Czy każda osoba jedząca mięso musi przyczyniać się do cierpienia zwierząt i degradacji środowiska naturalnego? Choć wskazuje na to obiegowa opinia, warto mieć na uwadze to, że zagadnienie, o którym mówimy, jest znacznie bardziej skomplikowane. Coraz więcej mówi się przecież o etycznej, czy też ekologicznej hodowli zwierząt stawianej zwykle w opozycji do hodowli przemysłowej. Warto więc postawić sobie pytanie o to, czym jest etyczna hodowla zwierząt i jak wybierać produkty mięsne chcąc mieć pewność, że wspiera się pozytywne praktyki.
Etyka w hodowli zwierząt
O mięsie spożywanym przez nas mówi się zwykle w kontekście tak zwanej produkcji konwencjonalnej. Ta ma swoją specyfikę. Jej znakami rozpoznawczymi są:
- nastawienie na zysk, a tym samym również na to, aby zachować maksymalną efektywność ekonomiczną,
- mniejsza uwaga poświęcana efektom ubocznym.
Nie ma żadnych wątpliwości, że hodowla postrzegana w ten sposób nie ogranicza się wyłącznie do bycia zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Problemem, jaki jest z nią związany, jest również brak troski o same zwierzęta. Co przy tym również warte podkreślenia, mięso uzyskiwane w ten sposób jest może tańsze niż te pochodzące z hodowli ekologicznych. Nie ulega jednak wątpliwości, że jego wartość odżywcza nie jest wysoka.
Co zatem można zyskać stawiając na etyczną hodowlę zwierząt? Trudno mówić w jej kontekście o działaniach, które przyczynią się do maksymalizacji zysku. Nie można jednak utrzymywać, że jest to pewnego rodzaju przywilej, na którym korzystają nieliczni. Chów ekologiczny zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że jest w stanie zapewnić zwierzętom komfortowe warunki życia. Jego celem jest uzyskanie mięsa zdatnego do sprzedaży – tak samo jak ma to miejsce w przypadku chowu konwencjonalnego. Zwierzęta mają jednak dostęp do terenów zielonych, są też żywione zdrowymi paszami, które nie mają sztucznych dodatków. Ich stan zdrowia jest przy tym systematycznie monitorowany. Zwierzętom chorym udzielana jest pomoc, a te, które są słabsze od innych, znajdują się pod szczególną opieka. Nie rezygnuje się z nich, tak jak ma to miejsce w przypadku hodowli konwencjonalnej.
Etyczne hodowle zwierząt – sposób na wartościowe mięso
Osoby podchodzące z pewnym dystansem do etycznej hodowli zwierząt stawiają często pytanie o to, czy można w ogóle mówić w jej kontekście o zysku ekonomicznym. Ku ich zaskoczeniu, jest on doskonale widoczny. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że tak zwane mięso ekologiczne jest zdecydowanie bardziej wartościowe niż to, które powstaje w hodowlach konwencjonalnych. Naukowcy nie mają wątpliwości, co do tego, że ma choćby większą zawartość kwasów omega-3 i omega-6. Jest też bogatsze w witaminy. Czy zatem jest wolne od wad? Oczywiście, że nie!
Humanitarne traktowanie zwierząt jest droższe niż ignorowanie ich potrzeb, a zdrowe pasze są trudniejsze do przygotowywania niż te, które zawierają hormon wzrostu i antybiotyki. Mięso ekologiczne jest droższe, należy też liczyć się z tym, że może dać się we znaki osobom, które lubią kupowanie „na zapas”. W jego składzie nie znajdziemy sztucznych konserwantów, a co za tym idzie – mięso krócej jest zdatne do spożycia. W zamian zyskuje się jednak wartościowe, sycące i łatwe do przyswojenia białko. O mięsie pochodzącym z etycznych hodowli zwierząt mówi się więc coraz częściej jako o rozwiązaniu, które wpływa korzystanie nie tylko na zdrowie sięgających po nie osób, ale i na ich wagę. Można jeść go mniej niż mięsa pochodzącego z konwencjonalnych hodowli, konsumując je można mieć jednak pewność, że dostarcza się organizmowi to, co najlepsze.
Jak rozpoznać mięso ekologiczne?
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o zaletach mięsa ekologicznego. Warto jednak postawić sobie jeszcze jedno pytanie. Dotyczy ono tego, jak rozpoznać mięso z etycznych hodowli na tle wielu innych rozwiązań dostępnych w polskich sklepach. Nietrudno się przecież domyślić, że etykieta zapewniająca nas o tym, że mamy do czynienia z „eko-mięsem” może nie być wystarczająca. Na szczęście, istnieje co najmniej kilka znacznie skuteczniejszych sposobów na rozpoznanie mięsa naprawdę wartościowego.
- Certyfikaty – nie wszystkie są tak samo wartościowe, te wydawane przez niezależne organizacje mają jednak duże znaczenie. Warto więc uważnie przyjrzeć się informacjom znajdującym się na opakowaniu mięsa. W Polsce za szczególnie prestiżowe uważa się te produkty oznaczone symbolem Zielonego Euro Liścia. Gwarantuje on, że mięso pochodzi z hodowli nie tylko ekologicznej z nazwy, ale i często kontrolowanej.
- Dodatkowe informacje na etykiecie – zwykle informują o tym, gdzie mieści się hodowla. Często podają też informacje na temat metod chowu i żywienia zwierząt.
- Cena – mięso ekologiczne przeważnie nie jest tanie. Kusząco niska cena może sugerować, że mięso zostało „wzbogacone” na wiele sposobów przed zakupem.
Etyczna hodowla zwierząt jest zagadnieniem, któremu poświęca się coraz więcej uwagi. Jej popularność nie jest możliwa do zakwestionowania. Nie powinno więc dziwić nas również to, że systematycznie rośnie liczba gospodarstw, w których produkuje się mięso ekologiczne nie tylko z nazwy. Jest to doskonała wiadomość nie tylko dla zwolenników dbania o naturę, ale i dla nas – konsumentów mogących wybierać mądrze i cieszyć się naprawdę wartościowymi produktami.