Choć możemy dziś cieszyć się niemal nieograniczonym dostępem do żywności, znalezienie tej, o której można powiedzieć, że jest rzeczywiście zdrowa, nie jest proste. Wysoko przetworzone produkty spożywcze otaczają nas ze wszystkich stron. Problem ten nie dotyczy przy tym jedynie dań gotowych. W sprzedaży dostępne są również sztucznie wzbogacane owoce i warzywa, produkty mleczne dosładzane tak intensywnie, że tracą swoje walory prozdrowotne, a także mięso zwierząt, których imponującą wagę i dobre zdrowie gwarantowały przez czas hodowli podawane regularnie antybiotyki. To właśnie problem ograniczonej dostępności do ekologicznego mięsa jest zresztą tym, któremu w ostatnich latach poświęca się szczególnie wiele uwagi.
Ekologiczne mięso – czyli jakie?
Jeszcze zanim zaczniemy szukać odpowiedzi na pytanie o to, gdzie możemy liczyć na mięso prawdziwie ekologiczne, musimy zastanowić się nad inną kwestią. Poszukiwania z pewnością będą przecież łatwiejsze wtedy, gdy sami będziemy wiedzieli, czego szukamy. Jak zatem definiować mięso ekologiczne? Eksperci zwracają w tym kontekście uwagę na kilka kwestii.
Warunki chowu i ich znaczenie
Nie wystarczy okrzyknąć swoje gospodarstwo mianem ekologicznego, aby być postrzeganym w taki właśnie sposób. Standardy hodowli zwierząt oczekiwane dziś przez kupujących są bardzo wysokie. Nie ma więc mowy o mięsie ekologicznym, jeśli zwierzętom nie zapewniono odpowiedniej przestrzeni i opieki. Trudno też mówić o zgodzie z naturą, jeśli nie pozwolono im rosnąć w swoim naturalnym tempie, bez konieczności wspomagania tego wzrostu hormonami. W gospodarstwie ekologicznym nie ma też mowy o antybiotykoterapii, zwłaszcza jeśli jej celem ma być przede wszystkim zwiększenie tkanki tłuszczowej u zwierząt.
Charakterystyka mięsa ekologicznego
Osoby chcące zaopatrzyć się w mięso ekologiczne zwykle nie mają ani czasu, ani ochoty, aby odwiedzać miejsca, w których prowadzona jest hodowla. Na szczęście, są w stanie rozpoznać dobre mięso również po innych jego znakach rozpoznawczych. Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być to, że jednym z najważniejszych pozostaje cena. Wyhodowanie zdrowych, dobrze odżywionych zwierząt jest tańsze, gdy stosuje się sztuczne wspomagacze. Hodowla ekologiczna wymaga czasu i zaangażowania, a ceny mięsa to odzwierciedlają.
Dla kupujących większe znaczenie może mieć jednak to, że różnice między mięsem ekologicznym oraz tym z chowu przemysłowego są widoczne w jego składzie. Mięso ekologiczne jest nie tylko wolne od ulepszaczy, ale i bogatsze w kwasy omega-3. Posiada też większe ilości łatwo przyswajalnego białka cennego tak dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Gdzie zaopatrywać się w ekologiczne mięso?
Wiedząc, jak ważne jest to, aby mięso było ekologiczne, można postawić sobie kolejne pytanie. Dotyczy ono tego, gdzie takiego mięsa szukać. Niestety, polskie prawo nadal nie jest zbyt precyzyjne wówczas, gdy odnosi się do stosowania przedrostków „eko” i „bio” w nazwach produktów. Jeśli nie zachowa się czujności można więc kupić mięso ekologiczne jedynie z nazwy.
Sklepy z produktami ekologicznymi
Punkty sprzedaży koncentrujące się na promocji ekologicznej żywności nie są zjawiskiem nowym. Dziś można korzystać zresztą nie tylko z tych, które działają stacjonarnie, ale również ze sklepów internetowych. Nie wszystkie są tak samo solidne, jeszcze przed zakupem mięsa dobrze jest więc dowiedzieć się, jak oceniają je inni nabywcy. Warto też pamiętać, że nie ma niczego złego w pytaniu zarówno o pochodzenie mięsa, jak i o dokumenty potwierdzające, że było ono badane przez lekarza weterynarii. Cennym wsparciem mogą być też certyfikaty potwierdzające, że hodowla była regularnie odwiedzana przez ekspertów sprawdzających, czy zwierzęta rzeczywiście były traktowane zgodnie z przytoczonymi powyżej wysokimi standardami.
Ekologiczne mięso prosto od hodowcy
Podmioty, które zajmują się ekologicznym chowem zwierząt coraz częściej prowadzą również działalność związaną ze sprzedażą detaliczną swoich produktów. Przeważnie robią to niejako „przy okazji”, nie możemy więc liczyć na to, że dotrzemy do nich dzięki zakrojonym na szeroką skalę kampaniom reklamowym. Jeśli jednak wiemy, że w naszej najbliższej okolicy nie brakuje gospodarstw, w których powstaje ekologiczne mięso, dobrze jest poszukać informacji, czy któreś z nich nie oferuje także jego sprzedaży klientom indywidualnym.
Internetowe punkty sprzedaży „prosto od rolnika”
Klasyczne sklepy ze zdrową żywnością – choćby kładły wyjątkowo duży nacisk na wysoką jakość oferowanych przez siebie produktów – nie są wolne od wad. Są jedynie pośrednikami między osobami zainteresowanymi ekologicznym mięsem oraz jego dostawcami. Jeśli więc zależy nam na nieco niższej cenie mięsa ekologicznego, a jednocześnie chcemy wspierać samych hodowców, zorientujmy się, czy producenci takiego mięsa z naszego regionu nie prowadzą sprzedaży bez pośrednictwa. Okazuje się, że takich inicjatyw jest coraz więcej. Przeważnie można znaleźć je w Internecie, sieć jest też miejscem, w którym składa się zamówienia. Co ważne, nie trzeba wcale udawać się po odbiór mięsa do hodowcy. W zdecydowanej większości przypadków w cenę usługi wliczany jest też transport pod wskazany przez nas adres.