Aromaterapia- terapia zapachem, aromat + terapia; gr. therapeía – leczenie
Termin pojawił się w XX wieku. Prekursorem był francuz Rene-Maurice Gatefosse, który poparzoną rękę zanurzył w olejku lawendowym. Obecnie aromaterapia to gałąź medycyny naturalnej – sztuka leczenia zapachem. Olejki eteryczne to naturalne substancje zapachowe pochodzenia roślinnego. W skład jednego olejku może wchodzić kilkadziesiąt innych związków.
- Jak działa aromaterapia?
- Właściwości fizyczne olejków
- Przechowywanie olejków
- Zasady stosowania olejków (zalecane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne):
- Pozyskiwanie olejków
- Metody stosowania olejków w aromaterapii:
- Przeciwwskazania
- Najbardziej popularne olejki i ich zastosowanie:
- Olejek bazyliowy – czym jest i jak go stosować?
- Olejek bergamotowy
- Olejek cedrowy – na co pomaga i jakie ma zastosowanie?
- Jak stosować olejek cynamonowy?
- Olejek cyprysowy
- Olejek cytronelowy
- Co daje olejek cytrynowy?
- Olejek z drzewa krzewu herbacianego
- Olejek z drzewa różanego
- Olejek różany – jak używać ten cud z Bułgarii?
- Olejek eukaliptusowy, jak go stosować?
- Na co pomoże olejek geraniowy (pelargoniowy)?
- Olejek imbirowy
- Olejek jałowcowy
- Olejek z kadzidłowca – zastosowanie
- Olejek kamforowy – na co pomaga?
- Olejek lawendowy na sen!
- Jak stosować olejek melisowy?
- Olejek miętowy
- Jak działa olejek majerankowy?
- Olejek z gałki muszkatołowej
- Olejek pomarańczowy – jak stosować?
- Olejek neroli
- Olejek Petitgrain
- Olejek rozmarynowy
- Olejek rumiankowy
- Olejek szałwiowy
- Olejek z drzewa sandałowego
- Olejek ylang ylang
- Podsumowanie
Jak działa aromaterapia?
Aromaterapia to metoda wykorzystania olejków eterycznych z roślin w celu uzyskania efektu terapeutycznego na organizm. Działa poprzez stymulację układu węchowego, który wysyła sygnały do układu limbicznego, który kontroluje emocje i nastroje.
Aromaterapia jest często uważana za uspokajającą i relaksującą formę terapii, która może pomóc w stresie, lęku, depresji i bezsenności. Ale może być również stosowany w innych stanach, takich jak bóle głowy, napięcie mięśni, zmęczenie i problemy z trawieniem.
Olejki aromaterapeutyczne są wytwarzane z różnych części roślin, które zostały wydestylowane lub wyekstrahowane w celu uzyskania czystych olejków eterycznych. Te olejki eteryczne mają różne właściwości w zależności od części rośliny, z której pochodzą.
Właściwości fizyczne olejków
Są to najczęściej oleiste ciecze o gęstości mniejszej od gęstości wody i nierozpuszczalne w niej. Najczęściej są bezbarwne, jednak mogą również mieć barwę brunatną, zieloną bądź niebieską. Przy niskich temperaturach mogą ulec zestaleniu. Surowcem to ich wytworzenia są zarówno kwiaty, nasiona, liście, łodygi, jak i kora drzew.
Pozyskiwanie olejków jest bardzo pracochłonne. Najczęściej na odrobinę olejku potrzeba ogromne ilości produktu, z którego ten olejek jest robiony. Dlatego też naturalne olejki eteryczne są tak drogie. Oczywiście znacznie tańsze są produkty syntetyczne bądź te pozyskiwane z roślin ogólnodostępnych jak mięta, rumianek itp.
Przechowywanie olejków
Olejek przechowuje się w szklanych, ciemnych buteleczkach brązowych bądź granatowych. Pojemniki muszą być szczelnie zamknięte i przetrzymywane w temperaturze pokojowej (18st.C). Opakowanie musi być dokładnie opisane, na etykiecie powinna znajdować się nazwa botaniczna rośliny i wszystkie informacje związane z tą rośliną. Najszybciej ulatniają się olejki cytrusowe, natomiast najwolniej te pozyskiwane z drzewa, czyli np. sandałowe, cedrowe, cynamonowe.
Zasady stosowania olejków (zalecane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne):
- używamy tylko tych olejków, których zapach najbardziej nam odpowiada,
- mieszanina nie powinna zawierać więcej niż pięć olejków
- nie stosujemy większych dawek niż te zalecane: od 5 do 10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, od 10 do 15 kropli do kąpieli w wannie, od 15 do 30 kropli rozpuszczony w 50ml oleju roślinnego do masażu, np. Metody pozyskiwania olejków eterycznych
Pozyskiwanie olejków
Destylacji parą wodną – materiał roślinny po zalaniu wodą poddaje się destylacji w aparaturze. Po pewnym czasie w kolbie, gdzie kondensuje się para wodna i składniki olejku zbiera się produkt docelowy, który następnie zlewa się znad powierzchni wody.
