W doniczce, nie osiąga wprawdzie wówczas takich rozmiarów, jak w warunkach naturalnych, ale zachowuje swoje specyficzne walory. Aloes lubi częściowy cień, dobrą ziemię i niewielkie ilości wody. Nie jest – jak często błędnie przypuszczano – kaktusem. Należy do rodziny lilii i cebul. Nie posiada łodygi i części zdrewniałych, tylko wielkie, mięsiste, liście bogato wypełnione sokiem i żelem. Zarówno żel, jak i sok mają te same właściwości i są szeroko wykorzystywane w kosmetyce i medycynie ludowej. Zawierają wielocukry, witaminy, sole mineralne, enzymy, aminokwasy, saponiny, kwasy organiczne!
- Wprowadzenie: Czym jest aloes?
- Jak używać aloesu do skutecznego leczenia ran
- Właściwości aloesu
- Lecznicze właściwości aloesu
- Preparaty z zawartością wyciągu aloe vera stosowane są zewnętrznie w wielu dolegliwościach:
- Aloes na włosy
- Działanie aloesu na twarz
- Aloes na oparzenia
- Żel aloesowy – co zawiera i na co pomaga
- Preparaty z aloesem co leczą i na co je używamy
Wprowadzenie: Czym jest aloes?

Aloe vera to soczysta roślina, która może dorastać do 3 metrów wysokości. Pochodzi z Afryki, ale obecnie rośnie w wielu miejscach na całym świecie. Rośliny aloesu znane są ze swoich leczniczych zastosowań i były używane przez ludzi od czasów starożytnych.
Aloes ma długą historię tradycyjnego stosowania w medycynie ludowej i nowoczesnego ziołolecznictwa jako miejscowy środek do pielęgnacji skóry i wspomaganie trawienia. Żel Aloe Vera jest również stosowany terapeutycznie ze względu na jego właściwości gojące rany i wykazano, że pomaga w oparzeniach, owrzodzeniach
Jak używać aloesu do skutecznego leczenia ran
Aloe vera to jedna z najpopularniejszych naturalnych roślin leczniczych. Jest stosowany od wieków w leczeniu różnych schorzeń i urazów skóry. Aloe Vera to również świetne rozwiązanie na oparzenia, skaleczenia, zadrapania i oparzenia słoneczne.
Lecznicza moc aloesu pochodzi z jego żelowej konsystencji i obecności aloiny w liściach. Aloina to aminokwas, który pomaga naprawić komórki skóry uszkodzone przez stan zapalny lub inne przyczyny.
Żelowa konsystencja ułatwia rozprowadzanie na ranach bez obaw o ich wysychanie lub sklejanie, a także ułatwia mycie mydłem i wodą po zakończeniu używania. Aloe Vera można znaleźć w wielu postaciach, w tym w płynie, żelu, kremie, pastach, a nawet w postaci proszku.
Właściwości aloesu
Aloes to roślina, która posiada szereg właściwości. To roślina lecznicza, której można używać do pielęgnacji skóry, pielęgnacji włosów i nie tylko.
Aloes jest również znany jako „roślina nieśmiertelności” ze względu na swoje właściwości przeciwstarzeniowe.
Mówi się, że aloes ma działanie przeciwzapalne w organizmie, a także ma zdolność gojenia ran i oparzeń. . Aloe vera to naturalny środek na oparzenia i inne podrażnienia skóry. Udowodniono, że aloes naturalnie zmniejsza stan zapalny, co może przyspieszyć proces gojenia i zapobiegać bliznowaceniu. Znany jest również ze swojej zdolności do napinania skóry, nadając jej młodzieńczy wygląd.
Lecznicze właściwości aloesu
…znane są nie od dziś. Pierwsze wzmianki na temat jego użycia pochodzą sprzed około 3000 lat. Dawniej, odcięty i przepołowiony kawałek liścia, przykładano bezpośrednio na zranione lub oparzone miejsce. Wysuszony na słońcu miąższ aloesowy zalecano jako silny środek przeczyszczający, świeży sok wykorzystywano do leczenia dolegliwości przewodu pokarmowego, nerek i jamy ustnej. Zewnętrznie stosowano go do pielęgnacji skóry i włosów. Wiele z nas pamięta z dzieciństwa smak nalewki aloesowej, sporządzonej na miodzie przez mamy i babcie z rośliny uprawianej w doniczkach. Obecnie znów rozkwita zainteresowanie aloesem wśród lekarzy i kosmetologów.
W połowie lat sześćdziesiątych opracowano specjalną metodę stabilizacji żelu, która umożliwia zachowanie wszelkich jego naturalnych właściwości. Dzięki temu, dziś jest on szeroko wykorzystywany do produkcji preparatów kosmetycznych i farmaceutycznych. Najwięcej aktywnych składników zawierają liście 4-5-letniego aloesu.
