Pękające naczynka krwionośne są często pierwszym objawem trądziku różowatego. Jeśli zjawiska tego nie opanujemy i nie zaczniemy lepiej dbać o cerę naczynkową permanentne utrwalenie się rumienia mamy niemal gwarantowane, a pamiętajmy, że w ślad za nim na twarzy pojawiają się krosty, grudki i inne wypryski, które są zmorą kobiet dojrzałych (mężczyzn zresztą też).
Życie z cerą naczynkową łatwe nie jest – to pewne. Jeśli masz skłonności do pękania naczynek codzienna pielęgnacja wymaga stosowania specjalnych kosmetyków, unikania różnego rodzaju zagrożeń, a jeśli problem się nasila lub po prostu jest zbyt poważny by go bagatelizować skorzystanie z pomocy fachowca (dermatologa lub kosmetyczki) może okazać się niezbędnym dodatkiem do domowej kuracji. Zjawiska pękających naczynek bagatelizować nie można, bo jak już pisałam to często przygrywka do znacznie poważniejszych problemów, walka z którymi jest znacznie uciążliwsza, intensywniejsza i wymaga jeszcze większego zaangażowania i odpowiednio większych nakładów finansowych.
Dlaczego naczynka pękają? Problemy cery naczynkowatej…
Kluczową rolę w walce z pękającymi naczynkami ma wiedza, dlatego odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie co sprawia, że u jednych naczynka pękają, a u innych nie? Do pękania naczynek predestynują nas cechy osobnicze i indywidualne reakcje na wiele czynników oddziałujących na nas w trakcie naszego życia. Pod ich wpływem zwiększa się kruchość naczynek krwionośnych – a dokładnie naczynek włosowatych, tych najmniejszych naczynkowych drobinek doprowadzających krew do poszczególnych tkanek i komórek. Ich podatność na pękanie może być skutkiem zaburzeń hormonalnych, wrażliwości wrodzonej czy zaburzeń w pracy układu krążenia. Nie bez znaczenia są też czynniki emocjonalne oraz problemy z ciśnieniem (nadciśnienie tętnicze zwiększa podatność naczynek na pękanie). Szczególną grupą zagrożeń są choroby przewodu pokarmowego – pękające naczynka często towarzyszą chorobom wątroby oraz żołądka.
Nie muszę chyba dodawać, że naczynka zaczynają pękać w sytuacjach, gdy są zbyt słabe, a my często narażamy je na stres wywołujący efekt ich rozszerzania się i co za tym idzie pękania. Dochodzi do tego pod wpływem skrajnych reakcji emocjonalnych i pod wpływem czynników zewnętrznych takich jak ciepło czy mróz.
Pielęgnacja cery naczynkowej, jak ją pielęgnować?
Przede wszystkim nie należy narażać jej na skrajne temperatury, czyli myjąc ciało i twarz powinnyśmy używać letniej (nie za gorącej i niezbyt zimnej) wody. Twarzy nie myjemy mydłem, a specjalnymi, przeznaczonymi do tego celu preparatami. Dobrze wybierać takie, które są przeznaczone do cery wrażliwej i cery naczykowej jednocześnie. Podobnie wybieramy kosmetyki typu kremy na dzień czy na noc – również skupiamy się na takich, które przeznaczono dla cery z problemami naczynkowymi.
Na jakie składniki kremów warto zwrócić uwagę przy cerze naczynkowatej?
Kremy i kosmetyki do cery naczynkowej powinny zawierać substancje uszczelniające i wzmacniające naczynka, są to między innymi:
- rutyna, która zmniejsza kruchość i przepuszczalność naczyń włosowatych. Rutynę można (ba! wręcz należy) przyjmować również doustnie od czasu do czasu sięgając np. po rutinoscorbin,
- oczar, który ma właściwości ściągające i kojące, działa też przeciwzapalnie,
- witamina K, która jest witaminą pozytywnie wpływającą na naczynka i właściwości krwi – reguluje jej krzepliwość, zapobiega krwotokom. Jest stosowana w leczeniu pajączków i wylewów, w razie potrzeby warto zastosować suplementację tą witaminą,
- witaminy PP i C – witamina PP wzmacnia naczynka uszczelniając je – w prostej linii zapobiega więc ich pękaniu, witamina C działa bardzo podobnie – osoby z cerą naczynkową powinny zadbać, by witamin tych nie zabrakło w ich codziennej diecie,
- wyciągi z roślin takich jak arnika górska, dziki mirt czy miłorząb japoński – działają wzmacniająco na naczynia krwionośne, przeciwdziałają ich pękaniu, mirt obkurcza naczynia, a arnika górska i miłorząb wspomagają krążenie krwi. Arnika wykazuje też działanie przeciwzapalne.
Pilnigi – szczególną grupą kosmetyków są pilingi i tutaj trzeba bardzo uważać, bo źle dobrany piling może znacząco uszkodzić skórę i naczynka. Dla cery naczynkowej polecane są pilingi enzymatyczne, które “rozpuszczają” zrogowaciały naskórek, nie zawierają natomiast składników o właściwościach “ściernych”.
Jakie kosmetyki do cery naczynkowatej i trądziku różowatego?
Trudno mi w tej chwili wskazać wszystkie (lub choćby najlepsze) kosmetyki do pielęgnacji cery naczynkowej. Każdy liczący się na rynku producent kosmetyków tworzy specjalne linie dla osób borykających się z problemami naczyniowymi i z trądzikiem różowatym. Co więcej, nowe linie często przeznaczone są do pielęgnacji całego ciała tj. w serii kosmetyków dostaniemy zarówno środki do oczyszczania twarzy, kremy do twarzy i balsamy do ciała oraz żele pod prysznic.