Katar jest nie tylko uciążliwy. Nieleczony może wpływać na nasz nastrój, a czasem nawet prowadzić do trudności z oddychaniem. Jak wyeliminować katar, bez stosowania standardowych leków czy antybiotyków?
Co powoduje katar?
Istnieją 4 najczęstsze przyczyny kataru. Pierwsze miejsce zajmuje przeziębienie, znane również jako infekcja górnych dróg oddechowych (URI). Chociaż nazwa może sugerować, że stan ten jest efektem wyziębienia organizmu, to nie jest to do końca prawdą. Istnieje ponad dwieście różnych wirusów powodujących infekcje górnych dróg oddechowych.
Przeziębienie może rozprzestrzeniać się przez powietrze (np. wdychanie kropelek oddechowych podczas kaszlu lub kichania) oraz przez bliski kontakt osobisty (np. dotykanie nosa lub ust dłonią, lub innym przedmiotem narażonym na kontakt z wirusem). Zatłoczona i ograniczona przestrzeń to idealne środowisko do rozprzestrzeniania się przeziębienia.
Alergie są kolejną częstą przyczyną kataru. Pojawiają się gdy organizm wejdzie w kontakt z alergenami lub innymi substancjami, które w efekcie wywołują reakcję alergiczną organizmu. Alergeny mogą obejmować kurz, pyłki, sierść zwierząt, a nawet niektóre pokarmy. U osób uczulonych na pyłki alergie pojawiają się sezonowo. Wiosną i latem możesz spodziewać się kataru, kiedy kwitnące rośliny, drzewa, chwasty i trawy zaczynają wytwarzać pyłki.
Reakcja alergiczna pojawia się, ponieważ twój układ odpornościowy reaguje na te cząsteczki, uznając je za zagrożenie dla zdrowia organizmu i inwazyjne. Cząsteczki podrażniają też przewód nosowy. W konsekwencji organizm, chcąc pozbyć się ich, reaguje stanem zapalnym, a także kichaniem czy katarem.
Zmiany hormonalne lub brak równowagi mogą powodować zapalenie i powiększenie naczyń krwionośnych nosa. Zmiany hormonalne lub nierównowaga hormonalna, mogą wpływać bezpośrednio na błony nosowe. W tym przypadku nos, wytwarza więcej śluzu, niż w normalnym stanie..
Hormonalny nieżyt nosa pojawia się bardzo często u kobiet w ciąży. Dzieje się tak dlatego, że ciąża to okres dużych zmian hormonalnych. 39% kobiet w ciąży doświadcza kataru i zatkanego nosa. Menopauza, dojrzewanie i stosowanie środków antykoncepcyjnych może również prowadzić do hormonalnego nieżytu nosa.
Zimne powietrze powoduje wysychanie błon nosowych. W przypadku suchego nosa organizm reaguje, uruchamiając zwiększoną produkcję śluzu. Jest to próba zrównoważenia płynów w przewodzie nosowym. Dlatego twój nos zawsze jest trochę mokry, gdy przebywasz w zbyt zimnym pomieszczeniu.
Objawy kataru
Katar jest zwykle oznaką stanu zapalnego i podrażnienia kanału nosowego. Nieleczony, może dawać objawy przez kilka dni, a nawet tygodni. Oto niektóre objawy kataru:
- Nadmierna produkcja śluzu.
- Wydzielina z nosa.
- Trudności w oddychaniu.
- Przekrwienie błony śluzowej nosa.
- Napady kichania.
- Ból głowy lub ból twarzy z powodu zwiększonego ciśnienia w jamach nosowych.
- Ból gardła lub kaszel z powodu śluzu kapiącego z powrotem do gardła.
- W niektórych ciężkich przypadkach może dojść do krwawienia z nosa w wyniku zbyt częstego wydmuchiwania nosa, a nawet bólu gardła lub zapalenia krtani.