Preparaty z zawartością wyciągu aloe vera stosowane są zewnętrznie w wielu dolegliwościach:
- łagodzą podrażnienia,
- stany zapalne,
- przyspieszają gojenie się ran,
- pomagają leczyć trądzik,
- świąd,
- oparzenia.
Aloes na włosy
Aloe Vera jest skutecznym składnikiem do pielęgnacji włosów i może pomóc w wielu różnych problemach, takich jak suchość, przerzedzenie, łupież i inne. Ma również właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu doskonale sprawdza się w walce z chorobami skóry głowy, takimi jak egzema czy łuszczyca.
Działanie aloesu na twarz
Aloes istnieje od wieków i jest popularnym składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry. Aloe vera pomaga organizmowi goić się i naprawiać poprzez zwiększenie produkcji kolagenu, co prowadzi do jędrniejszej skóry, która wygląda młodziej. Aloes pomaga również w oparzeniach słonecznych, trądziku i innych problemach skórnych, łagodząc stany zapalne i redukując zaczerwienienia twarzy.
Efekt aloesu na twarzy może się różnić w zależności od sposobu jego nałożenia. Na przykład, jeśli nałożysz go bezpośrednio z liścia, będzie działał na skórę chłodząco, a jeśli nakładasz go bezpośrednio z żelu, będzie bardziej chłodzący i kojący. Jeśli używasz aloesu w celu zapobiegania trądzikowi, powinieneś unikać bezpośredniego kontaktu z oczami, ponieważ może to powodować podrażnienie.
Aloes na oparzenia

Żel Aloe Vera jest od wieków stosowany w leczeniu oparzeń, ponieważ zawiera wysoki poziom przeciwutleniaczy, które chronią przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Aloe vera ma również działanie przeciwzapalne na organizm i może pomóc złagodzić ból spowodowany stanem zapalnym.
Żel aloesowy – co zawiera i na co pomaga
Żel aloesowy zawiera tzw. hormon gojący, a także mieszaninę antybiotyków i środków koagulujących, które uśmierzają ból, pobudzają regenerację tkanek i mają właściwości nawilżające. Działanie aloesu nie ogranicza się do powierzchniowej warstwy naskórka. Przenika on dużo głębiej, aktywizuje komórki skóry, pobudza produkcję kolagenu i elastyny w dermicznej tkance łącznej, przywraca skórze jędrność, lepiej ją nawilża, wygładza drobne zmarszki. Najnowsze badania wykazały, że stosowany wewnętrznie wyciąg z aloe vera wzmacnia mechanizmy obronne całego organizmu, uodparnia go na działanie bakterii chorobotwórczych i pomaga w wydalaniu toksyn z tkanek. Właśnie dla takiego działania przeznaczone były babcine nalewki.
Aloes przyspiesza też gojenie wrzodów żołądka, leczy stany zapalne, zmniejsza bolesność stawów w reumatyzmie, zwalcza szkodliwe działanie wolnych rodników, uszkadzających żywe komórki, zapobiegając ich stopniowej degeneracji i starzeniu się organizmu. Wśród licznych preparatów na bazie aloesu, obecnych w naszych sklepach, na uwagę zasługują produkty holenderskiej firmy Corrective Intercontinental Cosmetics N. V. Są one dostępne wyłącznie w gabinetach kosmetycznych. Zakupu można dopiero dokonać po fachowej konsultacji z odpowiednio przeszkoloną kosmetyczką.
Preparaty z aloesem co leczą i na co je używamy
Specyficzną ofertą firmy jest aloesowy preparat do zabiegu mini-lift (ang. lift – podciągać, podnosić), który działa na skórę regenerująco, polepsza jej ukrwienie, dotlenienie i rozluźnia napięte mięśnie, dzięki czemu skóra staje się jędrna i sprężysta. Do zabiegu używa się preparatów zawierających głównie żel aloe vera i wyciąg z placenty, z której usunięto hormony. Minilift jest specyficzną gimnastyką mięśni twarzy, masażem . bez użycia rąk czy aparatury. Podczas zabiegu skóra pochłania wszystkie cenne substancje aktywne, zawarte w placencie i aloesie. Aloesowy minilift można stosować na twarz, a także na wybrane partie ciała, np. piersi, uda, mięśnie brzucha. Nadaje się dla osób w każdym wieku. U nastolatków może być pomocny w leczeniu trądzika. U osób starszych w wygładzaniu i pojędrnieniu skóry. Już] jednorazowy zabieg przynosi znaczną poprawę wyglądu. Dla utrwalenia pozytywnych zmian lub kiedy skóra jest dość zniszczona, warto poddać się serii 10 do 15 zabiegów. Uzupełnieniem kuracji są preparaty stosowane w domu, również na bazie aloe vera. Doprawdy, warto skorzystać z naturalnych właściwości tej niezwykłej, choć tak znanej rośliny.