Problemy trądzikowe dotykają najczęściej nastolatków, jednak trądzik nie leczony może przetrwać nawet do 30 roku życia. Osoby dotknięte tą przypadłością mają do dyspozycji szereg kosmetyków drogeryjnych i leków aptecznych przeznaczonych do pielęgnacji cery z problemami trądzikowymi. Jeżeli stosowane są odpowiednie kosmetyki, dostosowane do potrzeb skóry, praktycznie nie trzeba włączać innego leczenia, ponieważ trądzik zostaje załagodzony. Wszelkiego rodzaju kosmetyki powinny oczyszczać skórę z zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i jednocześnie ją nawilżać. Nie wolno stosować kosmetyków z dużą ilością alkoholu, ponieważ prowadzi to do nadmiernego wysuszenia naskórka. W tym momencie skóra zaczyna bronić się przed przesuszeniem i produkuje nadmierne ilości łoju co jest dobrym środowiskiem do rozwoju bakterii a co za tym idzie rozwoju trądzika. Kwestie przypadłości nazywanej trądzikiem różowatym również już poruszaliśmy.
Leczenie dolegliwości skórnej jaką jest trądzik zależy od tego z jakimi wykwitami mamy do czynienia i jaka powierzchnia skóry jest nim objęta. Jeżeli mamy do czynienia z łagodnym trądzikiem stosowane są środki mające działanie keratolityczne i bakteriobójcze. Przykładami takich substancji jest nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, azelainowy i rezorcyna. Jeżeli lekarz przeprowadza leczenie trudnego przypadku trądziku to najczęściej stosuje antybiotyki i kwas witaminy A. Leczenie witaminą A nazywane jest także przeleczeniem. Terapia przynosi bardzo dobre rezultaty jednak niesie za sobą niepożądane skutki uboczne, dlatego też stosowana jest tylko w bardzo ciężkich przypadkach trądziku, gdzie inne metody nie przynoszą leczenia.
Trądzik hormonalny
Wybuch trądziku może być wywołany zmianami hormonalnymi w organizmie. Istnieją dwa rodzaje hormonów wywołujących trądzik: hormony płciowe i hormony stresu. Ważne jest również, aby pamiętać, że nie wszystkie osoby z trądzikiem mają problemy hormonalne.
Trądzik hormonalny można leczyć miejscowymi lekami, takimi jak nadtlenek benzoilu lub antybiotykami, takimi jak tetracyklina lub erytromycyna. Pomocne mogą być leki dostępne bez recepty, takie jak kwas salicylowy lub kwas azelainowy.
Trądzik młodzieńczy
Trądzik młodzieńczy to rodzaj trądziku, który dotyka dzieci i młodzież. Zwykle zaczyna się w wieku około 10 lat, chociaż może rozpocząć się już w wieku 8 lat.
Trądzik młodzieńczy jest spowodowany wytwarzaniem nadmiaru sebum, czyli oleistej substancji wytwarzanej przez skórę. Ten nadmiar sebum zatyka pory na skórze i prowadzi do wyprysków.
Istnieją trzy rodzaje trądziku młodzieńczego: zapalny, zaskórnikowy i guzkowy. Trądzik zapalny objawia się czerwonymi guzkami z wypełnionymi ropą krostami na powierzchni skóry. Trądzik zaskórnikowy ma postać białych guzków lub guzków bez wypełnionych ropą krost na powierzchni skóry. Trądzik guzkowy ma postać czerwonych lub brązowych guzków, które trudno ściskać lub wyciskać i które są twarde
Trądzik w ciąży
Trądzik w ciąży to częsty problem. Trądzik zwykle pojawia się w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w organizmie w czasie ciąży. Trądzik może dotknąć zarówno matkę, jak i dziecko, co może być powodem do niepokoju dla wielu przyszłych matek.
Co decyduje o trądziku w ciąży?
Istnieje wiele czynników, które decydują o wystąpieniu trądziku u kobiet w ciąży. Należą do nich: zmiany hormonalne, nadmierna produkcja sebum i zwiększona wielkość mieszków włosowych.