Tłoczenie na zimno – polega na mechanicznym wyciskaniu olejku z materiału roślinnego (pozyskujemy w ten sposób np. olejki z owoców cytrusowych)
Ekstrakcja – do surowca umieszczonego w naczyniu wlewa się rozpuszczalnik, w którym rozpuszczają się składniki olejku. Rozpuszczalnik odparowuje, a w naczyniu pozostaje mniej lotny olejek.
Enfluerage (wymywanie) – metoda ta jest najczęściej stosowana do pozyskiwania olejków z płatków kwiatów. Płatki wykłada się na 12 godzin na szklane płyty pokryte tłuszczem, do którego przenika olejek. Po 12 godzinach usuwa się płatki i wysypuje kolejną partię, czynność powtarza się kilkakrotnie. Kolejnym krokiem jest ekstrahowanie z tłuszczu olejku za pomocą alkoholu.
Metody stosowania olejków w aromaterapii:
Kąpiel:
Do ciepłej wody wlewamy wybrany olejek aromaterapeutyczny (przed tym wykonujemy prysznic oczyszczający ciało). Kąpiel wpływa na dolegliwości psychiczne, stres, choroby skóry, bóle mięśniowe ale też w celach kosmetycznych np. przy cellulicie, nadmiernej potliwości, przesuszonej skórze. Do wody wkrapiamy od 10 do 15 kropli, czas trwania od 20 do 30 minut. Po kąpieli można zastosować balsam z dodatkiem takiego olejku, który wzmocni dodatkowo lecznicze działanie.
Okład, kompres:
Najczęściej stosowany przy problemach dermatologicznych – łupież/ łojotok. Ciepłe okłady łagodzą nerwobóle, bóle mięśniowe, bóle menstruacyjne, zimne okłady stosujemy przy urazach, obrzękach bólach głowy. Rozpuszczamy od 2 do 5 kropli w miseczce z wodą. Moczymy bawełnianą ściereczkę i przykładamy.
Masaż:
W 30 ml oleju bazowego rozpuszczamy kilka kropli i rozpoczynamy masaż.
Pozostałe metody i zastosowania to: inhalacje, kominek aromaterapeutyczny, patpourri.
Przeciwwskazania
- Astma,
- Epilepsja (nie można stosować niektórych olejków),
- przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych nie stosujemy olejku geraniowego,
- osoby z wysokim ciśnieniem nie powinny stosować olejku z rozmarynu, szałwii i tymianku,
- cytrusowe olejki podnoszą wrażliwość na słońce i mogą powodować powstawanie przebarwień,
- masażu aromaterapeutycznego powinny unikać między innymi osoby z chorobami serca i nowotworami
- kobiety w ciąży powinny stosować je bardzo ostrożnie, po konsultacji z lekarzem, szczególnie w 1 trymestrze ciąży.
- Należy unikać olejku tymiankowego, różanego, lawendowego, miętowego, melisowego, jaśminowego
najbardziej drażniąco na skórę wpływają olejki: cynamonowy, z ziela angielskiego, goździkowy, tymiankowy i miętowy.
By aromaterapia miała większy sens, musimy spoglądać na pochodzenie a przede wszystkim na jakość kupowanych przez nas olejków. Nabywanie ich za bardzo małą cenę z nieznanych źródeł może spowodować poważne zagrożenie zarówno dla pacjenta, jak i aromaterapeuty. Zakupu olejków najlepiej dokonywać tylko w aptekach. Olejki złej jakości lub sfałszowane syntetyczne czy półsyntetyczne mogą powodować alergie i podrażnienia, a nawet poważne choroby skóry do zmian skóry typu nowotworowego włącznie.
Nabywanie olejków eterycznych jest wyłącznie kwestią zaufania do dostawcy, który je dostarcza. Dostawca może również polegać na zapewnieniu producenta o jakości olejków. Cena może w pewnym stopniu informować o jakości olejku, nie daje ona jednak pełnej gwarancji. Zależy bowiem również od innych czynników, jak uprawa, zbiory oraz ilość surowca, który jest niezbędny dla wyprodukowania danego olejku. W Polsce posiadają gwarancję jakości olejki Dr Bety, Polleny Aroma, firmy angielskiej Belli-tas, a także znany u nas olejek herbaciany Australian Body Care.
Masaże, kąpiele, inhalacje, kompresy z dodatkiem olejków eterycznych, można stosować w domu pod warunkiem przestrzegania zalecanej receptury. Należy pamiętać, że olejki są to substancje o dużym stężeniu. Zastosowanie kilku kropli za dużo może spowodować groźne powikłania. Zachęcamy Państwa do zapoznania się bliżej z olejkami, ponieważ dobór właściwej mieszanki zapachowej do określonego przypadku i dla konkretnego pacjenta jest podstawowym elementem sukcesu w tej terapii.
Najbardziej popularne olejki i ich zastosowanie:
Olejek bazyliowy – czym jest i jak go stosować?
