Problem łupieżu dotyczy nas wszystkich. Nieodpowiedni styl życia, zła dieta, stres czy też zaniedbanie higieny może doprowadzić do powstania łupieżu. Przeważnie dostrzegamy nasze błędy, gdy łupież się już pojawi. Jak wszystkim wiadomo posiadanie łupieżu jest bardzo niekomfortowe, czujemy się źle wśród znajomych, podczas spotkań z innymi ludźmi czy w pracy. Mamy wrażenie, że wszyscy dostrzegają nasz problem, co powoduje ogólne złe samopoczucie.
Nie zawsze jest czas, aby się wybrać do lekarza specjalisty czy też apteki, a czym dłużej zwlekamy to tym większy staje się problem łupieżu. Na szczęście nie trzeba od razu biec do specjalisty czy do apteki. Przedstawimy Ci najlepsze domowe sposoby na pozbycie się łupieżu, aby Twoje włosy uwolniły się od uporczywego białego pyłku.
- Łupież — przyczyny
- Łupież suchy
- Łupież tłusty
- Łupież różowy
- Domowe sposoby na leczenie łupieżu
- 1. Leczenie łupieżu dzięki nasionom kozieradka pospolitego
- 2. Leczenie łupieżu dzięki burakom (najlepiej cukrowym)
- 3. Leczenie łupieżu dzięki sokowi z cytryny
- 4. Leczenie łupieżu dzięki sokowi z jabłek
- 5. Leczenie łupieżu dzięki oliwie z oliwek
- 6. Leczenie łupieżu dzięki jajkom
- 7. Surowy miód
- 8. Olejki eteryczne
- Jak stosować olejki eteryczne na łupież?
- 8. Probiotyki
- Jak stosować probiotyki na łupież?
- 10. Surowy ocet jabłkowy
Łupież — przyczyny
Łupież to swędząca, łuszcząca się choroba skóry głowy, która może powodować zakłopotanie i swędzenie. Jest to spowodowane nagromadzeniem martwych komórek skóry. Istnieje wiele przyczyn łupieżu, w tym:
– sucha skóra
– skóra tłusta
– stres
– zapalenie skóry – łojotokowe zapalenie skóry
Łupież jest częstym problemem zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Można go leczyć środkami dostępnymi bez recepty lub lekami na receptę.
Łupież suchy
Suchy łupież to częsty problem, który dotyka wielu ludzi. Jest to spowodowane odkładaniem się łusek komórek skóry na skórze głowy i innych obszarach ciała. To nagromadzenie może powodować swędzenie i podrażnienie, pozostawiając białą, łuszczącą się pozostałość. Łupież suchy można leczyć szamponami, odżywkami i innymi produktami, które pomagają usunąć łuski ze skóry.
Łupież tłusty
Łupież tłusty może być spowodowany wieloma czynnikami, takimi jak zmiana diety, zmiany hormonalne i stres. Należy pamiętać, że nie każdy tłusty łupież jest spowodowany nadmierną produkcją sebum. Łupież tłusty może być również oznaką chorób skóry, takich jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry lub egzema.
Łupież różowy
Różowy łupież to stan skóry głowy, w którym widoczne są drobne fragmenty łuszczącej się, różowej skóry. Może to być spowodowane wieloma czynnikami i może dotknąć każdego, kto ma suche lub zniszczone włosy.
Różowy łupież jest często spowodowany nadprodukcją sebum, czyli naturalnego olejku, który pomaga chronić skórę głowy i dbać o jej zdrowie. Produkcja sebum zwiększy się, jeśli czyjeś włosy staną się suche lub zniszczone w wyniku częstego mycia lub stylizacji.
Domowe sposoby na leczenie łupieżu
1. Leczenie łupieżu dzięki nasionom kozieradka pospolitego
Należy zamoczyć dwie łyżki nasion w wodzie i pozostawić na cała noc. Następnie rano zmielić je uzyskując konsystencję pasty. Gdy już otrzymamy odpowiednia konsystencje należy wmasować ją dokładnie w cała skórę głowy. Teraz pozostaje Ci tylko pół godzinne czekanie, a po upływie tego czasu możesz umyć głowę i dokładnie ją wypłukać.
