Niech podniesie rękę ten, kto nie wie jak wygląda wieża Eiffla. Ten najbardziej charakterystyczny budynek we Francji znajdziemy na pocztówkach, obrazach, tapetach – wszędzie. Jednak czy wiedzieliście, że krok po kroku staje się coraz bardziej ekologiczna?
Wieża Eiffla na rzecz ekologii: jak i dlaczego?
Wieża Eiffla stanowi dziedzictwo narodowe Francji i jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem francuskiej kultury. Odwiedzają ją miliony turystów, którzy są oczarowani jej wyjątkową konstrukcją. Obecnie, w ramach wielkiego planu Paryża, mającego na celu zmniejszenie emisji i uzależnienie się od odnawialnych źródeł energii, operator wieży Eiffla, spółka Société d’Exploitation de la Tour Eiffel, zainstalowała na niej potężną turbinę wiatrową.
Osoby dbające o estetykę mogą obawiać się, że taki dodatek zepsuje piękno wieży, ale w rzeczywistości turbiny nie da się łatwo zauważyć. Dwie turbiny wiatrowe zostały umieszczone na wysokości ok. 120 metrów nad ziemią. Turbiny wiatrowe o wysokości 6.5 metra i pionowej osi obrotu zostały zainstalowane na drugim poziomie wieży Eiffla, co jest optymalnym miejscem dla wiatru. Energia wytworzona przez obie turbiny, wynosząca 10 000 kilowatogodzin, wystarczyłaby do zaspokojenia potrzeb sklepów na pierwszym piętrze.
Co nie co więcej o turbinach
Wirujące łopaty turbin, wykonane z kompozytu włókna szklanego, wytwarzają odpowiednią ilość energii wiatrowej dla restauracji, sklepu z pamiątkami i eksponatów historycznych znajdujących się na pierwszym poziomie pomnika.
Firma Urban Green Energy (UGE) stworzyła indywidualny projekt trójłopatkowych turbin i zainstalowała je na szczycie restauracji Jules-Verne na drugim poziomie. Turbiny zostały zamontowane w nocy, po zamknięciu zabytku dla zwiedzających. Zarząd wieży Eiffla nie zezwala na używanie jakichkolwiek urządzeń dźwigowych, więc ekipa musiała podnosić każdą z łopat za pomocą ręcznych kółek.
Ponieważ turbiny zostały pomalowane na ten sam kolor, brązowo-szary, co wieża, nie można ich zauważyć, zwłaszcza że są zamknięte w kratownicy w południowo-zachodnim narożniku. Osoby korzystające z restauracji nie odczują ruchu turbin, ponieważ na dachu zainstalowano dodatkowe tłumiki.
Turbiny na wieży Eiffla nie emitują też żadnego dźwięku – zaledwie 40 decybeli, co odpowiada śpiewowi ptaków. Chociaż 10 000 kWh to tylko niewielka ilość energii w porównaniu z 6,7 GWh energii potrzebnej rocznie przez zabytek, operatorzy Wieży Eiffla podejmują także inne inicjatywy, takie jak instalacja paneli słonecznych, w ramach działań na rzecz ochrony środowiska.
Turbiny i inne działania proekologiczne na wieży Eiffla zainspirowałyby ludzi do zastanowienia się nad ochroną środowiska podczas zwiedzania zabytku.
Ekologiczne ulepszenia w obiekcie Eiffel’a

Ważne zabytki, takie jak Wieża Eiffla, zużywają ogromne ilości energii. Zarząd wieży postanowił przestawić się na zasilanie swoich potrzeb w 100% energią odnawialną. Oznacza to oszczędność 6,5 GWh energii konwencjonalnej.
Energia odnawialna będzie również pochodzić z paneli słonecznych umieszczonych na Pawilonie Ferriego, który ma 51 metrów kwadratowych powierzchni wypełnionej panelami. Panele te produkują energię, która jest wykorzystywana do ogrzewania wody w dwóch pawilonach. Efektywny system wychwytywania wody deszczowej kieruje ją do toalet, zmniejszając w ten sposób zużycie wody.
Zielone remonty przeprowadzono na pierwszym piętrze. W ramach tych działań zmieniono położenie okien, aby zapobiec „dyskomfortowi słonecznemu”. Nie zakłócając widoku, latem ciepło na piętrze zostało zredukowane o 25%, co pozwoliło na dalsze oszczędności w kosztach klimatyzacji. Oświetlenie na pierwszym piętrze wymieniono z konwencjonalnego na LED-owe, które jest znacznie bardziej energooszczędne.
Wieża Eiffla jest przykładem zaangażowania w działania proekologiczne i dowodzi, że bycie przyjaznym dla środowiska jest opłacalne i możliwe dzięki renowacji i modernizacji zabytków.
Clichy-Batignolles – przełomowa wioska ekologiczna w Paryżu
Clichy-Batignolles to wioska, której budowę rozpoczęto w 2002 roku, a zakończyła się w 2020 roku. Ten ogromny projekt ekologiczny jest przykładem wszystkich współczesnych technologii i praktyk ekologicznych. Jest to stocznia kolejowa w Paryżu, która była przekształcana w park miejski otoczony ze wszystkich stron energooszczędnymi budynkami, w których znajdą się domy mieszkalne i biura, placówki opieki dziennej, szkoły, usługi medyczne, siłownie, kina, centra aktywności dla nastolatków i inne.
Zielone dachy, energia odnawialna, pasywny system ogrzewania i chłodzenia, systemy wychwytywania wody deszczowej, systemy wody szarej, projektowanie biofiliczne, chodniki zachęcające do chodzenia – to tylko niektóre z wielu zielonych strategii zastosowanych w tej wyjątkowej wiosce.
Inne zabytki, w których dokonano „zielonych” modyfikacji
Big Ben

W 2017 r. kuranty Big Bena zatrzymały się po prawie 150 latach, aby przeprowadzić prace naprawcze i restauratorskie. Pracownicy będą wymieniać niektóre misterne szkła na tarczy, naprawiać korozję na żeliwnym dachu i wykonywać wiele innych napraw. Nastąpi też jedna ważna modernizacja – światła oświetlające tarcze zegara i dzwonnicę zostaną zastąpione energooszczędnymi diodami LED. W 28 diodach LED będzie można od czasu do czasu zmieniać barwę i kolor światła.
Taj Mahal

Taj Mahal jest prawdopodobnie najsłynniejszym pomnikiem miłości na świecie. Ten lśniący cud architektury z białego marmuru stracił nieco ze swojego blasku z powodu kwaśnych deszczy i spalin z pobliskiej rafinerii ropy naftowej. Tysiące odwiedzających, którzy codziennie przychodzą podziwiać piękno, również odcisnęło swoje piętno na budynku.
Obecnie, aby walczyć z zanieczyszczeniami, utworzono Strefę Trapezu Taj (Taj Trapezium Zone lub TTZ), czyli obszar o powierzchni 4000 mil wokół Taj, gdzie monitoruje się i kontroluje emisję zanieczyszczeń. Na terenie kompleksu znajduje się również stacja kontroli powietrza.
Dwa słowa na koniec
Jak widać, wiele obiektów, które są najbardziej popularne na świecie zmieniają się, by stworzyć ekologiczny świat. Powinno to być dla nas motywacją dla choćby najmniejszej zmiany w naszym postępowaniu. Skoro tak kultowe obiekty mogą się zmieniać, to dlaczego my nie możemy?
artykuł zaczerpnięty ze strony ecofriend.org