Pogoda za oknem nie napawa optymizmem. Do lata jeszcze daleko, ale nikt nie powiedział, że bergamotka nie przywoła nam klimatu wakacji. Znają ją na pewno wszyscy smakosze herbaty Earl Grey. Nie jest ona obcy również tym, którzy uwielbiają owocowe kosmetyki.
Cytrusowy zapach olejku bergamotowego nie bez powodu budzi skojarzenia z klimatem ciepłych krajów. Najlepsze bergamotki rosną w końcu w Kalabrii – na południu Włoch, ale hodowane są również w zachodniej części Afryki oraz w Maroku.
Bergamotka – od owocu do olejku

By wyprodukować 1 kg olejku z bergamotki potrzeba aż 200 kg owoców. Olejek o zabarwieniu szmaragdowozielonym pozyskuje się ze skórek, wykorzystując metodę tłoczenia na zimno. Powstały w ten sposób olejek czasami poddawany jest dodatkowej obróbce: usuwany jest z niego szkodliwy związek chemiczny – bergapten, który może powodować nadwrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych.
Możemy natrafić na dwa rodzaje olejku bergamotowego. Droższy – produkowany jest z dojrzałych owoców, które jeszcze nie zdążyły opaść. Natomiast olejki tańsze pozyskiwane są z owoców, które spadły już z drzew. Czasami destylowane są w resztek owoców, które zostały zużyte do produkcji olejków droższych.
Cztery razy bergamotka
Wonny olejek pozyskiwany z owoców od XVIII wieku wykorzystywany jest do produkcji perfum. Od tego czasu producenci owocowych i pachnących kosmetyków wykorzystują fakt, że zapach bergamotki działa na zmęczone ciało oraz duszę. Ale okazuje się, że olejki takie mają również właściwości zdrowotne. Stąd istnieją co najmniej cztery powody, dla których warto zanurzyć się w cytrusowym aromacie olejku bergamotowego.
Tarcza na wirusy
Olejek bergamotowy wykorzystywany był we włoskiej medycynie ludowej. Za jego pomocą leczono opryszczkę oraz wszelkie stany zapalne jamy ustnej. I słusznie – wyciąg z bergamotki przyczynia się do eliminowania wirusów. Inhalacje z tego olejku (nie więcej niż kilka kropli) pomogą uporać się z katarem i kaszlem albo zwalczyć przeziębienie, a nawet grypę.
Ochrona przed bakteriami
Olejek bergamotowy wykorzystywany był (szczególnie w latach 70. XX wieku) jako środek dezynfekujący, działający na rany, oparzenia oraz wrzody. Z czasem zaczęto z niego przygotowywać kosmetyki przeznaczone do cery tłustej i skłonnej do trądziku, a także do szamponów dla włosów z tendencją do przetłuszczania się. Jeżeli chcemy samodzielnie przygotować takie specyfiki, należy olejek z bergamotki rozcieńczyć z olejkiem bazowym. Trzeba zachować ostrożność, bo można przy okazji nabawić się podrażnień.
Na dobry nastrój
Olejek z bergamotki jest doskonałym balsamem dla duszy, ponieważ poprawia nastrój. Zalicza się go także do jednych z najmocniejszych zapachów miłości. Z tych powodów olejki wykorzystuje się w aromaterapii w leczeniu depresji, rozwiewa wszelkie lęki oraz daje uczucie błogości.
Olejek z bergamotki może być stosowany podczas kąpieli (10 kropli na wannę), do inhalacji (5 kropli na wodę) albo do masażu (połącz 3 krople olejku bergamotowego z 20 ml olejku migdałowego). Na smuteczki pomoże również filiżanka herbaty Earl Grey, której zapach będzie roznosił się po całym mieszkaniu.
Zbawienie dla skóry
Bergamotka wpływa korzystnie również na naszą skórę. Przyczynia się do jej wygładzenia, tonizuje ją oraz nawilża. Jednocześnie pobudza ją do regeneracji.
Jak stosować olejek bergamotowy w diecie?
Olejek bergamotowy to owoc cytrusowy, znany również jako bergamotka. Jest bardzo popularny jako smak w wielu różnych rodzajach żywności. Oto najlepsze sposoby na wykorzystanie go w swojej diecie:
- Olejek bergamotowy może być używany samodzielnie lub dodawany do innych produktów spożywczych i napojów.
- Olej może być stosowany w przepisach takich jak ciasta, lody i wypieki.
- Nadaje się również do gotowania warzyw i dań rybnych.
Gdzie znajdziesz bergamotkę? Gdzie można kupić owoc bergamotki?
Ja nie poprzestaję wyłącznie na piciu herbaty i Wam również to polecam. Od dłuższego czasu stosuję wody toaletowe z bergamotką, które przede wszystkim poprawiają mi nastrój. Raz na jakiś czas lubię zanurzyć się w cytrusowej kąpieli.
Jeśli chodzi o kosmetyki, zawierające bergamotkę, właściwie na rynku kosmetycznym ich nie brakuje. Dostępne są pod różną postacią, dlatego każda z Was będzie mogła wybrać odpowiedni specyfik.