Już w piątek, 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Wskażemy wam kilka działań, które z tej okazji możesz wykonać ze swoimi domownikami czy współpracownikami. Od razu uprzedzamy – nie są to trudne działania, ale mogą zdziałać cuda dla naszego środowiska, które jest skażone zanieczyszczeniami.
Weź udział w sprzątaniu plaży

Czy jest coś gorszego niż próba cieszenia się relaksującym dniem na plaży, kiedy otaczają cię plastikowe torby i puste butelki? Jeśli mieszkasz w pobliżu wybrzeża, rozważ wzięcie udziału w sprzątaniu plaży w tym Dniu Ziemi.
Zanieczyszczenia mają tragiczne skutki dla fauny i flory morskiej w oceanie i poza nim. Na Galapagos zielone żółwie morskie żerują na meduzach i są uważane za zagrożone wyginięciem. Niestety, unoszące się w powietrzu plastikowe torby są często mylone z jedzeniem. Według badań około 52% żółwi morskich na całym świecie połknęło plastik, co może być śmiertelne.
Sprzątanie plastikowych zanieczyszczeń na lądzie może uratować ptaki morskie i lęgowiska żółwi oraz zapobiec szkodom wyrządzanym przez odpady innym dzikim zwierzętom w morzu. Aby zgłosić się na ochotnika do sprzątania plaży, skontaktuj się z powiatowym Wydziałem Robót Publicznych, aby uzyskać więcej informacji.
Sprzątanie okolicznych parków
Jeśli dopiero zaczynasz angażować się w życie społeczności lokalnej, sprzątanie parków w sąsiedztwie to doskonały sposób, by się odwdzięczyć i upiększyć okolicę. Jest to także aktywność wolontariacka odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych.
Aby zachęcić innych wolontariuszy do wzięcia udziału w sobotnim sprzątaniu, umieść ogłoszenie na forach i blogach społecznościowych, w lokalnej prasie, w mediach społecznościowych lub skontaktuj się z lokalnymi firmami w sprawie sponsoringu. Najlepiej też skontaktować się z miejskim Wydziałem Parków i Rekreacji, aby uzyskać informacje o tym, jak zacząć, jakie są kwestie bezpieczeństwa i jakie zezwolenia mogą być potrzebne.
Czysty park ma korzystny wpływ na zdrowie ludzi – od zbierania śmieci po czyszczenie mebli użytkowych na świeżym powietrzu. Na przykład drzewa miejskie mogą usunąć 711 000 ton metrycznych dwutlenku węgla, cząstek stałych, dwutlenku azotu i dwutlenku siarki.
Ponadto epidemia narkotyków spowodowała wzrost liczby strzykawek w lokalnych parkach, co stwarza zagrożenie dla odwiedzających i dzieci. Możesz pomóc w zapobieganiu urazom i chorobom, pozbywając się zużytych igieł w sposób bezpieczny i prawidłowy.
Kupuj produkty lokalne

