Wbrew dość popularnemu przeświadczeniu, kosmetyki naturalne nie są wcale droższe od tych, które kupujemy w drogeriach. Nie są też od nich mniej skuteczne, a do tego przygotowując je samodzielnie możemy zadbać nie tylko o nasz wygląd, ale i o zdrowie. Czas więc zadać sobie pytanie o to, jak zrobić naturalne kosmetyki w domu.
Kosmetyki naturalne – dlaczego warto?
Jeszcze zanim zainteresujemy się przepisami na konkretne kosmetyki naturalne, powinniśmy zastanowić się nad tym, co sprawia, że cieszą się one tak dużą popularnością. Nietrudno się domyślić, że przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka.
Kontrola składu
Gdy kupujemy kosmetyki w drogeriach, możemy sprawdzić ich skład. Nadal stajemy jednak przed pewnym dylematem. Nie mamy przecież wcale pewności, że wszystko, co napisał producent jest zgodne z prawdą. Co więcej, nie zawsze potrafimy odpowiedzieć na pytanie o to, co właściwie przeczytaliśmy. Owszem, znamy zasadę mówiącą o tym, że kosmetyki z krótkim składem są najlepszą opcją. Musimy jednak liczyć się z tym, że z pewnością nie będą one rozwiązaniami tanimi.
Większa troska o wygląd
Osoby o cerze opisywanej jako normalna lub bezproblemowa przeważnie nie muszą obawiać się tego, że skład kosmetyków, po które sięgają będzie pozostawiać wiele do życzenia. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że takich osób z roku na rok jest coraz mniej. Coraz częściej zmagamy się z problemami z jej nieodpowiednim nawilżeniem, normą stają się też alergie skórne. W rezultacie – systematycznie rośnie liczba kosmetyków, które szkodzą nam zamiast pomagać. Jeśli będziemy przygotowywać je samodzielnie, zmniejszymy ryzyko pojawienia się niekorzystnej reakcji ze strony organizmu. Co więcej, łatwiej będzie nam wykluczyć te składniki, które okażą się niebezpieczne, bo szybciej zorientujemy się, który z nich nam zaszkodził.
Prostota
Nie brakuje osób przekonanych o tym, że przygotowywanie kosmetyków w domu jest drogie, a do tego skomplikowane. Gdybyśmy myśleli o przygotowywaniu ich na większą skalę, nasze obawy rzeczywiście mogłyby być uzasadnione. Nie ma o nich jednak mowy, gdy w centrum naszego zainteresowania znajdują się kosmetyki powstające jedynie z myślą o nas samych. Zdecydowana większość niezbędnych składników znajduje się w takim wypadku w zasięgu ręki. Jakby tego było mało, kosmetyki domowe można przygotowywać niejako przy okazji – podczas wykonywania innych czynności.
Przygotowanie kosmetyków naturalnych – najważniejsze zasady
Czy wystarczy połączyć ze sobą kilka przypadkowych składników, aby cieszyć się kosmetykiem naturalnym o skutecznym działaniu? Wiele używanych produktów powstawało właśnie w ten sposób, a ich twórcy uczyli się na własnych błędach. My jednak znajdujemy się w uprzywilejowanej pozycji. Możemy wyciągać wnioski z ich potknięć, z pewnością więc ucieszymy się poznając kilka zasad, na jakich powinno bazować samodzielne przygotowywanie kosmetyków.
Najważniejsza z nich mówi, że zarówno oleje, jak i olejki eteryczne oraz inne składniki rozpuszczające się w tłuszczu mogą łączyć się ze sobą. Można je mieszać dowolnie bez obaw o to, że ich właściwości będą się wzajemnie wykluczać. Na podobnej zasadzie funkcjonują hydrolaty i inne składniki rozpuszczające się w wodzie. I one mogą być zestawiane ze sobą bez obaw o to, że efekt końcowy będzie mało satysfakcjonujący. Co więcej, jeśli naszą bazą będzie jogurt albo balsam – możemy wprowadzić do niej nie tylko składniki wodne, ale również tłuste. Oczywiście, kosmetyki wieloskładnikowe wymagają pewnej staranności. Nie zaleca się więc mieszania ze sobą wszystkich w tym samym czasie. Znacznie lepszym rozwiązaniem okaże się dodawanie ich pojedynczo.
Jeśli spodoba nam się przygotowywanie kosmetyków w domu, być może zechcemy zaopatrzyć się w kilka akcesoriów ułatwiających nam zadanie. Tu na szczególną uwagę zasługują szklane zlewki wykonane z hartowanego szkła. Są wygodne w użyciu, pozwalają na sprawne mieszanie ze sobą składników, a do tego nie wchodzą z nimi w reakcje. Ciekawym rozwiązaniem jest także szklana bagietka laboratoryjna. Ta ułatwia mieszanie składników będąc jednocześnie rozwiązaniem, które z dużą łatwością można utrzymać w czystości.
Maseczki – proste kosmetyki powstające w domu

Osoby robiące kosmetyki w domowym zaciszu z czasem opanowują zasady, na jakich powinno opierać się ich przygotowanie. Nim jednak do tego dojdzie, testują przepisy znalezione w Internecie, na stronach poświęconych dbaniu o siebie. Pierwszym krokiem jest zwykle przygotowanie maseczki – kosmetyku nieskomplikowanego, a jednocześnie wyjątkowo przydatnego. Jednym z ciekawszych przepisów jest ten, który pozwala na stworzenie łatwej w przygotowaniu maseczki z awokado – idealnej dla skóry wrażliwej.
Jeśli chcemy cieszyć się jej skutecznością, przygotujmy miąższ z awokado (maksymalnie dwie łyżki), łyżkę miodu, łyżeczkę jogurtu naturalnego oraz niewielką ilość zmielonych wcześniej płatków owsianych. Przyda się też kropla olejku z kopru włoskiego znanego ze swojego działania antybakteryjnego. Maseczka nie powinna być zbyt gęsta, warto więc dodać nieco więcej jogurtu naturalnego, jeśli wydaje się nam, że nie ma odpowiedniej konsystencji. Kosmetyk jest gotowy do użycia natychmiast po jego przygotowaniu. Może być stosowany na twarz, jego odświeżające działanie będzie mieć jednak korzystny wpływ również na dekolt oraz biust.
Peelingi – idealne do wygładzania skóry

Jak wygładzić skórę usuwając z niej martwy naskórek? Jednym z najskuteczniejszych kosmetyków wykorzystywanych w tym celu jest peeling. Okazuje się, że również on może zostać z łatwością wykonany w domowym zaciszu. Pierwszym testem na to, czy kosmetyki naturalne tworzone w domu staną się naszą pasję, może okazać się peeling kawowy. Jego wykonanie jest wyjątkowo proste, bo wymaga od nas jedynie przygotowania jednej lub dwóch łyżek kawy mielonej w połączeniu z oliwą z oliwek. Peeling kawowy robi się z zaparzonej w niewielkiej ilości, a następnie przestudzonej kawy. Jego afekt można wzmocnić dodając do niego kilka kropel olejku. Najczęściej sięga się po olejek grejpfrutowy. Ma on wyjątkowo piękny zapach, a do tego jest znany z wysoko cenionych właściwości uspokajających. Peeling kawowy ma wiele zalet. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane, a do tego może być on stosowany nie tylko na twarz, ale również na całe ciało. Nie ma sobie równych choćby wtedy, gdy naszym celem jest skuteczna walka z cellulitem.