Według nowych badań, gatunki drapieżne mogą łagodzić negatywne skutki zmian klimatycznych, zapobiegając utracie różnorodności biologicznej. Zespół naukowców stojących za tym odkryciem twierdzi, że ich ustalenia podkreślają znaczenie ochrony różnorodności biologicznej, a w szczególności drapieżników, oraz zwracają uwagę na możliwość wymierania gatunków, które może pogorszyć skutki zmian klimatycznych w ekosystemach.
Według nowych badań prowadzonych przez naukowców z Trinity College w Dublinie i Uniwersytetu Hokkaido, gatunki drapieżne mogą łagodzić negatywne skutki zmian klimatycznych, zapobiegając utracie różnorodności biologicznej.
Zespół naukowców stojących za tym odkryciem twierdzi, że ich ustalenia podkreślają znaczenie zachowania bioróżnorodności, a w szczególności drapieżników, oraz podkreślają potencjał wymierania gatunków, które może pogorszyć skutki zmian klimatycznych w ekosystemach.
Naukowcy zgromadzili społeczności organizmów słodkowodnych w eksperymentalnych strumieniach w lesie doświadczalnym Tomakomai w północnej Japonii. Społeczności strumieni były wystawione na realistyczne fale upałów, a niektóre z nich zawierały dominującego drapieżnika (rybę sculpin), podczas gdy inne nie.
Odkryli, że fale upałów zdestabilizowały zbiorowiska glonów (roślin) w strumieniach w taki sposób, że różnice normalnie występujące między nimi zniknęły i upodobniły się do siebie znacznie bardziej – co równało się utracie bioróżnorodności – ale działo się tak tylko wtedy, gdy drapieżnik był nieobecny w zbiorowisku.
Zbiorowiska glonów są ważne w strumieniach, ponieważ tworzą bazę energetyczną dla wszystkich innych organizmów, więc utrata bioróżnorodności glonów może rozprzestrzeniać się i wpływać na cały ekosystem.
Ponadto naukowcy odkryli, że istotne skutki fali upałów – takie jak zmiany w całkowitej biomasie glonów – ujawniły się dopiero po jej ustąpieniu, co podkreśla, że nawet katastrofalne skutki mogą nie być od razu oczywiste.
Dr Samuel Ross, który prowadził eksperyment w Japonii jako część swoich badań doktoranckich w Trinity College Dublin’s Department of Zoology, powiedział o badaniu, które właśnie zostało opublikowane w wiodącym międzynarodowym czasopiśmie Global Change Biology,:
„Odkryliśmy, że wymieranie drapieżników może wchodzić w interakcje z falami upałów, aby jeszcze bardziej osłabić stabilność ekosystemów. To podkreśla, jak kryzysy klimatu i bioróżnorodności są całkowicie splecione, tak naprawdę to tylko dwie strony tej samej monety.”
„Zebrane razem, nasze wyniki pokazują, jak ekologiczne konsekwencje fal upałów mogą się wzmacniać w czasie, gdy ich wpływy rozprzestrzeniają się w społecznościach ekologicznych. Jednak gatunki drapieżników pomagają buforować takie oddziaływania, działając jako sprzymierzeńcy w walce ze zmianami klimatu.”
Dr Jorge García Molinos, profesor nadzwyczajny w Arctic Research Center na Uniwersytecie Hokkaido, dodał:
„Wśród przyspieszającego globalnego kryzysu wymierania, zmiana klimatu narazi większość ekosystemów na częstsze, intensywniejsze i bardziej ekstremalne zdarzenia klimatyczne, takie jak fale upałów, które badaliśmy w naszym badaniu. Z pewnością rozczarowujący wynik ostatnich dyskusji COP-26 sprawił, że tego scenariusza raczej nie da się już uniknąć. Nasza praca pokazuje, jak nienaruszone społeczności ekologiczne mogą odegrać krytyczną rolę w łagodzeniu skutków zmian klimatycznych, a także podkreśla, że zachowanie różnorodności biologicznej jest kluczem do zapewnienia zrównoważonej przyszłości dla ludzkości.”