Trądzik u noworodka
Trądzik u noworodków to częsta choroba skóry, która dotyka dzieci. Charakteryzuje się czerwonymi, zapalnymi guzkami i pryszczami na twarzy i ciele.
Przyczyna trądziku u noworodków jest nieznana, ale postawiono hipotezę, że może to być spowodowane przez bakterie lub hormony. Trądzik u noworodka można leczyć kremami do stosowania miejscowego, doustnymi antybiotykami i innymi lekami.
Trądzik — dieta
Trądzik to stan skóry, który może powodować pryszcze, zaskórniki i czerwone guzki na skórze. Często jest to spowodowane nadprodukcją oleju przez gruczoły łojowe.
Trądzik może być spowodowany złą dietą lub zmianami hormonalnymi w organizmie. Dieta odgrywa ważną rolę w trądziku, ponieważ wpływa na ilość produkowanego oleju przez organizm i rodzaj bakterii znajdujących się na skórze. Dieta bogata w przeciwutleniacze może pomóc zmniejszyć stan zapalny i zmniejszyć ryzyko wyprysków, a także poprawić ogólny stan zdrowia.
Niektóre osoby z trądzikiem zgłosiły, że ich objawy ustąpiły po przyjęciu diety przeciwzapalnej bogatej w owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, zdrowe tłuszcze i chude białka, takie jak ryby lub drób.
Trądzik — leczenie
Leczenie trądziku często sprowadza się do znalezienia odpowiednich produktów dla Twojego typu skóry. Może to obejmować środki czyszczące z nadtlenkiem benzoilu lub kwasem salicylowym, aby pozbyć się bakterii powodujących trądzik.
Istnieje wiele sposobów leczenia trądziku, takich jak laseroterapia, antybiotyki i leki doustne, takie jak tabletki antykoncepcyjne i minocyklina.
Naturalne preparaty na trądzik
Jeżeli stawiamy na naturalność mając problemy z trądzikiem pomocne mogą okazać się substancje takie jak:
- alantoina,
- aloes,
- drożdże,
- ekstrakt z kudzu
- kaolin,
- krwawnik,
- kwasy owocowe,
- liść orzecha włoskiego,
- łopian,
- oczar wirginijski,
- ogórek,
- olejek z drzewa herbacianego,
- propolis,
- tymianek.
Wszystkie wyżej wymienione nazwy produktów naturalnych są powszechnie stosowane w preparatach antytrądzikowych a jakie jest ich dokładne działanie? Gdzie możemy je spotkać?
Alantoina
Odnajdziemy ją w łupinach kasztanów, kiełkach zbóż i korzeniu żywokostu. Alantoinę można również otrzymać syntetycznie. Jej działanie polega na ułatwieniu i przyśpieszeniu procesów gojenia się blizn a także ziarninowania uszkodzonej tkanki. Roztwór 0,2% stosowany w kosmetyce łagodzi podrażnienia i działa kojąco. Alantoina znalazła główne zastosowanie w dezodorantach, płynach do kąpieli, preparatach do opalania oraz tych działających przeciwtrądzikowo.
Aloes (aloe vera)
Aloes jest ekstraktem bogatym w witaminy, aminokwasy i mikroelementy. Jego działanie jest dość silnie nawilżające dzięki czemu zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry objętej trądzikiem. Dodatkowo ma właściwości oczyszczające, bakteriobójcze i biostymulujące. Pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowej skóry.
Drożdże
Są to grzyby, które w swoim składzie posiadają fosfolipidy, siarkę i witaminy z grupy B i D. Składniki te wykazują właściwości regeneracyjne i detoksykujące. Drożdże ograniczają powstawanie zaskórników, hamują czynność gruczołów łojowych, działają ściągająco i oczyszczająco, dlatego też znalazły zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych do skóry z problemem łojotokowym i trądziku.
Ekstrakt z kudzu
Roślina ta pochodzi z Japonii i Chin. Jest bogata we flawonoidy dzięki czemu usuwa napięcie skóry, łuszczenie się i zaczerwienienie. Chroni skórę wrażliwą i łagodzi zmiany na skórze spowodowane trądzikiem różowatym.
