Trądzik może mieć znaczący wpływ na naszą samoocenę. Dlatego większość z nas jest zdeterminowana, aby się go pozbyć jak najszybciej. Jednym z najskuteczniejszych środków jest pasta do zębów. Ale jak prawidłowo jej używać, aby pozbyć się trądziku?
Wybierz odpowiednią pastę do zębów
Nie każdą pastę do zębów można stosować jako lekarstwo na trądzik. Nie nadają się wszelkie pasty kolorowe z mikrocząstkami. Tylko biała pasta do zębów będzie skuteczna, jeśli chodzi o pozbycie się trądziku. Standardowa biała pasta do zębów zawiera sodę oczyszczoną, nadtlenek wodoru i triklosan. Z kolei w kolorowych pastach znajdują się składniki, które mogą powodować stan zapalny i podrażnienia.
Nie używaj również wybielających past do zębów. Składniki, które zawierają, mogą wybielić skórę lub ją poparzyć, co może skutkować nawet powstaniem blizn. Jest to szczególnie ważne dla osób o ciemniejszej skórze, ponieważ u nich melanina znajdująca się w pastach wybielających, może powodować bardzo silną reakcję. Żelowe pasty do zębów mają inny skład niż pozostałe, więc raczej nie będą skuteczne, jeśli chodzi o pozbycie się trądziku.
Należy również wybrać pastę do zębów z niską zawartością fluoru. Należy jednak postępować ostrożnie. U niektórych osób może występować alergia na fluor. Używaj też wyłącznie naturalnych past do zębów.
Jak stosować pastę do zębów na pryszcze?
Przede wszystkim dokładnie umyj całą powierzchnię twarzy. Pastę do zębów należy nakładać wyłącznie na czystą i suchą skórę. Dzięki temu do uszkodzonych tkanek nie dostanie się brud i nadmiar sebum. To mogłoby zmniejszyć skuteczność pasty do zębów w pozbyciu się trądziku. Następnie stosuj się do następującej procedury:
• Wyciśnij odrobinę pasty do zębów na palec.
• Pastę nakładaj bezpośrednio na pryszcz. Pamiętaj, że pasta do zębów nie może być używana jak maska na twarz. Może wysuszać skórę, prowadząc do jej zaczerwienienia, podrażnienia i łuszczenia.
• Pozostaw pastę do zębów na co najmniej dwie godziny. A najlepiej całą noc. Aby uzyskać lepszy efekt, pasta musi wyschnąć. W przypadku bardzo wrażliwej skóry lepiej zmyć pastę 15-30 minut po aplikacji.
• Na koniec bardzo delikatnie spłucz pastę ze skóry. Można to zrobić miękkim, wilgotnym ręcznikiem. Nie trzyj skóry, aby nie spowodować jej podrażnień lub uszkodzeń. Po usunięciu pasty spłucz twarz ciepłą wodą. Jeśli czujesz, że skóra jest napięta, możesz zastosować kojący krem nawilżający.
• Procedury nie należy powtarzać częściej niż cztery razy w tygodniu. W przeciwnym razie mogą wystąpić podrażnienia skóry.
Na co należy uważać?
Po kilku zastosowaniach zauważysz zauważalną poprawę wielkości i koloru pryszcza, co oznacza, że wybrałeś właściwy rodzaj pasty. Pamiętaj jednak, że pastę do zębów należy stosować wyjątkowo ostrożnie. Większość preparatów tego typu zawiera alkohol, mentol, nadtlenek wodoru, które wysuszają trądzik, ale jednocześnie podrażniają też barierę skórną. Zerwanie warstwy hydrolipidowej prowadzi do nadmiernej produkcji sebum, co może prowadzić do zatykania porów, powstawania nowych trądzików i zaskórników.
Jeśli cierpisz na trądzik torbielowaty, problem ten należy rozwiązać wyłącznie w porozumieniu z lekarzem dermatologiem, a nie samodzielnie. Wskazane jest też leczenie trądziku z udziałem dermatologa (kosmetyczki), łącząc pielęgnację domową z wykorzystaniem pasty z profesjonalnymi zabiegami – oczyszczaniem skóry, peelingiem, mezoterapią. Takie zintegrowane podejście, pozwala szybko pozbyć się trądziku i zapobiegnie pojawieniu się zmian potrądzikowych (pigmentacja i blizny w miejscu krost). W przypadku pryszczy, które regularnie pojawiają się w danym miejscu, stosuj dodatkowo preparaty z nadtlenkiem benzoilu (pomaga to zabić bakterie powodujące wypryski), a w przypadku małych pryszczy i zatkanych porów wypróbuj kwas salicylowy.