Gorączka to inaczej stan podwyższonej temperatury ciała, do którego dochodzi najczęściej wskutek infekcji. Podczas takiego stanu odczuwamy niestety wiele nieprzyjemnych objawów takich jak dreszcze, osłabienie, czy bóle głowy. Chcąc się szybko pozbyć tych dolegliwości, można wypróbować naturalne sposoby na zbicie gorączki. Sprawdź, jak zbić gorączkę domowymi metodami i kiedy możesz się na to zdecydować.
Kiedy mówimy o gorączce?
Zanim podpowiemy, jakie są naturalne sposoby na zbicie gorączki, warto wyjaśnić, czym ona tak naprawdę jest, ponieważ nie zawsze jest nią każde podwyższenie temperatury ciała.
Warto więc wiedzieć, że za normę u osoby dorosłej uznawana jest temperatura wynosząca od 36,4 do nawet 37oC, a nie równe 36,6oC, jak uczono nas w dzieciństwie.
Kiedy zatem możemy mówić o gorączce? Głównie wtedy, gdy termometr wskazuje na temperaturę 38oC lub wyższą. Jeśli ma ona natomiast wysokość w przedziale 37,1-38oC, do czynienia mamy ze stanem podgorączkowym.
Gorączkę powinno się stwierdzić wskutek pomiaru ciepłoty ciała za pomocą termometru. Zdarza się jednak, że można ją rozpoznać po określonych dolegliwościach. Najczęstsze objawy gorączki to m.in.:
- uczucie zimna i dreszcze,
- nadmierna potliwość ciała,
- wzmożone pragnienie,
- osłabienie i senność,
- ból głowy i mięśni,
- utrata apetytu.
Kiedy można próbować zbić gorączkę naturalnymi sposobami?
Gorączka pojawia się w efekcie uruchomienia w organizmie naturalnych mechanizmów obronnych głównie przy infekcji bakteryjnej lub wirusowej, ponieważ w wyższej temperaturze drobnoustroje wolniej się namnażają lub wręcz giną. Czasami więc można spotkać się z teorią, że gorączki do 38,5oC nie powinniśmy zbijać, aby organizm mógł samodzielnie zwalczyć chorobę. Rzeczywiście, jest w tym dużo racji, dlatego przy takiej temperaturze nie należy od razu łykać leków przeciwgorączkowych, lecz ewentualnie spróbować poprawić sobie samopoczucie właśnie domowymi metodami.
Należy jednak pamiętać, że naturalne sposoby na zbicie gorączki nie powinny być stosowane w kilku przypadkach:
- jeśli gorączce towarzyszą inne niepokojące objawy np. wymioty, duszności lub silny ból głowy – wówczas niezwłocznie należy udać się do lekarza,
- jeśli temperatura ciała przekracza 39oC – taki stan wymaga konsultacji lekarskiej i podania leków,
- jeśli gorączka (zwłaszcza powyżej 38,5oC) wystąpiła po zabiegu chirurgicznym, u kobiety w ciąży lub u osoby z chorobą nowotworową – tutaj również konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem.
Na naturalne zbicie gorączki możesz się więc zdecydować głównie wtedy, jeśli podejrzewasz u siebie przeziębienie lub grypę.

Jak zbić gorączkę w domu? Naturalne sposoby na zbicie gorączki
Naturalne sposoby na zbicie gorączki stosowały już nasze babcie i większość z nich polecana jest do dzisiaj. Do takich domowych metod należą przede wszystkim:
- zimne okłady – wystarczy zmoczyć ręcznik w zimnej wodzie i przykładać go w okolicy czoła przez około 15-20 minut; alternatywą może być także obłożenie czoła plastrami ziemniaków;
- kąpiel w letniej wodzie (o temperaturze niższej o 1-2 stopnie od temperatury ciała) – nie powinna ona trwać dłużej niż 10 minut;
- picie ziołowych naparów – np. z lipy, z liści malin lub z kwiatu czarnego bzu (działają napotnie, a więc pomagają naturalnie obniżyć ciepłotę ciała);
- wypicie przed snem szklanki ciepłego mleka z łyżką miodu i rozgniecionym ząbkiem czosnku – taki napój ma właściwości rozgrzewające i antybakteryjne, a więc wspiera organizm w zwalczaniu infekcji;
- odpoczynek – warto położyć się do łóżka pod ciepłym kocem i jak najwięcej spać, ponieważ sen najlepiej pomaga osłabionemu organizmowi w regeneracji;
- uzupełnianie płynów – wskutek podwyższonej temperatury ciało się poci i traci wodę, dlatego należy ten deficyt uzupełnić, wypijając nawet 3 litry płynów w ciągu doby.
Powyższe metody możesz stosować także na zbicie gorączki u dzieci. Pamiętaj jednak, by uważnie obserwować pociechę i w razie braku poprawy jej stanu jak najszybciej udać się po poradę do lekarza.
Co robić, jeśli naturalne sposoby na zbicie gorączki nie zadziałają?
Może się zdarzyć, że naturalne sposoby na zbicie gorączki nie przyniosą efektu. W takiej sytuacji możesz sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwgorączkowe np. na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Warto także rozważyć wizytę u lekarza, zwłaszcza jeśli gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni i towarzyszą jej inne dolegliwości takie jak ból gardła, kaszel, czy bóle mięśni i głowy. Takie objawy mogą bowiem świadczyć np. o grypie, która nieprawidłowo leczona może skutkować poważnymi powikłaniami.