Kaolin
Dosłownie jest to rozdrobniona glinka mająca silne właściwości higroskopijne. Może więc absorbować nadmiar wydzielanego przez trądzikową bądź łojotokową skórę łoju. Kaolin znalazł zastosowanie np. w maseczkach mających na celu oczyszczenie skóry twarzy, ściągnięcie i zamknięcie porów.
Krwawnik
Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, oczyszcza przetłuszczającą się skórę i ściąga rozszerzone pory, dodatkowo wspomaga gojenie się uszkodzonego naskórka i chroni go przed szkodliwym dzianiem środowiska. W jego składzie odnajdziemy garbniki, flawonoidy, chamazulen i witaminę C.
Kwasy owocowe
Zwane również alfa-hydroksykwasami (AHA). Najbardziej znane są kwasy: glikolowe, mlekowe, winowe, cytrynowe i jabłkowe. Kwasy te występują nie tylko w owocach ale również w warzywach, kwaśnym mleku i trzcinie cukrowej.
Dzięki nim dochodzi do złuszczenia naskórka co doprowadza do stymulacji jego odnowy. Wszystko to dzięki właściwości rozluźnienia warstwy korneocytowej. Złuszczanie naskórka jest bardzo ważne w przypadku skóry trądzikowej. Jeżeli masz już cerę dojrzałą zabieg kwasami pobudzi do działania kolagen i elastynę. Zmarszczki i bruzdy zostają wygładzone a wszelkiego rodzaju przebarwienia rozjaśnione. Po zabiegu kwasami ułatwione jest wchłanianie się substancji regenerujących, i odżywczych jak np. kwas hialuronowy i witaminy.
Liść Orzech Włoskiego
Ma właściwości przeciwbakteryjne i ściągające dzięki zawartości fitonocydów i garbników. Dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie w kosmetykach przeznaczonych dla skóry trądzikowej, zaczerwienionej i podrażnionej. W liściach orzecha włoskiego dodatkowo możemy odnaleźć juglon który stosowany jest w preparatach brązujących ze względu na występowanie reakcji z keratyną zawartą w skórze, włosach i paznokciach.
Łopian
Jego działanie jest antyseptyczne, antybakteryjne i oczyszczające, dlatego też łopian stosowany jest w kosmetykach do pielęgnacji skóry trądzikowej, tłustej, łojotokowej i z dolegliwością łupieżu.
Oczar wirginijski
Jego kora i liście są bogate w saponiny, garbniki i polifenolokwasy. Ekstrakt z oczaru ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, ściągające i ograniczające wydzielanie łoju. Poprawia ukrwienie skóry i krążenie. Stosowany jest również w kosmetykach do cery naczyniowej ponieważ potrafi „wyciszyć” naczynka. Dodatkowo ujędrnia skórę.
Ogórek
Jest bogatym źródłem prowitaminy A, witamin z grupy B i witaminy C. Jednocześnie nawilża i oczyszcza skórę. Ma działanie ściągające, wygładzające, lekko wybiela naskórek. Ogórek znajdziemy w preparatach do skóry podrażnionej, wrażliwej a także tej trądzikowej i tłustej.
Olejek z drzewa herbacianego (tea tree oil)
Olejek ma działanie przeciwbakteryjne, zwalcza wiele gatunków bakterii, grzybów i pierwotniaków. Stosuje się go w leczeniu lekkich i średnich odmian trądziku oraz grzybic skóry.
Propolis
To tak zwany kit pszczeli. Ma przyjemny, aromatyczny zapach, wykazuje właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Jego aktywne składniki to: flawonoidy, enzymy, aminokwasy, białka, kwasy organiczne, witaminy, węglowodany. Propolis stosuje się w leczeniu stanów ropnych i zapalnych skóry. Zapobiega nadmiernym przesuszeniu naskórka, ma dzialanie przeciwtrądzikowe i regenerujące. Substancja ta znalazła zastosowanie w mleczkach do ciała, kremach przeciwzmarszcozwych, mydłach, dezodorantach, płynach do golenia, preparatach do higieny ust.
