Odkąd kiedyś przeczytałam o właściwościach olejku z orzeszków makadamii zaczęłam eksperymentować z innymi olejkami zakładając (chyba słusznie), że zaszkodzić mi nie powinny (więcej o zastosowaniu olejków pisałam tutaj), a będąc bardzo naturalnymi i przy tym tanimi kosmetykami mogą doskonale wpłynąć na moją skórę. Olejek rycynowy, olejek z wiesiołka, tran, wspomniany już olejek z makadamii, oliwę z oliwek i kilka innych oleistych produktów wykorzystuję jeśli nie na co dzień – to przynajmniej regularnie na tyle, by mieć podstawy do stwierdzenia, że to autentycznie działa na skórę.
Na przestrzeni roku nie zmieniałam jakoś rewolucyjnie diety, nawyków pielęgnacyjnych ani kosmetyków (choć oczywiście raz na jakiś czas funduję sobie pewne zmiany), a moja skóra wygląda jakby nieco lepiej, jest jędrniejsza, ma więcej blasku, a przede wszystkim pozbyłam się zaczerwienienia w okolicy nosa będącego moją zmorą od lat kilku (jeśli nie kilkunastu).
Prawie wszystkie wymienione przeze mnie oleje mają różne zastosowania. W gruncie rzeczy to kosmetyki dość uniwersalne, bo można je równie dobrze stosować na skórę, jak i na włosy czy paznokcie. Mają właściwości silnie regeneracyjne. Śmiem twierdzić, że niewiele kosmetyków jest w stanie dorównać prostym kuracjom z zastosowaniem tych naturalnych specyfików.
Przypominam sobie teraz, że w moich kolorowych czasopismach (czasem je czytam, choć staram się nie przesadzać ;-)) niejednokrotnie przewijał się temat olejków. Postanowiłam odświeżyć wiedzę, uporządkować ją i podsunąć wam kilka pomysłów na olejkową pielęgnację skóry na co dzień i od święta. Problem jedynie w tym, że sama nie wiem odc czego zacząć. Może od makadamii, którą zachwyciłam się jako pierwszą? Et voila oto olejki i oleje, które bez problemów można kupić w sieci.
- Olejek z makadamii – zastosowanie
- Olejek arganowy właściwości i jak stosować
- Oliwa z oliwek – zastosowanie w kosmetyce
- Olej z rokitnika – właściwości
- Olejek migdałowy na co pomaga
- Olej sezamowy w kosmetyce
- Olej z pestek moreli właściwości
- Na suche i zniszczone włosy – olej lniany
- Olej dyniowy na cellulit
- Sok brzoskwiniowy naturalny samoopalacz
Olejek z makadamii – zastosowanie
Zatrzymuje w skórze wodę, ma więc działanie nawilżające, to doskonała propozycja na lato, bo chroni przed słońcem. Makadamia wygładza, ujędrnia i ułatwia pozbycie się blizn i cellulitu. Jest doskonałą propozycją na rozstępy. Polecam ten olejek na usta – pielęgnuje je w lecie niezwykle intensywnie. Jeśli chodzi o kosmetyki olejek ten znajdziecie głównie w kosmetykach do skóry suchej i zniszczonej. Pełne zastosowanie olejku makadamia omawiałam już jakiś czas temu).
Olejek arganowy właściwości i jak stosować
Jeszcze go nie używałam, ale jestem świeżo po zakupie buteleczki tegoż olejku. Ma ogromne ilości witaminy E. Do stosowania tego olejku zachęciła mnie informacja, że stosowany przez kobiety z plemion Berberów (żyjące na pustyni) zapewnia im niesamowitą świeżość i jędrność cery zapobiegając wysuszeniu i typowej destrukcji skóry wystawionej na działanie słońca i wiatru. Brzmi kusząco, niedługo poinformuję was o działaniu tego olejku.
Oliwa z oliwek – zastosowanie w kosmetyce
Jej nie trzeba nawet specjalnie szukać. Można wykorzystać ją do smarowania ciała (masaże przeciwko cellulitowi, ujędrnianie i uelastycznianie skóry w celu zapobieżenia powstawaniu rozstępów) i twarz – działa nawilżająco i przeciwzmarszczkowo. Doskonale robi na włosy i paznokcie. Oliwę można też dodawać do kąpieli, na końcu posta przedstawię kilka kąpielowych propozycji.
