Jak poprawić jakość powietrza w naszych domach? Klasyczne odświeżacze zwykle nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Są stosunkowo drogie, niejednokrotnie okazuje się przy tym, że nie tylko nie realizują obietnic swoich producentów, ale nawet wzmagają reakcje alergiczne. Na szczęście, nie są jedynymi rozwiązaniami przychodzącymi nam z pomocą. Alternatywą dla nich mogą być rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze, warto więc dowiedzieć się więcej o potencjale, jaki są one w stanie kryć.
Sansewieria gwinejska – więcej tlenu przy prostej pielęgnacji
Sansewieria, znana też pod urokliwą, choć nieco niepokojącą nazwą język teściowej, jest jedną z najbardziej lubianych roślin doniczkowych pojawiających się w polskich domach. Jest niezrównanym dostarczycielem tlenu, warto jednak zauważyć, że posiada także kilka innych zalet. Roślina pierwotnie występowała jedynie na terenie Azji i Afryki Południowej, a więc w obszarach dość suchych. Musiała przetrwać w gorącym, pustynnym klimacie i wypracować sobie mechanizmy radzenia sobie z niedogodnościami, jakie ten klimat jej serwował.
To właśnie wymagający klimat, w jakim narodziła się sansewieria, sprawił, że dziś jest opisywana nie tylko jako roślina idealnie oczyszczająca powietrze, ale również taka, która wybacza najpoważniejsze błędy pielęgnacyjne. Oczywiście, najlepiej rośnie tam, gdzie ma zapewniony dostęp do światła. Jeśli jednak jedynym miejscem, w którym można ją umieścić, jest te, w którym panuje półcień, również nie trzeba obawiać się o to, że nie poradzi sobie z nim. Podlewanie sansewierii również nie należy do czynności skomplikowanych. Owszem, jej bryła korzeniowa powinna mieć zapewnioną wilgoć, nie musi jednak wcale stać w wodzie.
W praktyce oznacza to, że mamy do czynienia z rośliną, która jest w stanie wybaczyć swoim opiekunom nieregularne podlewanie, a nie od dziś wiadomo, że nie jest to wcale częsty przypadek. Sansewieria jest znana także z tego, że nie przepada za zbyt dużą ilością nawozu. Wczesną wiosną można zasilić ją jednym z nawozów o długim działaniu, dalsze nawożenie nie jest już jednak konieczne. Sansewieria, jak inne rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze, stanowi więc doskonały wybór dla osób ceniących zarówno estetykę, jak i praktyczne korzyści płynące z posiadania roślin w domu.
Skrzydłokwiat – piękno i zdrowie
W zestawieniach roślin, które nie tylko znakomicie wyglądają, ale również oczyszczają powietrze, nie może zabraknąć skrzydłokwiatu. Już od dawna zwracano uwagę na to, że jest on w stanie pochłaniać zarodniki pleśni, a nawet – szkodliwe promieniowanie, od którego trudno się uwolnić korzystając z urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Dziś możemy pochwalić się wynikami badań naukowych potwierdzającymi omawiane tu właściwości skrzydłokwiatu. Roślina ta jest jednym z najbardziej efektywnych przykładów roślin doniczkowych oczyszczających powietrze.
Tym, co sprawia, że skrzydłokwiat cieszy się tak dużym uznaniem, jest również jego oryginalny wygląd. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że mamy do czynienia z rośliną egzotyczną. Jest to prawda. Choć dziś gości on w wielu polskich domach, nie da się nie zauważyć, że jego ojczyzną są kraje Ameryki Środkowej oraz Południowej. Tym, co rzuca się w jego przypadku w oczy, są gęste kępy długich liści o ciemnozielonym odcieniu. Co ciekawe, skrzydłokwiat może kwitnąć nawet przez cały rok, choć osiągnięcie tego celu wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych.
W tym miejscu wypada zresztą zapewnić, że pielęgnacja skrzydłokwiatu nie należy do zadań skomplikowanych. Roślina jest znana ze swoich niewygórowanych wymagań, jej uprawa nie stanowi więc trudności nawet dla tych osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami doniczkowymi. Oczywiście, podobnie jak i inne rośliny domowe, skrzydłokwiat posiada określone upodobania, z którymi dobrze jest się zaznajomić. Wiele mówi się o tym, że lubi wilgotne powietrze, poza podlewaniem należy więc pamiętać o jego w miarę częstym zraszaniu.
Co ważne, choć roślina dobrze czuje się na stanowiskach jasnych, wcale nie musi być stawiana w pełnym słońcu, aby zachwycać swoim widokiem. Jedynym utrudnieniem związanym z uprawą jest przesadzanie. Zaleca się, aby miało miejsce przynajmniej raz w roku, przypomina się przy tym, że skrzydłokwiat lubi żyzne i lekko kwaśne podłoże. Takie rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze są więc doskonałym wyborem dla osób dbających o zdrowe i estetyczne otoczenie w swoich domach.
Bluszcz pospolity o niepospolitej urodzie
Do tej pory prezentowane były te rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze, które przybyły do Polski z innych zakątków świata. Nie oznacza to jednak, że rośliny europejskie nie posiadają tej właściwości. Doskonałym przykładem może być tu bluszcz zwyczajny wywodzący się właśnie z obszarów Europy oraz Azji Mniejszej.