Tymianek (macierzanka)
Jego działanie jest zarówno grzybobójcze jak i bakteriobójcze. Substancje znajdujące się w liściach działają również przeciwutleniająco. Dlatego też stosowany jest w preparatach dla skóry trądzikowej, łojotokowej oraz dojrzałej.
Czym są saponiny, śluzy, flawonoidy i garbniki? Przydatne substancje w walce z trądzikiem
Saponiny – saponiny co to jest
mają zdolność do utrzymywania obfitej piany na powierzchni skóry. Dzięki tej właściwości doskonale nadają się do oczyszczania skóry wrażliwej i dojrzałej. Mają właściwości przeciwwysiękowe, przeciwzapalne i grzybobójcze.W preparatach antytrądzikowych najczęściej odnajdziemy saponiny w maseczkach kosmetycznych i preparatach myjących przeznaczonych dla tego typu cery.
Śluzy w kosmetyce – jako składniki osłaniające
połączenie kwasów uronowych i cząstek cukrów prostych. Stosowane są jako składniki osłaniające i powlekające, wszystko dzięki ich odporności na hydrolizę. Śluzy mają działanie zmiękczające, odświeżające, łagodzące i lecznicze na wypryski alergiczne.
Flawonoidy co to i jak działają?
znajdują się w owocach, kwiatach i liściach. Niektóre flawonoidy wykazują działanie przeciwalergiczne lub przeciwzapalne. Wiele z nich również wykazuje zwiększone pochłanianie promieniowania UVA i UVB dzięki czemu stosowane są w kosmetykach z filtrem przeciwsłonecznym.
Garbniki co to jest i jakie mają zastosowanie?
stosowane zewnętrznie wykazują działanie ściągające, przeciwzapalne, przeciwwysiękowe i bakteriobójcze. Łagodzą uczucie świądu i pieczenia.
Zioła w walce z trądzikiem
Zioła odpowiednio skomponowane idealnie nadają się do pielęgnacji cery z problemami trądzikowymi. Wykazuje tam dość dużą skuteczność. Działają oczyszczająco, lagodząco, zwężają pory, redukują wydzielanie sebum, ułatwiają rogowacenie i złuszczanie komórek, poprawiają ukrwienie skóry oraz zmieniają florę bakteryjną. Nadają cerze ładny i zdrowy wygląd. Jedynymi warunkami dzięki którymi dojrzymy pozytywne działanie ziół jest systematyczność i cierpliwość podczas ich stosowania.
Oczywiście naturalne substancje działające antytrądzikowo nie mają tak silnych właściwości samych w sobie, aby samodzielnie walczyć z trądzikiem. Potrzebne jest ich dobre skomponowanie, nie tylko w kosmetykach ale również w lekach. Na rynku dostępne są preparaty antytrądzikowe oparte na naturalnych składnikach. Jako ich przykład można podać kapsułki i krem Acnezine oraz żel Trioxil. Kapsułki zostały stworzone po to, aby dostarczyć organizmowi brakujących witamin i zaatakować trądzik od wewnątrz. Natomiast krem Acnezine przyspiesza usunięcie widocznych efektów trądzika i zapobiega powstaniu blizn potrądzikowych. Żel Trioxil jest wyjątkowo skutecznym środkiem o działaniu przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym. Działa kojąco na skórę i przeciwdziała jej zapaleniom. Efekty jego działania widoczne są w większości przypadków już po 2 tygodniach stosowania.
Czasami walka z trądzikiem jest jak walka z wiatrakami. Prze tyle lat może nie dawać za wygraną, jednak nie powinniśmy się poddawać. W miarę możliwości należy eliminować przyczyny jego powstawania i objąć skórę szczególną pielęgnacją. Najlepiej jednocześnie zewnętrzną jak i wewnętrzną. Do kosmetyków drogeryjnych dodać odpowiedni sposób odżywiania się i specjalne zabiegi kosmetyczne w połączeniu z wizytą u dermatologa. Z takim postępowaniem z pewnością pokonamy trądzik i nie pozostawi on na naszej twarzy szpecących blizn.
