Wiele zabrudzeń pozostałych po praniu często gromadzi się pod elastyczną taśmą pralki. Co więcej, ze względu na dużą ilość stałej wilgoci, która gromadzi się w tym miejscu, tworzy się pleśń, która jest trudna do czyszczenia. Jeśli guma nie zostanie wyczyszczona na czas, to będzie konieczna jej wymiana. Aby temu zapobiec, po każdym praniu należy wyczyścić gumę z brudu, a następnie wytrzeć suchą szmatką, usuwając resztki wody. Ale jeśli problem z pleśnią już się pojawił, istnieje kilka opcji rozwiązania tego problemu bez wymiany gumki. Zatem jak wyczyścić gumy w pralce?
Czy można zdjąć gumę z pralki?
W zasadzie za pomocą śrubokręta można wyjąć gumkę z pralki. Sama procedura jest dość prosta i zapewne znajdziesz bardzo wiele filmów w sieci – jak wyjąć gumę z pralki. Jednak większość z nich nie wyjaśnia, jak z powrotem włożyć gumkę do bębna. A jest to niezwykle trudne zadanie, z którym najpewniej nie poradzisz sobie samodzielnie. Dlatego w praktyce samodzielne wyciągnięcie i umycie gumki pod bieżącą wodą nie jest możliwe.
Jak wyczyścić gumę w bębnie pralki?
Nie wszystko, co pozostaje po praniu, spływa z wodą do kanalizacji. Niewielka ilość mętnej wody z nieprzyjemnym zapachem utrzymuje się pod gumką w bębnie maszyny. Jeśli nie zostanie wyczyszczona na czas, w pralce będzie wyczuwalny nieprzyjemny zapach, pojawią się ślady pleśni. Jak wyczyścić gumę pralki, jeśli nie pojawiła się jeszcze pleśń?
Za pomocą wilgotnej szmatki z niewielką ilością środka chemicznego zawierającego chlor przesuń gumkę, chwytając powierzchnię bębna, zagnij mankiety, wycierając wszystkie trudno dostępne miejsca, w których zwykle gromadzi się najwięcej śluzu. Pozostaw otwartą pralkę na pół godziny, a następnie włącz tryb płukania, aby zmyć pozostały brud i resztki środków czyszczących. Pamiętaj, że jeśli chodzi o to, jak wyczyścić gumę od pralki, musisz też wytrzeć tacę.
Czyszczenie gumy siarczanem miedzi
Zastanawiasz się jak skutecznie wyczyścić gumę w bębnie pralki? Możesz to zrobić, wykorzystując siarczan miedzi. Aby wyczyścić nim pralkę należy:
- Rozcieńczyć 30 g substancji w litrze wody.
- Nakładaj na miejsca, w których nagromadziło się najwięcej plam.
- Odczekaj 24 godziny lub zostaw maszynę przynajmniej na noc.
- Sam spłucz wodą lub włącz cykl płukania.
- Wytrzyj suchą szmatką, aby usunąć resztki wilgoci.
Wykonując te proste czynności, ochronisz swoje urządzenie przed pleśnią i przedłużysz jego żywotność.
Skąd bierze się pleśń w pralce?
Czarna pleśń w pralce to zbiór bardzo małych grzybów. Patrząc na nie przez mikroskop widać nitki – grzybnię i zgrubienia na końcach (zarodniki). Zarodniki są zwykle odczepiane i przemieszczają się z powietrzem. Zarodniki pleśni można znaleźć zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Gdy tylko pojawi się katalizator ich wzrostu, na przykład wysoka wilgotność i ciepło, zarodniki zaczynają kiełkować. W rezultacie powstają tak zwane kolonie, czyli ciemne plamy na przedmiotach i rzeczach.
W naturze pleśń występuje prawie wszędzie, ponieważ odgrywa ważną rolę w obiegu substancji i pomaga usuwać pozostałości organiczne. Ale pomimo pozytywnych cech zarodniki pleśni mogą być szkodliwe. Niepożądane jest ich posiadanie w domu, ponieważ oprócz obecności nieprzyjemnego zapachu, wdychanie zarodników prowadzi do ostrych i przewlekłych chorób.
Jeśli zauważysz, że pralka pachnie pleśnią, najprawdopodobniej przyczyną tego są stale zamknięte drzwi. Po zakończeniu i wyjęciu całego prania z bębna wielu właścicieli pralek jest przyzwyczajonych do zamykania drzwi. To samo dzieje się z pojemnikiem na proszek.
Tymczasem wilgoć pozostaje na mankiecie wewnątrz zbiornika i innych częściach, a jej odparowanie wymaga czasu. W takim przypadku drzwi muszą pozostać otwarte. Ponieważ krople wody, które pozostają w środku, stwarzają dogodne warunki do rozwoju pleśni.
Jak usunąć pleśń z gumy w pralce?
Jeśli często uruchamiasz pralkę w trybach z niską temperaturą, urządzenie może być niewłaściwie dezynfekowane. Jeśli dodatkowo nie używasz detergentów zawierających wybielacze, a jednocześnie nadużywasz płynów do prania, to wzrasta ryzyko pojawienia się pleśni. Warto zatem wiedzieć jak usunąć pleśń z gumy w pralce.
Czyszczenie gumy w pralce można wykonać przy pomocy specjalnych środków chemicznych, ale także zwykłym octem. Pleśń nie lubi roztworów kwaśnych, więc w większości przypadków sprawdzi się to przy czyszczeniu gumy w bębnie pralki. Jak czyścić gumę w pralce tym sposobem?
- Włącz maksymalnie długie pranie w wysokiej temperaturze.
- Wlej do tacki litr dowolnej substancji z chlorem.
- Po umyciu wlej około 3 filiżanek 10% octu, włącz tryb płukania. Opuść pomieszczenie i je wywietrz.
- Jeśli widzisz resztki pleśni, wyczyść je szczoteczką.
Ważne! Nie wlewaj jednocześnie wybielacza i octu do tacy pralki, może to nie tylko nie przynieść efektu, ale także zaszkodzić pralce.
Jak zapobiec ponownemu pojawieniu się pleśni na gumie w pralce?
Pamiętaj, że pleśń zawsze może wrócić i wtedy trudniej będzie się jej pozbyć. Co zrobić, aby na zawsze zapomnieć o tym problemie?
- Regularnie czyścić tacę na proszek i gumę uszczelniającą w bębnie.
- Po każdym praniu wytrzyj wszystko suchą szmatką, aby nie pozostała wilgoć.
- Gdy maszyna nie pracuje, drzwi muszą być otwarte.
- Nie zostawiaj mokrego prania w środku przez dłuższy czas.
- Częściej używaj maksymalnych ustawień temperatury.
- Rzadziej używaj zmiękczaczy do tkanin.
Przynajmniej raz na 6 miesięcy należy wyczyścić pralkę roztworem kwasu cytrynowego, octu.