Jak leczyć katar
Powszechnym sposobem leczenia kataru jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Kiedy masz katar, twoje ciało wytwarza substancje chemiczne zwane histaminami. Te są zwykle uwalniane, gdy organizm próbuje zwalczać infekcje i alergie. Histaminy są odpowiedzialne za wywoływanie stanu zapalnego, a leki przeciwhistaminowe blokują jego skutki. Leki przeciwhistaminowe mogą przynieść ulgę w przypadku kichania, kataru i kaszlu.
Inne rodzaje środków dostępnych bez recepty mogą obejmować leki zmniejszające przekrwienie. Mogą pomóc zwalczyć duszność i zablokowane kanały nosowe. Te środki zmniejszające przekrwienie mogą mieć postać aerozoli do nosa, olejków leczniczych, a nawet nawilżaczy.

Domowe sposoby na katar
Jeśli szukasz szybkiej ulgi, możesz wypróbować niektóre z tych prostych i skutecznych domowych środków na katar.
Pij gorącą herbatę
Niektóre herbaty zawierają zioła, które są łagodnymi środkami zmniejszającymi przekrwienie. Zamiast zwykłej czarnej lub czerwonej herbaty spróbuj herbaty rumiankowej, imbirowej lub miętowej. Te specyficzne zioła zawierają właściwości przeciwzapalne i przeciwhistaminowe, które mogą złagodzić katar.
Gorące napoje są bardziej skuteczne niż zimne napoje. Wynika to z ciepła i pary, które mogą pomóc otworzyć drogi oddechowe i je udrożnić. Ciepło może również łagodzić stany zapalne nosa i gardła.
Para
Trzymanie twarzy nad parą, to metoda często stosowana do otwierania porów w celu usunięcia pryszczy i trądziku, ale może również pomóc w otwarciu zablokowanych kanałów nosowych. Para pomaga rozrzedzić śluz. To oczyszcza zatkany nos i pomaga lepiej oddychać. Aby skorzystać z tego sposobu, postępuj według następujących wskazówek:
- Przygotuj miskę gorącej wody i ręcznik. Podgrzewaj ją na tyle długo, aby wytworzyła się para.
- Umieść głowę nad miską z gorącą wodą i przykryj głowę ręcznikiem.
- Trzymaj głowę tak przez około 20 do 30 minut.
- Wdychaj parę z miski, aby oczyścić nos i.
Możesz również dodać olejki eteryczne do miski z gorącą wodą. Wypróbuj olejki z drzewa herbacianego, mięty pieprzowej, tymianku, rozmarynu, sosny, szałwii lub eukaliptusa. Olejki te zawierają związki, takie jak mentol i tymol, które mogą pomóc udrożnić nos i sprawić, że poczujesz się znacznie lepiej.
Delikatnie wydmuchaj nos
Jeśli masz katar, zawsze miej pod ręką chusteczki. Wydmuchuj nos, aby usunąć śluz, kiedy tylko możesz, ale nie za mocno. Dmuchając zbyt mocno, możesz spowodować przesunięcie flegmy i śluzu do kanałów słuchowych, co może prowadzić do infekcji ucha. Aby temu zapobiec, oczyszczaj jedno nozdrze na raz, naciskając palcem na jedno nozdrze i delikatnie dmuchając, aby oczyścić drugie.
Zatykaj nos
Ciągłe wydmuchiwanie nosa, powoduje podrażnienie skóry. Na szczęście istnieje też inny sposób na pozbycie się flegmy. Zwiń kawałek chusteczki i włóż ją do jednego nozdrza na raz. Delikatna powierzchnia chusteczki wchłonie nadmiar śluzu wokół nozdrza. Ta metoda jest znacznie łagodniejszym podejściem do usuwania śluzu i flegmy niż wydmuchiwanie nosa.
Olejek mentolowy
Dobrym rozwiązaniem są sprawdzone olejki mentolowe. Mogą również pomóc w przypadku innych objawów przeziębienia, takich jak kaszel i ból gardła, które towarzyszą katarowi. Używając olejku mentolowego, unikaj wcierania go bezpośrednio w nos. Skóra wokół nosa jest wrażliwa, a mentol może powodować podrażnienie. Zamiast tego nałóż niewielką ilość pod nos lub na górną wargę.