Zdrowie skóry od wewnątrz
W procesie naprawiania mojej skóry nauczyłam się, że nie ma rozwiązania z dnia na dzień i (przynajmniej w moim przypadku) problem był w równym stopniu wewnętrzny, co zewnętrzny.
Kiedy izolujemy skórę i próbujemy traktować ją zewnętrznie jako niezależny organ, pomijamy ogromną liczbę czynników wewnętrznych.
Byłam w szoku, gdy dowiedziałam się, że osoby z problemami trawiennymi, takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy IBS, częściej mają problemy ze skórą, a niektóre leki, które pomagały na schorzenia skóry, były również pomocne w problemach trawiennych.(źródło) Jedno z badań wykazało również, że osoby z przerostem bakterii w jelitach częściej cierpiały na poważne schorzenia skóry, takie jak trądzik. (źródło)
W tym samym czasie odkryłem przypadkowo, że pewne pokarmy i suplementy dały mi zdolność do opalania się bez spalania po raz pierwszy w życiu (i w zasadzie nawet zmieniły odcień mojej skóry).
Odkryłam, że osoby z nieszczelnym jelitem częściej cierpią na trądzik torbielowaty i problemy skórne, a gdy zrobiliśmy protokół GAPS, aby uzdrowić problemy jelitowe i alergie mojego syna, moja skóra też się poprawiła.
Choć specyfika z pewnością będzie się różnić w zależności od osoby, rozwiązywanie problemów jelitowych i poprawy zdrowia jelit są ważne kroki do czynienia z trądzikiem. Proces jest powolny, ale trwały. Konkretne rzeczy znalazłam pomocne w poprawie mojego zdrowia jelit i nieumyślnie:
- Biorąc dobrej jakości probiotyk. Wziąłem kilka przez lata, ale ten, który wydawał się najbardziej pomocny dla trądziku był Clear Probiotics jak to ma szczep, który pomaga zdrowie skóry. Brałem też ostatnio czarny proszek mineralny i podczas gdy mój trądzik już odszedł, wydawało się, że poprawia moją skórę.
- Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: Po dodaniu Fermentowanego Oleju z Wątroby Dorsza do mojego codziennego reżimu (lata temu), moja skóra zaczęła się poprawiać i z czasem stale stawała się lepsza. Zauważyłam również, że mam mniej rozstępów, kiedy brałam FCLO w czasie ciąży i używałam naturalnych produktów na brzuchu.
- Żelatyna/kolagen: Jestem wielką fanką żelatyny i kolagenu w proszku z wielu powodów, ale przypisuję im przyspieszenie gojenia się mojej skóry po latach trądziku. Często słyszę też: „Wyglądasz o wiele za młodo, żeby mieć pięcioro dzieci” i przypisuję żelatynie/kolagenowi również te komentarze. Dwie wspaniałe naturalne marki to Primal Kitchen i Vital Proteins.
- L-Glutamina & HCL: Zaczęłam również brać L-Glutaminę na nieszczelne jelita i zdrowie jelit, i wydawało się, że ma to duży wpływ również na moją skórę. Nadal biorę l-glutaminę codziennie na pusty żołądek, aby pomóc w zdrowiu jelit i skóry. Nadal biorę też Betaine HCL, aby poprawić moje trawienie i zdrowie skóry.
Osobiście stwierdziłam, że zrównoważenie hormonów było dla mnie dużym czynnikiem. Równowaga hormonalna jest ruchomym celem, zwłaszcza dla kobiet, ale są to kroki, które pomogły mi. Kilka bliskich przyjaciół miało ich trądzik drastycznie poprawić tylko przez usunięcie słodkich napojów i pasteryzowanego nabiału (które również mają sens w świetle połączenia jelit) tak, że jest to świetne miejsce, aby rozpocząć, jeśli nadal spożywać te.