Bluszcz zwyczajny jest pięknym, zimozielonym pnączem kojarzonym przede wszystkim z niedługiego czasu, jaki jest mu potrzebny, aby osiągnąć imponujące rozmiary. Tą częścią rośliny, która w największym stopniu skupia na sobie spojrzenia, są przede wszystkim liście. Gdy są młode, wzrok przyciąga ich owłosienie, z czasem stają się jednak skórzaste i błyszczące. Ich blaszka jest ciemnoszara, wzrok przyciąga jednak również pięknie wyeksponowana siatka nerwów w jasnożółtym odcieniu. Okres kwitnienia tej rośliny datowany jest na późne lato i wczesną jesień, a więc na okres, w którym w domu nie jest już tak zielono, jak wiosną i wczesnym latem. Kwiaty goszczą jednak przede wszystkim na starszych egzemplarzach. Opadają dość szybko, jeśli jednak otworzymy okno, ich miododajność może zwabić lokalne pszczoły.
Uprawa bluszczu – podobnie jak ma to miejsce w przypadku skrzydłokwiatu oraz sansewierii – nie należy do skomplikowanych. Roślina nie jest zaliczana do wymagających, choć dobrze pamiętać o tym, że cechuje ją inwazyjny charakter. Lubi stanowiska zacienione i osłonięte i jest w stanie zdominować inne kwiaty doniczkowe, które znajdują się w jej towarzystwie. Odmiany przeznaczone do upraw doniczkowych są wyjątkowo wytrzymałe, rzadko też padają ofiarą chorób. Bluszcz zwyczajny to kolejny przykład na to, że rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze mogą pochodzić z różnych zakątków świata, w tym także z Europy.
Dracena wonna – czyste powietrze i elegancja
Dracena wonna – jeszcze jedna roślina doskonale znana z tego, że jest znakomitą propozycją dla osób ceniących sobie naturalne odświeżacze powietrza – jest też nazywana smokowcem i pochodzi z Afryki. Na swoich naturalnych terenach jest dość wysokim drzewem, którego wielkość może osiągać nawet sześć metrów. Decydując się na odmianę doniczkową, nie musimy jednak obawiać się o to, że wraz z draceną wonną zaczniemy przebijać się do sąsiedniego mieszkania. W warunkach domowych ta odmiana draceny zwykle nie przekracza sześćdziesięciu centymetrów. Jest okazała, ale nie zajmuje całej wolnej przestrzeni w pokoju.
O ile sama pielęgnacja draceny wonnej nie jest skomplikowana, o tyle jej uprawa powinna być przemyślana. Roślina ma pozytywny wpływ na jakość powietrza w domu lub w mieszkaniu. Odznacza się jednak wysoką zawartością saponiny nie tylko w korzeniach, ale również w liściach, a to oznacza, że może być niebezpieczna dla kotów i dzieci, które wpadną na pomysł „poczęstowania się” jednym z liści. Sama dracena wonna nie jest znana ze zbyt dużych wymagań. Lubi żyzne, półprzepuszczalne podłoże, można więc wykorzystywać w uprawie klasyczną ziemię do roślin pokojowych o uniwersalnych właściwościach.
Przy jej sadzeniu i ewentualnym przesadzaniu warto pamiętać o dość grubej warstwie drenażu, której nie powinno zabraknąć na dnie donicy. Od wiosny do jesieni dobrym pomysłem będzie też wzbogacanie ziemi nawozem, zwłaszcza jeśli ten będzie bogaty w potas. Pozwoli to dracenie na ładne rozgałęzianie się i lepszy wzrost. Dracena wonna lubi stanowiska jasne i dość dobrze oświetlone, nie powinno się jej jednak narażać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, bo jej delikatne liście łatwo ulegają poparzeniom. Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze, takie jak dracena wonna, stanowią doskonały wybór dla tych, którzy pragną dbać o zdrowie i estetykę swojego wnętrza w sposób naturalny i ekologiczny.
Podsumowanie – rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze
Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze to nie tylko piękny dodatek do wnętrz, ale także skuteczne narzędzie poprawiające jakość życia w domach i mieszkaniach. Sansewieria, skrzydłokwiat, bluszcz zwyczajny oraz dracena wonna to doskonałe przykłady roślin, które nie tylko ozdobią nasze wnętrza, ale również pomogą w usuwaniu szkodliwych substancji z powietrza. Każda z tych roślin ma swoje unikalne zalety i wymagania pielęgnacyjne, jednak wszystkie łączy jedna ważna cecha – potrafią skutecznie oczyszczać powietrze, co sprawia, że są niezastąpione w każdym domu dbającym o zdrowie swoich mieszkańców. Warto zatem rozważyć wprowadzenie tych roślin do swojego otoczenia, aby cieszyć się zarówno ich estetyką, jak i korzyściami zdrowotnymi, jakie niosą ze sobą rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze.
Sprawdź także!
- Naturalne kosmetyki na lato – Twoja skóra będzie Ci wdzięczna!
- Jak rozpocząć kompostowanie w miejskich warunkach?
- Ochrona ogrodu przed upałami: jak zaplanować i pielęgnować ogród w czasie upałów?
- Oto 4 najlepsze rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze!
- Czym się różnią ścieki bytowe od komunalnych?