2. Leczenie łupieżu dzięki burakom (najlepiej cukrowym)

Należy wymieszać sok buraczany z octem kosmetycznym, następnie stosować na skórę głowy. Skuteczne jest też połączenie soku z buraków z imbirem.
3. Leczenie łupieżu dzięki sokowi z cytryny

Łyżeczka świeżego soku rozpuszczona w szklance gorącej wody wystarczy, aby stosować podczas spłukiwania głowy zaraz po umyciu. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się łupieżu, ale i włosy przestana być lepkie w dotyku.
4. Leczenie łupieżu dzięki sokowi z jabłek
Należy zmieszać dwie łyżki świeżego soku z jabłek z dwoma łyżkami ciepłej wody. Następnie wmasować w skórę głowy i pozostawić na 10-15 minut, a następnie spłukać. Powtarzaj ten proces 2-3 razy w tygodniu, by skutecznie pozbyć się łupieżu.
5. Leczenie łupieżu dzięki oliwie z oliwek

Wymasować głowę z użyciem mieszaniny oliwy z oliwek i oleju migdałowego, pozostawić na 5 minut i dokładnie spłukać gdy poczujemy, swędzenie, palenie.
6. Leczenie łupieżu dzięki jajkom
Zbić dwa jajka dodać do nich dwie łyżki wody, wymieszać, a następnie zastosować na skórę głowy. Należy pozostawić tą mieszankę na 10-15 minut, a następnie spłukać letnią wodą.
Pamiętaj, aby zmniejszyć ryzyko ponownego pojawienia się łupieżu należy ograniczyć spożywanie w zbyt dużych ilościach: mięsa, mocnej herbaty, kawy, przetworzonych owoców, cukierków, pikli i słodkich napoi. Natomiast Twoja dieta powinna wzbogacić się o: świeże owoce i warzywa, kiełki, orzechy.
7. Surowy miód
Surowy miód jest odżywczą potęgą z jego białkami, aminokwasami, witaminami, enzymami i minerałami. Miód był używany jako żywność i lekarstwo od najwcześniejszych cywilizacji. Surowy miód jest emolientem, humektantem, leczy, działa przeciwbakteryjnie i koi skórę głowy, jednocześnie odżywiając włosy. Ta lepka, słodka substancja pomaga również zapobiegać infekcjom patogenów i utrzymuje w ryzach mikroby powodujące łupież.
Jak stosować surowy miód Manuka na łupież?
- Ponieważ miód jest tak gęsty i lepki sam w sobie, należy go rozcieńczyć przed użyciem.
- Połącz 1-2 łyżki miodu (ja używam tego niefiltrowanego, organicznego i surowego) z 2/3 szklanki ciepłej wody i mieszaj do rozpuszczenia.
- Spłucz włosy mieszanką miodu i użyj palców, aby pracować go przez włosy i nad skórą głowy.
8. Olejki eteryczne
Wszyscy wiemy, że olejki eteryczne mogą być stosowane do wielu naturalnych środków zaradczych, a to nie jest wyjątkiem! Lubię zamawiać organiczne olejki eteryczne stąd i często zamawiam masowe butelki, więc mam je do wykorzystania w przepisach.
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego jest od dawna stosowany do pielęgnacji skóry głowy i skóry, ze względu na swoje silne właściwości oczyszczające i przeciwgrzybiczne. Jedno z badań z 2011 roku wykazało, że olejek eteryczny z drzewa herbacianego był skuteczny wobec wszystkich testowanych gatunków malassezia powodujących łupież. Do uzyskania widocznych rezultatów nie potrzeba było też wiele. Naukowcy odkryli, że już 0,25% rozcieńczenie olejku z drzewa herbacianego hamowało rozwój grzybów, które mogą powodować łupież. Dla celów praktycznych, byłoby to około 6 kropli olejku eterycznego na każde ½ filiżanki nośnika.
Olejek eteryczny z trawy cytrynowej
Podobnie jak drzewo herbaciane, trawa cytrynowa ma właściwości przeciwgrzybicze. To badanie z Tajlandii przetestował jak trawa cytrynowa eteryczny szampon wykonane przeciwko Malasezzia furfur szczepu grzybów. Naukowcy ustalili, że 2% rozcieńczenie hamuje rozwój grzyba, jednak w innym badaniu z udziałem 30 osób stwierdzono, że 10% roztwór był najbardziej skuteczny w walce z łupieżem.