Otrzymywany jest z kwiatów i liści bazylii. Działa przeciwdepresyjne, poprawia samopoczucie, antyseptyczne, usuwa zmęczenie, odżywia skórę, pobudza siły obronne organizmu, łagodzi skutki ukąszeń owadów, zwiększa efektywność procesów myślenia. Olejek bazyliowy znalazł zastosowanie w masażu i kąpieli. Działa łagodząco na bóle i skurcze mięśni, nerwobóle, migreny, bóle reumatyczne, bezsenność, zmęczenie fizyczne i umysłowe, przeziębienia, odżywia skórę poprze udrożnienie porów skórnych.
Stosowany jest również w kompresach na ukąszenia i użądlenia owadów (1 kropla łagodzi użądlenie osy) oraz do inhalacji stosowanych w kominkach aromaterapeutycznych przy zmęczeniu umysłowym, braku koncentracji, bezsenności, problemach z gardłem, zatokami, na katar i stany lękowe. Olejek bazyliowy można zmieszać z olejkiem neroli, bergamotą, melisą, lawendą bądź majerankiem.
Olejek bergamotowy
Otrzymuje się go z owoców drzewa bergamotowego. Jego działanie jest silnie antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, ochronne na skórę, oddziałuje bardzo pozytywnie na system nerwowy, pomaga w trawieniu, pobudza apetyt, poprawia oddychanie, a także przyspieszaza gojenie ran. Stosowany w masażu łagodzi napięcia nerwowe, stresy, depresję, zaburzenia trawienia.
Relaksujący masaż twarzy i pleców rozprasza obawy i nastraja optymistycznie. Podczas kąpieli łagodzi stany zapalne skóry, trądzik, łojotok, liszaje, wrzody, opryszczki, stany zapalne zewnętrznych organów płciowych, stany zapalne pęcherza, napięcia nerwowe, depresja, apatię i stresy. Można go łączyć z olejkiem cytrynowym, rumiankowym, cyprysowym, lawendowym, jaśminowym, neroli, ylang yłang i jałowcem.
Nie wolno stosować olejku bergamotowego:
– bez rozcieńczenia, ponieważ może powodować przebarwienia, można używać go w roztworze 1%;
– bezpośrednio przed korzystaniem ze słońca lub solarium, zaleca się 6 godzin przerwy i dokładne zmycie olejku;
– dla dzieci poniżej 12 lat.
Olejek cedrowy – na co pomaga i jakie ma zastosowanie?
Otrzymywany jest z drewna cedrowego. Działa silnie bakteriobójczo, przeciwbólowo, moczopędnie, przeciwlękowo, likwiduje infekcje skóry i odstrasza owady. Podczas masażu olejek cedrowy stosuje się przy stanach lękowych, depresji, stanach zapalnych dróg oddechowych, bólach reumatycznych, stanach zapalnych dróg moczowych, cellulicie i otyłości. Do kompresów: reumatyzm, owrzodzenia, stany zapalne skóry, oparzenia, wypadanie włosów, łupież tłusty, łojotok, trądzik. Do inhalacji stosowany w przeziębieniu i grypie. Ten olejek można mieszać z bergamotą, cyprysem, jałowcem, jaśminem, neroli, rozmarynem.
Jak stosować olejek cynamonowy?

Otrzymywany jest z młodej kory drzewa cynamonowego. Olejek działa silnie antybakteryjnie, ściągająco i rozgrzewająco. Podczas masażu ma aktywne działanie na przeziębienia, grypę, kaszel, infekcje wirusowe, reumatyzm, zaburzenia krążenia i złe trawienie. Stosując go podczas kąpieli oprócz wyżej wymienionych dolegliwości załagodzimy także stany zapalne skóry. Na kurzajki i infekcje skóry najlepiej jest stosować kompresy z olejku cynamonowego. Cierpiąc na infekcje wirusowe, przeziębienie, grypę, kaszel warto wsiąść 1 kropelkę olejku na chusteczkę i głęboko wdychać. Jest to świetna kuracja w przypadku zapalenia dróg oddechowych.
Olejek cynamonowy można mieszać z kolendrą, kadzidłem i olejkami cytrusowymi. Olejek cynamonowy z liści jest znacznie tańszy niż z kory. Ma podobne zastosowanie, dodatkowo stosuje się przy nerwobólach i braku koncentracji. Tego olejku nie należy stosować bez konsultacji z aromaterapeutą. Ma bardzo silne działanie, daje dobre wyniki w zwalczaniu pasożytów skóry (wszy, świerzb) i przewodu pokarmowego.
Olejek cyprysowy
Otrzymywany jest z młodych gałązek drzewa cyprysowego. Ma działanie uspokajające, relaksujące, odświeżające, ściągające, dezynfekujące, przeciwbólowe, antyseptyczne, regulujące gospodarkę wodno-tłuszczową, zmniejszające potliwość stóp.
Zastosowanie do masażu: cellulitis, zaburzenia krążenia krwi, żylaki, skurcze mięśni, drętwienie kończyn, reumatyzm, problemy menopauzy, silna i bolesna menstruacja, napięcie nerwowe, stres, bezsenność, nadmierna potliwość stóp.