Olej z rokitnika – właściwości
To już prawdziwy naturalny lek. Poleca się go osobom po kuracjach antybiotykowych i po chemioterapii. Leczy zajady i wszelkiego rodzaju nadżerki, jest bombą witaminową i minerałową. Co ciekawe jest też naturalnym samoopalaczem, co prawda nadaje skórze lekko marchewkowy kolor, ale stosowany z umiarem lekko przyciemnia i wyrównuje koloryt skóry przez co wygląda ona nieco ładniej. Olejek rokitnikowy bardzo polecam szczególnie na zajady, a nawet (uwaga!) opryszczkę. Swego czasu miałam spory problem z ustami i rokitnik mi pomógł.
Olejek migdałowy na co pomaga
Tego olejku w czystej postaci jeszcze nie używałam, ale już się do niego przymierzam. Na pewno go wypróbuję bo uwielbiam zapach migdałów. Jest tak łagodny, że można stosować go nawet u niemowląt. Podobno jest też lepszym remedium na rozstępy niż większość kosmetyków dostępnych w sklepach. I jak tu go nie kupić? Już loguję się do sklepu.
Olej sezamowy w kosmetyce
Moim hitem wykorzystywanym już od kilku miesięcy jest olej sezamowy. To olejek, który jest naturalnym filtrem przeciwsłonecznym (faktor ok. 3 / 4). Ponieważ od zawsze wykrorzystywałam go w kuchni postanowiłam już jakiś czas temu smarować się niem mniej lub bardziej regularnie i uważam, go za prawdziwą rewelację. Dodam też, że sezam zjadam codziennie na śniadanie (dosypuję ziaren do płatków), a moimi ulubionymi ciastkami są sezamki – mniam! Olejek sezamowy stosuję też dlatego, że ma właściwości oczyszczające – oczyszcza skórę z zanieczyszczeń. To jedna z ważniejszych zalet tego oleju – moim zdaniem.
Olej z pestek moreli właściwości
Do zakupu tego specyfiku dopiero się przymierzam, a to dlatego, że ma on (prawdopodobnie) działanie antymutagenne (przeciwnowotworowe) dzięki sporej zawartości witaminy B17. Myślę, że taka dodatkowa ochrona na pewno nie zaszkodzi, a wręcz może pomóc.
Drogie Panie, tych wszystkich olejków jest tyle, że nie sposób ich tutaj opisać. Niech ten post będzie wstępem do opowieści o olejkach, bo właśnie mój apetyt wzrósł na tyle, że chyba zacznę je wszystkie testować. Teraz jeszcze, zgodnie z obietnicą, kilka przepisów na kosmetyczne zastosowania olejków.
Na suche i zniszczone włosy – olej lniany
Olej lniany, lekko podgrzany dla uzyskania lepszej (przyjaźniejszej) kosnystencji, wcieramy we włosy zniszczone i przesuszone. Zabezpieczamy głowę folią kosmetyczną i ręcznikiem na co najmniej kwadrans, po tym czasie olej zmywamy. Maska ta powinna też pomóc na wypadanie włosów i łupież (ale tylko suchy, z łupieżem tłustym tym sposobem się nie uporamy).
Olej dyniowy na cellulit
Mieszamy olej dyniowy i oliwę z oliwek (po pół szklanki, co daje całą szklankę mieszanki). Przelewamy całość do buteleczki a następnie masujemy nią, regularnie, codziennie, uda, pośladki, brzuch. Olejki i masaż, który jest nieodzownym elementem wszystkich kuracji antycellulitowych, rozgrzewają skórę, poprawiają krążenie i oczyszczają ją również w głębokich warstwach. Masaż antycellulitowy najlepiej wykonywać dwiema metodami. Wtedy działa najintensywniej. Uprzedzam jedynie, że olej z dyni (bardzo smaczny, uwielbiam go z chlebem!) ma dość intensywny zapach no i jest niestety drogi.
Sok brzoskwiniowy naturalny samoopalacz
Lepszego sposobu na nadanie skórze świeżego brzoskwiniowego odcienia nie znam: krem, który na co dzień nakładamy na twarz tj. tę porcję którą jednorazowo zużywamy mieszamy z czterema / pięcioma kroplami olejku z rokitnika i tak powstały specyfik rozprowadzamy na twarzy, szyi, dekolcie. Skóra zyska bardzo szybko zdrowy brzoskwiniowy odcień. Na zimę ten sposób to po prostu rewelacja.