Olejek eteryczny z frankincense
W badaniu z 2016 roku oceniono 9 różnych olejków eterycznych, aby sprawdzić, jak radzą sobie z różnymi mikroorganizmami. Olejek eteryczny Frankincense pokonał resztę i zahamował biofilmy candida, malasezzia, a nawet staph. Niektórzy badacze uważają, że przerost bakterii staph może również odgrywać dużą rolę w łupieżu. Frankincense jest bardzo kojący i uspokajający, co czyni go idealnym dla podrażnionej skóry głowy.
Jak stosować olejki eteryczne na łupież?
Ponieważ olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane, zawsze rozcieńczaj je przed użyciem. Istnieje wiele różnych sposobów na włączenie ich do remediów na łupież, dlatego poniżej zamieściłam wiele opcji.
Dodaj wybrane olejki eteryczne do surowego miodu i dobrze wymieszaj, aby je połączyć. Następnie rozcieńcz ciepłą wodą i użyj jako płukanki do włosów zgodnie z instrukcjami podanymi wcześniej w tym artykule. Surowy miód nie jest tłuszczem, ale jako cukier będzie również odpowiednio rozproszyć olejki eteryczne.
Dodaj wybrane olejki eteryczne do oleju nośnikowego, takiego jak olej ze słodkich migdałów lub olej z pestek winogron, a następnie nałóż na skórę głowy. Przedziel włosy i nałóż trochę oleju na skórę głowy. Następnie przedziel je ponownie na około pół cala i powtarzaj czynność, aż cała skóra głowy zostanie pokryta olejkiem.
Dodaj kilka kropli olejków eterycznych do szamponu lub odżywki i umyj włosy jak zwykle. Pozwól, aby mieszanina siedziała na skórze głowy przez około 5 minut przed spłukaniem.
8. Probiotyki
Badanie przeprowadzone na Węgrzech wykazało, że probiotyki zmniejszyły ogólne objawy łupieżu o 57%. Zastosowane szczepy pomogły uregulować funkcję immunologiczną skóry i zmniejszyły swędzenie skóry głowy i tłustość. Z czasem liczba drożdży Malassezia zmniejszyła się, podobnie jak podrażnienie i zaczerwienienie.
Jak stosować probiotyki na łupież?
Codziennie spożywaj sfermentowane i bogate w probiotyki pokarmy. Kombucha, fermentowane warzywa, kiszona kapusta, kefir wodny, kefir mleczny i jogurt to dobre opcje. Osoby z chorobami autoimmunologicznymi mogą stwierdzić, że nabiał dodatkowo pogarsza sprawę. Pomocne może być również przyjmowanie wysokiej jakości suplementu probiotycznego.
10. Surowy ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy ma wiele zastosowań i często jest określany jako naturalne, magiczne lekarstwo na wszystko. Choć nie jest w stanie zrobić wszystkiego, jest jednym z najlepszych naturalnych środków na łupież. Ocet jabłkowy zawiera kwas jabłkowy, który naturalnie usuwa nadmiar komórek skóry. Kwaśne pH pomaga również zamknąć osłonki włosów na skórze głowy. A zawarty w occie kwas octowy atakuje drożdże i bakterie, które mogą powodować łupież.
Jak stosować ocet jabłkowy na łupież?
Najlepiej stosować surowy ocet jabłkowy, który wciąż zawiera „matkę”. Ponieważ ocet może być szorstki dla skóry głowy, należy go rozcieńczyć przed użyciem.
- Połącz 1 część wody z 1 częścią octu jabłkowego i użyj go jako płukanki do włosów.
- Ta mieszanka może być pozostawiona na włosach po umyciu lub można ją wypłukać po 1-2 godzinach.
- Napełnij ocet odżywczymi i antybakteryjnymi ziołami, takimi jak rozmaryn, Pau d’Arco i oregano, aby uzyskać dodatkową moc walki z łupieżem.
- Aby zaparzyć ocet, dodaj 1/4 szklanki pożądanych ziół do szklanego słoika, a następnie napełnij resztę octem.
- Przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu, potrząsając codziennie przez 2-4 tygodnie.
- Odcedź zioła, a następnie rozcieńcz wodą przed użyciem jako płukanka do włosów.