Dlaczego stosujemy go kąpieli: zaburzenia krążenia, skurcze mięśni, pękanie naczyń, reumatyzm, napięcie nerwowe, problemy menopauzy, przeziębienia, hemoroidy, ropnie skórne, starzenie się skóry, przy nadmiernej potliwości stóp.
Do kompresów (zimnych) używany jest gdy występują: stany zapalne skóry, egzemy, rany i skaleczenia, ropnie skórne, żylaki, świeże siniaki, pękające naczyńka krwionośnych.
Do inhalacji: napięcia nerwowe, stresy, zapalenie krtani, kaszel, przeziębienia, rozdrażnienie w czasie menopauzy, astma. Olejek cyprysowy można mieszać z bergamotą, szałwią, jałowcem, lawendą, cytryną, pomarańczą, drzewem sandałowym.
Stosując olejek cyprysowy na hemoroidy trzeba stosować go w czystej postaci. Może powodować ból, ale pomaga. Inhalacje można przeprowadzić stosując kominek aromaterapeutyczny.
Olejek cytronelowy
Otrzymuje się go z rośliny zwanej palczatką kosmatą, jest to rodzaj zioła. Jego działanie jest antyseptyczne, przeciwbólowe, przeciwgrzybiczne, przeciwgorączkowe i uspokajające.
Stosowany podczas masażu działa na napięcia nerwowe, problemy menopauzy, stany lękowe, napięcia mięśni po intensywnym treningu u sportowców. Odpowiednio rozcieńczony nadaje się do masażu brzucha w przypadku zaburzeń trawienia.
Stosowany do kąpieli pozwala rozładować napięcie nerwowe, depresje, problemy menopauzy, stany zapalne skóry, rany, egzemy, nieprzyjemny zapach potu.
W kompresach skutecznie zadziała leczniczo na stany zapalne skóry, trądzik, wrzody, rany, egzemy -do inhalacji: napięcia nerwowe, depresje, stany lękowe, apatie. Można mieszać olejkiem różanym, sandałowym i rozmarynowym.
Co daje olejek cytrynowy?
Otrzymuje się go poprzez wyciskanie skórek owoców drzewa cytrynowego czyli cytryn. Olejek ten znalazł zastosowanie w masażu działając dobrze na nadciśnienie, ociężałość umysłowa, napięcie nerwowe, reumatyzm, przeziębienie, żylaki, pękające naczyńka krwionośne.
Dodawany podczas kąpieli pomaga na nadciśnienie, napięcie nerwowe, apatia, reumatyzm, stany zapalne skóry, łupież, egzema, opryszczki, żylaki, problemy menopauzy. Jego działanie jest antyseptyczne, odświeżające, odkażające, wzmacniające, poprawia ukrwienie, odstrasza owady.
Stosowanie kompresów z olejkiem cytrynowym pomaga na stany zapalne skóry, trądzik, opryszczki, żylaki. Przeprowadza się także inhalacje, które dobrze działają na przeziębienia, napięcia nerwowe i nadciśnienie. Olejek cytrynowy można łączyć z rumiankiem, eukaliptusem, kadzidłowcem, jałowcem, neroli i ylang ylang.
W przypadku ukąszeń owadów olejek stosujemy bez rozcieńczania. 2% roztwór olejku w czystej wodzie zatrzymuje również drobne krwawienia.
Olejek z drzewa krzewu herbacianego
Otrzymujemy go z liści drzewokrzewu herbacianego. Należy zauważyć, że drzewokrzew nie ma nic wspólnego z krzewem herbacianym. Jego działanie jest najbardziej antyseptyczne, działa również przeciwbakteryjne niszcząc bakterię Propinibacterium acne powodującą problemy z trądzikiem. Jego działanie jest również przeciwgrzybiczne i uspokajające.
W masażu działa na przeziębienia, grypę, podniecenie nerwowe, histerię, nerwobóle, wrastające włosy. Podczas kąpieli na infekcje skóry, grzybice, kurzajki, brodawki, trądzik, infekcje narządów płciowych (grzybice, pleśniawki), poparzenia.
Natomiast do kompresów podczas stanów zapalnych skóry, grzybicach, drożdżycach, stanach zapalnych narządów płciowych, kurzajkach i trądziku. Olejek z drzewa krzewu herbacianego stosuje się w inhalacjach podczas przeziębienia, zdenerwowania, szoku bądź infekcji wirusowych. Olejek można stosować również bez rozcieńczenia na krostki trądzikowe, ukąszenia, użądlenia owadów, nadżerki i pęcherzyki, a także przy opryszczce.
Drobne oparzenia po obfitym spłukaniu zimną wodą smarujemy również nierozcieńczonym olejkiem. Ze względu na właściwości antyseptyczne i grzybobójcze rozcieńczony olejek herbaciany stosujemy do masażu stóp. Przed zabiegiem woskowania, czyli usuwania zbędnego owłosienia, w celu zmniejszenia bólu można zastosować rozcieńczony olejek. Wykonujemy to dodając 10 ml olejku na 1 litr wody. Olejek ten stosowany po woskowaniu zapobiega infekcji bakteryjnej.