W Stanach Zjednoczonych 29% emisji gazów cieplarnianych pochodzi z transportu. Myśląc o rolnictwie, często myślimy o emisjach związanych z samą produkcją żywności. Do tego dochodzą jednak jeszcze opakowania i transport do sklepów spożywczych.
Kupując lokalnie uprawiane produkty i inne artykuły spożywcze, możesz przyczynić się do zmniejszenia liczby emisji związanych z transportem żywności. Ponadto żywność uprawiana lokalnie ma krótszą drogę od zbiorów do rynku, co zapewnia jej wysoką jakość.
Robiąc zakupy na miejscu, wspierasz także lokalną gospodarkę. Pieniądze wydane u rolników i plantatorów z Twojego regionu pozostają w okolicy i często są reinwestowane w społeczność lokalną.
Załóż kompostownik
Czasami nie da się uniknąć sytuacji, w której zostają resztki z obiadu. Szkoda jednak, jeśli duże ich ilości często się marnują. Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa resztki jedzenia stanowią 30-40% zapasów żywności – to bardzo dużo, ponieważ w 2020 roku 13,8 miliona amerykańskich gospodarstw domowych nie miało zapewnionego bezpieczeństwa żywnościowego.
Wykorzystaj resztki jedzenia i odpady z podwórka i stwórz ogólnospołeczny kompostownik. Pojemnik na kompost pomaga zwiększyć świadomość zrównoważonego rozwoju, zaangażowanie społeczności lokalnej oraz jakość gleby do wykorzystania w lokalnym ogrodzie lub miejskiej farmie.
Zainteresowanie społecznym pojemnikiem na kompost możesz sprawdzić za pośrednictwem stowarzyszeń sąsiedzkich i mediów społecznościowych. Aby zrealizować swój pomysł, określ jasne cele dla pojemnika na kompost i przedstaw je władzom lokalnym. Mogą istnieć kontrakty na wywóz odpadów stałych z prywatnymi firmami lub pozwolenia, o których należy wiedzieć. Niektóre władze miejskie będą z Tobą współpracować przy opracowywaniu takiego projektu.
Zorganizuj zbiórkę e-odpadów
Akcja zbierania e-odpadów polega na recyklingu niepotrzebnych urządzeń elektronicznych. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) szacuje, że w 2009 roku tylko 25% urządzeń elektronicznych zostało poddanych recyklingowi, a reszta trafiła na wysypiska śmieci. Niestety, jeśli sprzęt elektroniczny nie jest prawidłowo wyrzucany, do środowiska przedostają się toksyczne substancje chemiczne, takie jak ołów, lit, rtęć i inne.
Skontaktuj się z władzami lokalnymi, aby dowiedzieć się, czy w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania znajduje się certyfikowany punkt recyklingu e-odpadów. Następnie zdecyduj, gdzie chcesz zorganizować zbiórkę. Porozmawiaj z firmą, uczelnią lub lokalnym przedsiębiorstwem, aby dowiedzieć się, czy nie zechciałoby ono zorganizować zbiórki.
Należy wyznaczyć konkretny termin, w którym można oddać zużyty, zepsuty lub niepotrzebny sprzęt elektroniczny.
Zasadź drzewa

Innym sposobem na odwdzięczenie się społeczności lokalnej w tym Dniu Ziemi jest sadzenie drzew. Istnieje kilka sposobów, aby zachęcić do sadzenia drzew w Twojej dzielnicy, w tym następujące:
- Sadzenie drzew na własnym podwórku
- Zachęcanie sąsiadów i członków społeczności lokalnej do sadzenia drzew na swoich posesjach
- Wolontariat w organizacjach zajmujących się sadzeniem drzew w Twoim mieście
- Zwrócenie się do władz miasta o przyłączenie się do organizacji zajmujących się sadzeniem drzew
- Przekazywanie darowizn na rzecz fundacji sadzących drzewa w innych częściach świata
- Drzewa są potężnymi pochłaniaczami dwutlenku węgla. Jedno dojrzałe drzewo może pochłonąć 48 funtów dwutlenku węgla w ciągu jednego roku.
Sadząc drzewa na swoim podwórku lub w mieście, wybieraj rodzime gatunki drzew. Rodzima flora ma kluczowe znaczenie dla ponownego zalesiania naturalnych siedlisk dla lokalnej przyrody. Rodzime gatunki wymagają mniejszej ilości pestycydów i nawozów, utrzymują jakość gleby i są w stanie przetrwać warunki klimatyczne panujące w danym regionie.
Zorganizuj wspólnotową wycieczkę przyrodniczą
Zanurz się w świecie przyrody, wynajmując eksperta, który zabierze Ciebie i grupę na wędrówkę z przewodnikiem. Ekolodzy będą mogli przekazać Ci wiedzę na temat lokalnej fauny i flory oraz problemów środowiska, w którym żyjesz.
Wędrówki pozwalają zbliżyć się do natury tak bardzo, jak to tylko możliwe. Jest to także korzystne dla zdrowia. Jedno z badań wskazuje, że 120 minut przebywania na łonie natury tygodniowo może znacząco poprawić samopoczucie emocjonalne i fizyczne.
Wycieczka z przewodnikiem może dać nowe spojrzenie na miejsce zamieszkania i jego wpływ na środowisko. Może także otworzyć drzwi do innych sposobów zaangażowania się w działania na rzecz naszej planety.
Kilka słów na koniec
Jeśli zmobilizujemy się na Dzień Ziemi, mobilizujmy się także na co dzień. Jeden dzień nie wystarczy by na dłużej oczyścić środowisko. Skoro mamy być zmianą, bądźmy nią. Nikt za nas nie zadba o planetę, a z nią jest coraz gorzej.
artykuł zaczerpnięty ze strony biofriendlyplanet.com