbędne dla osób niepełnosprawnych.
Co ważne dla firm i organizacji zaangażowanych w ochronę naszej planety, niższy VAT będzie obowiązywał również na produkty związane z walką ze zmianami klimatu, takie jak rowery, ekologiczne systemy grzewcze i panele słoneczne instalowane w domach prywatnych i budynkach publicznych. To tylko niektóre z produktów, które zostaną objęte nowymi przepisami.
W sprawie zmniejszenia emisji CO2: Niektóre z istniejących niższych stawek VAT na paliwa kopalne lub inne towary przyczyniające się do emisji gazów cieplarnianych zostaną stopniowo wycofane do 2030 r. Ma to pomóc 27 państwom UE w osiągnięciu celu, jakim jest zerowa emisja CO2 do 2050 roku.
Z jednej strony na nowej regulacji zyskają więc organizacje proekologiczne, ale stracą te, które negatywnie wpływają na stan naszej atmosfery. Niższe stawki mogłyby zostać wprowadzone po konsultacjach umowy z Parlamentem Europejskim. Konsultacje mogą potrwać do marca 2022 roku.
Znaleziono na –>https://tergo.io/