Olejek z drzewa różanego
Otrzymuje się jak sama nazwa wskazuje z drzewa różanego. Nie jest on tak popularny jak olejek różany otrzymywany z płatków róży. Jest stosowany przede wszystkim przy uporczywych bólach głowy.
Olejek różany – jak używać ten cud z Bułgarii?

Jak już wcześniej wspomniałam otrzymuje się z płatków róży (Rosa damascena). Najbardziej cenny olejek pochodzi z Doliny Róż w Bułgarii. Olejek różany ma działanie antyseptyczne, leczy niewydolność wątroby, obniża ciśnienie krwi, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe, reguluje pracę serca w przypadku arytmii, uspokaja.
W masażu łagodzi napięcia nerwowe, depresję, stres, bezsenność, bóle głowy, nadciśnienie, arytmię, zaburzenia krążenia, wrzody żołądka na tle nerwicowym, obstrukcję, nudności, bezpłodność, zaburzenia menstruacji, infekcje zewnętrzne i wewnętrzne, starzenie się skóry oraz rozstępy. Stosowany podczas kąpieli pomoże w wyżej wymienionych schorzeniach oraz przy martwicy skóry, przesuszeniu jej, ranach, poparzeniach i różnego rodzaju podrażnieniach.
Aplikowany na kompresy olejek z drzewa różanego łagodzi podrażnienia skóry, spowalnia starzenie się skóry, łagodzi poparzenia, dobrze działa na rozstępy, daje świetny efekt przy zmęczonych i zaczerwienionych oczach.
Podczas inhalacji wspomaga leczenie bezsenności, depresji, bólów głowy, nadciśnienia, zaburzeń krążenia, wrzodów żołądka, nieregularności miesiączek. Uspokaja i poprawia samopoczucie. Można go mieszać z większością olejków. Natomiast nie wolno stosować w pierwszych miesiącach ciąży. Nie należy również używać go bez konsultacji z aromaterapeutą.
Olejek eukaliptusowy, jak go stosować?
Uzyskuje się go z wiecznie zielonego drzewa eukaliptusowego. Może ono osiągać nawet do 25 metrów wysokości. Zawarty w cukierkach, syropach, pastach do zębów i kropli działa antyseptycznie. Jego działanie jest również przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, regeneracyjne, przeciwgorączkowo.
Podczas masażu rozgrzewa i rozluźnia mięśnie, działa wykrztuśnie, ma zastosowanie w przypadku przeziębienia, grypy i kłopotów z oddychaniem, wmasowany w stopy ułatwia sen. Warto zastosować olejek eukaliptusowy do kąpieli kiedy dopada Cię grypa, przeziębienie, kłopoty z oddychaniem, biegunka bądź zadrapania.
Do kompresów w stanach zapalnych skóry, bólach reumatycznych przy ranach i zadrapaniach. Podczas inhalacji wspomaga leczenie grypy, przeziębienia, kaszlu i brak koncentracji. Olejek można mieszać z lawendą, cytryną, melisą, palczatką, sosną, różą.
Na co pomoże olejek geraniowy (pelargoniowy)?
Uzyskuje się go z całej rośliny pelargonii. Działa bakteriobójczo, owadobójczo, uspokajająco, relaksująco, reguluje krążenie krwi i limfy, moczopędnie, przeciwdepresyjne, zmniejsza obrzęki. Podczas masażu jest w stanie wspomóc leczenie takich dolegliwości jak cellulitis, otyłość, napięcie nerwowe, zaburzenia seksualne, menopauza, bóle menstruacyjne, cukrzyca i zaburzenia krążenia.
Warto zastosować go do kąpieli cierpiąc na trądzik, zaburzenia w krążeniu, zaburzenia seksualne, menopauzę, przeżywając wysokie emocje, zaburzenia gastryczne, cierpiąc na wrzody, infekcje skóry, łupież, rany, grypę czy przeziębienie. Dodawany do kompresów wspomaga walkę z infekcjami skóry, trądzikiem, wrzodami, różnego rodzaju ranami, obrzękami.
Cierpiąc na napięcia nerwowe, depresję, zmiany nastroju, przeziębienie, grypę bądź zaburzenia seksualne warto zastosować inhalację z olejkiem geraniowym. Można go mieszać ze wszystkimi olejkami. Olejku geraniowego nie należy stosować równocześnie z tabletkami antykoncepcyjnymi. Nie powinny używać go również dzieci poniżej 6 roku życia.
Olejek imbirowy
Olejek uzyskiwany jest z wysuszonego kłącza imbiru lekarskiego. Działa antyseptycznie, przeciwbólowo, również zwiększa apetyt. W masażu działa na zatrucia pokarmowe, złe trawienie, reumatyzm, bóle mięśniowe, bóle pourazowe, przeziębienia, bóle gardła, brak apetytu, alkoholizm. Zastosowanie podczas kąpieli ma takie samie działanie. Stosowany w kompresach pomaga leczyć reumatyzm, bóle mięśniowe i bóle gardła, natomiast w inhalacjach skutecznie działa na przeziębienia a także na problem alkoholizmu. Olejek imbirowy można mieszać z olejkiem cytrusowym i korzennym.
Olejek jałowcowy
Znajduje się on w owocach z jałowca i jagód. Jego działanie jest antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, uspokajające i relaksujące, przeciwbólowe, ściągające, moczopędne, regenerujące.
Zastosowany w masażu dobrze działa na wyczerpanie umysłowe, zaburzenia i bóle menstruacyjne, bezsenność, otyłość, cellulitis, rozstępy skóry, żylaki, bóle reumatyczne i bóle mięśniowe.
Stosowany do kąpieli działa na wyczerpanie umysłowe i fizyczne, bezsenność, zaburzenia menstruacyjne, nadciśnienie, stany zapalne skóry, zapalenie dróg moczowych, bóle reumatyczne, trądzik, łupież, egzeme, hemoroidy, żylaki, cellulitis, otyłość.
Kompresy dobrze działają na zapalenia skóry, trądzik, żylaki. Cierpiąc na zmęczenie, bezsenność czy na nadciśnienie warto zastosować inhalację z olejku z jałowca. Olejek ten można mieszać z bergamotą, cyprysem, pelargonią, lawendą, rozmarynem, drzewem sandałowym. Olejku jałowcowego nie należy stosować w okresie ciąży i przy chorobach nerek.
Olejek z kadzidłowca – zastosowanie
Otrzymuje się go z żywicy w miejscach gdzie występują uszkodzenia kory kadzidłowca. Działa przeciwbólowo, rozgrzewająco, wzmacniająco, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczne.
Użyty do masażu dobrze działa na depresje, napięcia nerwowe, zaburzenia krążenia, reumatyzm, trudności z oddychaniem, sucha i starzejąca się skóra, natomiast dodanie kilku kropel do kąpieli załagodzi zranienia skóry, nerwobóle, bóle reumatyczne.
Podczas inhalacji uspokaja system nerwowy, ułatwia oddychanie, rozjaśnia umysł. Przy zastosowaniu kompresów możesz wspomóc leczenie zranień i wysuszonej skóry a także jej stanów zapalnych. Można go mieszać ze wszystkimi olejkami.
Olejek kamforowy – na co pomaga?
Można otrzymać go z korzeni i drewna kamforowego. Ten olejek również działa antyseptycznie, przeciwbólowo, rozgrzewająco i uspokajająco. Można stosować go podczas masażu. Korzystnie działa na depresję, bezsenność, zaburzenia gastryczne, grypę, kaszel, zapalenie ucha i zatok, reumatyzm, trądzik, stany zapalne skóry. Dodany do kąpieli ma takie same działanie.
Kompresy z dodatkiem olejku kamforowego mają korzystne na stłuczenia, rany, oparzenia, stany zapalne skóry, wrzody, reumatyzm, bóle mięśniowe i obrzęki, jednak te leczymy kompresem zimnym. Mając złe samopoczucie, cierpiąc z powodu przeziębienia, zapalenia zatok warto wykonać inhalacje z dodatkiem olejku. Można go mieszać z olejkiem neroli i z kadzidłowca.
Olejek lawendowy na sen!

Otrzymujemy z kwiatów i łodyg lawendy. Działa antyseptycznie, a przed snem działa uspokajająco, przeciwbólowo, przeciwdepresyjne, przeciwzapalnie, uodpornia organizm na bakterie, grzyby. Olejek ten nadaje się dla każdego, ma wiele zalet – może być składnikiem wszystkich mieszanek, usuwa wszelkie nadwyżki i uzupełnia braki; jest dobrym “towarzyszem podróży”; może być stosowany w czystej postaci. Olejku lawendowego nie należy stosować w pierwszych miesiącach ciąży, szczególnie po przebytym poronieniu.
Jak stosować olejek melisowy?
Oczywiście otrzymamy go z ziela melisy lekarskiej. Jego działanie jest kojące, przeciwbólowe, uspokajające i antyseptyczne. Podczas masażu łagodzi napięcia nerwowe, depresję, histerię, bezsenność, zaburzenie krążenia, problemy menstruacji, problemy menopauzy, reumatyzm, infekcje gardła, półpasiec.
Dodawany do kąpieli działa korzystnie na napięcia nerwowe, histerię, lęki, nadciśnienie, problemy menstruacji i menopauzy, infekcje bakteryjne i grzybice skóry, półpasiec, opryszczkę i liszaje.
Mając problemy z zaburzeniami emocjonalnymi, zmęczeniem czy infekcjami gardła warto sięgnąć po inhalacje z użyciem olejku z melisy. Olejek można łączyć z olejkiem z pelargoni, jałowca, neroli, ylang ylang. Olejek melisowy dobry jest przede wszystkim dla starszych osób.
Masaż pleców z zastosowaniem oliwki z melisą ma działanie silnie uspokajające. Masaż brzucha daje świetne efekty przy zaburzeniach miesiączkowania.
Olejek miętowy
Powstaje z liści i niektórych części kwiatów mięty. Działa odświeżająco, orzeźwiająco, antyseptyczne, przeciwbólowo, poprawia także samopoczucie.
Zastosowanie w masażu: bóle głowy, przeziębienia, grypa, zmęczenie, wzdęcia, kolka jelitowa, napięcie nerwowe.
Podczas kąpieli: bóle głowy, przeziębienie, grypa, podrażnienia, napięcie nerwowe, stany zapalne skóry, ukąszenia owadów, zaburzenia gastryczne.
Podczas inhalacji: bóle głowy, przeziębienia, kaszel, napięcie nerwowe, zmęczenie, stan zapalny zatok. Olejek miętowy można mieszać z melisą i majerankiem. Olejku miętowego nie należy stosować w pierwszych miesiącach ciąży.
Jak działa olejek majerankowy?
Otrzymuje się z majeranku ogrodowego. Jego działanie jest przeciwbólowe, uspokajające a nawet przeciwdepresyjne. Podczas stosowania w masażu łagodzi problem bezsenności, nadciśnienia, bólów głowy, nerwobóle, astmę, urazy mięśni i bóle miesiączkowe.
Dodatek kilku kropli do kąpieli wspomaga walkę z bezsennością, zmęczeniem, bólami głowy, przeziębieniem, zdenerwowaniem bądź reumatyzmem. Cierpiąc na nadciśnienie, bezsenność, zmęczenie, ból gardła, katar bądź przeziębienie warto skorzystać z inhalacji z dodatkiem olejku majerankowego. Można go bezproblemowo mieszać z bergamotą, rumiankiem, cyprysem, lawendą, rozmarynem. Inhalacje są niezwykle skuteczne w leczeniu zapalenia oskrzeli i zatok.
Olejek z gałki muszkatołowej
Otrzymujemy go z rozdrobnionych nasion drzewa muszkatołowego. Działa uspokajająco, rozluźniająco, przeciwdepresyjnie, dezynfekująco, przeciwbólowo i przeciwstresowo. Bezproblemowo można go stosować podczas masażu na bóle mięśni, bóle reumatyczne, bezsenność, stres, zmęczenie i zdenerwowanie
Do kąpieli na bóle mięśni, bóle reumatyczne, bezsenność, stres, zdenerwowanie, zakłócenia w pracy serca, wypadanie włosów oraz podczas inhalacji na bezsenność, stres, napięcie nerwowe, zmęczenie. W przypadku dzieci olejek muszkatołowy należy stosować zamiast olejku szałwiowego. Olejek ten jest przede wszystkim olejkiem poprawiającym samopoczucie. Świetnie nadaje się po rozcieńczeniu do dezynfekcji ran.
Olejek pomarańczowy – jak stosować?

Jest to olejek bardzo tani. Pozyskuje się go ze skórki pomarańczy słodkiej. Jego działanie jest antyseptyczne, uspokajające, przeciwdepresyjne i ściągające. Stosowanie go podczas masażu inhalacji czy kąpieli przynosi jednakowe skutki, czyli łagodzi napięcia mięśni, napięcia nerwowe, bezsenności i problemy na tle depresyjnym. Olejek z owoców pomarańczy leczy zaparcia i niestrawność, łagodzi zgagę działając rozkurczowo. Olejku pomarańczowego nie wolno stosować bezpośrednio przed korzystaniem ze słońca i solarium.
Olejek neroli
Otrzymujemy go z pąków kwiatów pomarańczy gorzkiej. Działa uspokajająco i dezynfekująco. W masażu pomaga na depresje, napięcia nerwowe, zaburzenia menopauzy, bezsenność oraz chroniczne obstrukcje. Podczas kąpieli oprócz wyżej wymienionego działanie łagodzi także „pękające” naczynia krwionośne. W czasie inhalacji działa korzystnie na napięcia nerwowe, histerię, depresje. Olejek ten ma silny zapach, jest drogi, jednak znakomicie nadaje się do regeneracji skóry.
Olejek Petitgrain
Uzyskuje się z gałązek i liści pomarańczy gorzkiej. Jego działanie jest łagodnie pobudzające, odświeżające, kojące, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i antystresowe. Podczas masażu wywiera pozytywne działanie na depresję, stres, bezsenność, zmęczenie oraz ogólny niepokój. Dodając kilka kropli do kąpieli wspomaga załagodzenie objawów depresji, stanów lękowych, trądziku i grzybic stóp. Warto wykonać kompresy z olejku Petitgrain cierpiąc na trądzik i grzybice stóp. Będąc w procesie rekonwalescencji bądź cierpiąc na depresję i bezsenność warto zastosować inhalację z ów olejku.
Olejek rozmarynowy
Jest jednym z najcenniejszych olejków. Otrzymuje się go z kwiatów rozmarynu. Działa pobudzająco, antyseptycznie, przeciwbólowo, przeciwstresowo.
Stosowany w masażu i inhalacji efektywnie działa na zmęczenie fizyczne i umysłowe, zaburzenia pamięci, oziębłość seksualną, zaburzenia krążenia i trawienia, zaburzenia pracy serca, zaburzenia menstruacji, bóle głowy, bóle mięśni, przeziębienia, grypa, astma, kaszel, cellulitis. Podczas stosowania do kąpieli jego działanie jest takie samo jak wyżej wymienione.
Dodatkowo działa korzystnie na infekcje skóry, trudno gojące się rany, łupież, łysienie i trudności z oddychaniem. W kompresach olejek rozmarynowy stosuje się na rany, infekcje skóry, łysienie i łupież. Można go mieszać z olejkiem cedrowym, kadzidłowcem, lawendą, cytryną, miętą.
Olejek rumiankowy
Jest jednym z najdelikatniejszych olejków. Otrzymuje się go z koszyczki kwiatowej rumianku. Działanie olejku rumiankowego jest uspokajające, kojące, przeciwzapalne, przeciwbólowe.
Podczas masażu załagodzone zostają napięcia nerwowe, bezsenność, depresja, zdenerwowanie, bóle głowy i zębów, bóle mięśni, reumatyzm, zaburzenia gastryczne, niestrawność, wzdęcia i kolka, brak apetytu, wrzody żołądka. Warto dodać kilka kropel do kąpieli w momencie kiedy borykamy się z wyżej wymienionymi schorzeniami oraz łuszczycą, trądzikiem, wypryskami, alergią skóry oraz pękaniem naczyń krwionośnych.
Cierpiąc na różnego rodzaju stany zapalne i uczulenia skóry, mając oparzenia, „popękane” naczynia krwionośne, łupież, podrażnienia, rany, zapalenie ucha, zapalenie spojówek bądź problem z pękaniem brodawek sutkowych warto zastosować kompresy z olejkiem rumiankowym. Natomiast w przypadku inhalacji warto nimi leczyć depresje, stresy, bezsenność, bóle głowy oraz zaburzenia cyklu miesiączkowego. Olejek rumiankowy można mieszać z bergamotą, pelargonią, lawendą, cytryną, majerankiem, neroli i różą.
Olejek szałwiowy

Otrzymujemy ze świeżego kwiatostanu szałwii. Jego działanie jest przeciwzapalne, uspokajające, przeciwbólowe, rozkurczowe oraz rozgrzewające. Opóźnia również starzenie skóry, zmniejsza wypadanie włosów i poprawia samopoczucie. W masażu działa na napięcia nerwowe, depresje, nadciśnienie, zaburzenia cyklu menstruacji, problemy z menopauzą.
Podczas kąpieli działa jak wyżej oraz dodatkowo wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry, łysienia i spowalnia starzenie się skóry. Ciepły kompres jest odpowiedni w celu złagodzenia bóli miesiączkowych, przy stanach zapalnych skóry, starzeniu się skóry. Wskazaniem do inhalacji są takie same schorzenia jak w przypadku kąpieli. Można go mieszać z pelargonią, jaśminem, jałowcem, lawendą, drzewem sandałowym. Olejku tego nie należy stosować w czasie ciąży. Nie powinny używać go także dzieci.
Olejek z drzewa sandałowego
Otrzymuje się z kory ów drzewa. Działa kojąco, uspokajająco, antyseptycznie, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo. W masażu działa na napięcia nerwowe, bezsenność, zaburzenia cyklu menstruacji, problemy w okresie menopauzy, zaburzenia gastryczne, czkawkę na tle nerwowym, nudności, zgagę, podrażnienia gardła, katar i kaszel.
Podczas kąpieli działa również na wyżej wymienione dolegliwości oraz zapalenie skóry, grzybice, trądzik, podrażnienia skóry, zapalenie pęcherza moczowego. Cierpiąc na zapalenia skóry, wypryski, sucha i popękaną skórę bądź suchy łupież warto zastosować kompresy z olejku z drzewa sandałowego. Inhalacje pomagają w tych samych schorzeniach jak w przypadku masażu oraz przy zapaleniu gardła, krtani i oskrzeli.
Olejek ylang ylang
otrzymujemy z kwiatostanu drzewa ylangowego. Jego działanie jest uspokajające, antyseptyczne, przeciwdepresyjne i przeciwzapalne. Zastosowanie do masażu, kąpieli i inhalacji jest takie samo. Doskonale działa w przypadku depresji, zaburzeń krążenia, nadciśnienia i stanów lękowych. Olejek zmniejsza przetłuszczanie się skóry i wypadanie włosów. Ma bardzo silne działanie. Jego stosowanie należy skonsultować z aromaterapeutą. Powinniśmy stosować maksymalnie dwie krople podczas takowego zabiegu. Nie powinny używać go dzieci poniżej 12 roku życia.
Podsumowanie
Jak widać, dla każdego znajdzie się odpowiedni olejek, który możemy wykorzystać podczas aromaterapii na niemal wszystkie dolegliwości. Są one na tyle uniwersalne, że nie musimy martwić się o złe działanie. Jednak należy pamiętać, by konsultować każdą sesję aromaterapeutyczną i uważać na używane ilości.