Zmywarka to dla wielu jeden z niezbędnych sprzętów w kuchni. Przemawia za nią ogromna wygoda i oszczędność czasu, ale również wody. Czy rzeczywiście myjąc naczynia w zmywarce zużywamy mniej wody niż robiąc to ręcznie? Ile zmywarka pobiera wody naprawdę?
Ile wody zużywa zmywarka?
Aby dobrze zobrazować to, czy myjąc naczynia w zmywarce można zaoszczędzić, warto uświadomić sobie ile wody potrzeba do tradycyjnego ręcznego zmywania. Oczywiście zależy to od wielu czynników, takich jak sposób mycia naczyń, czas ich płukania czy po prostu ilość. Załóżmy jednak, że myjemy cały zlew naczyń i używamy pół na pół ciepłą i zimną wodę do płukania i mycia. Wówczas należy liczyć się z tym, że podczas jednego mycia zużyjemy nawet 60 litrów wody. Wydaje się być to ogromną ilością, ale można zrobić eksperyment, w którym przekonasz się, że mycie sterty naczyń rzeczywiście może pochłonąć tyle wody.
Sprawdź ile wody zużywasz na zwykłe mycie sztućców, które przecież rozmiarami nawet nie dorównują dużym garnkom. Dla porównania zmywarka, która jednoczasowo jest w stanie pomieścić 12 kompletów naczyń w jednym cyklu zużywa średnio ok. 10 l wody. Jak widać, różnica jest dość znacząca. Oczywiście są zmywarki, które używają zarówno więcej, jak i mniej wody. Średnie zużycie zmywarek waha się od 8 do 14 l wody. Należy przyjąć, że im mniejsza pojemność zmywarki tym mniej wody będzie ona pobierać.
Która zmywarka zużywa najmniej wody?
Wybierając zmywarkę najczęściej kierujemy się jej wielkością oraz tym, czy ma być modelem wolnostojącym czy do zabudowy. Na rynku dostępne są zmywarki 60 i 45 cm w wersjach do zabudowy i wolnostojących. To ile wody zużywa zmywarka Bosch, Samsung czy Electrolux jest jednak równie istotną kwestią, co sama jej wielkość czy wygląd.
Spośród modeli 60 cm do zabudowy warto zwrócić uwagę na WHIRLPOOL WIP 4O41 PLEG, który zużywa na cykl 9,5 l wody, mieszcząc przy tym 14 kompletów naczyń. Kolejny ciekawy model to ELECTROLUX EEM69310L. W tej zmywarce jeden cykl mycia pobiera 11 l wody, ale warto zaznaczyć, że zmywa przy tym 15 kompletów. W przypadku zmywarek do zabudowy 45 cm niewiele wody zużywa WHIRLPOOL WSIO3T1256PEX. W przypadku tego modelu pobór wody na jeden cykl to zaledwie 6l przy pojemności 10 kompletów.
Inną propozycją jest BOSCH SPV2HKX41E, który myjąc 9 kompletów zużywa 8,5 l wody w jednym cyklu. Wśród zmywarek wolnostojących o mniejszych wymiarach WHIRLPOOL WSFO 3O34 PF X myjąc jednocześnie 10 kompletów naczyń zużywa do tego 9 l wody. Mówiąc o wolnostojących zmywarkach 60 cm warto wspomnieć o SAMSUNG DW60M6050FS. Model ten myje 14 kompletów i zużywa na nie 10,5 l wody. Inną propozycją jest WHIRLPOOL WFO 3C33 6.5 X, która do umycia 14 kompletów pobiera jedynie 6,5 l wody. Jak widać, zużycie wody uzależnione jest przede wszystkim od wielkości zmywarki, choć istnieją wyjątki od tej reguły.
Zmywarka ile wody zużywa – czy powie o tym klasa?
Szukając zmywarki można natknąć się na informacje o klasie energetycznej urządzenia. Są to oznaczenia literowe od A do G. Jednak informacje te należy interpretować nie jako zużycie wody, ale prądu. Warto zwrócić uwagę na klasy energetyczne, gdyż to ile zapłacimy za prąd używając zmywarki jest w końcu równie ważne co koszt zużycia wody. Obecnie najbardziej energooszczędne zmywarki znajdują się w klasach C i D. Może to nieco zbić z tropu i nasunąć pytanie „dlaczego nie odpowiadają klasie A skoro są energooszczędne?”.
Jednak wynika to z nowych regulacji Unii Europejskiej. Przed ich wprowadzeniem energooszczędne zmywarki były umieszczone w klasie A z odpowiednią ilością plusów. Obecnie postanowiono odejść od rozszerzania klas plusami, a zamiast tego wiele energooszczędnych sprzętów umieścić w kategoriach C i D, zostawiając miejsce w klasie A na przyszłość dla ich następców, które mają być pod tym względem jeszcze lepsze.
Rozwiązania pozwalające zaoszczędzić wodę
Współczesne zmywarki to sprzęty pozwalające na naprawdę dużą oszczędność, za sprawą wprowadzania ekologicznych rozwiązań. Większość zmywarek wśród programów ma tryb EKO. Pozwala on na jak najmniejsze zużycie wody oraz prądu przy maksymalnym wykorzystaniu możliwości zmywarki. Analogicznie taki program wydłuża nieco czas trwania zmywania. Podczas niego zmywarka może działać na jednym cyklu 3, a nawet 4 godziny. Inną opcją pozwalającą na oszczędności jest mycie połowy pojemności. Jeśli zmywarka nie jest całkowicie załadowana, a chcemy pozmywać naczynia, które w niej są warto wybrać ten program.
Wówczas urządzenie dobiera odpowiednio mniej prądu i wody. Do wyboru odpowiedniego programu najlepiej skorzystać z instrukcji obsługi sprzętu. W przypadku większości zmywarek informacje o zużyciu prądu i wody oraz czasie zmywania znajdują się w instrukcji w formie przejrzystej tabelki. Aby maksymalnie wykorzystać możliwości urządzenia należy wyposażyć się w dobrej jakości sól do zmiękczania wody, płyn nabłyszczający, kapsułki lub proszek do zmywania.
Jaka zmywarka jest najlepsza? Wybór ten jest uzależniony od wielu czynników. Jednak oszczędność wody na pewno stoi na wysokim miejscu dla wielu z nas. W końcu nie tylko wygoda i oszczędność czasu przemawiają za wyborem tego urządzenia. Jak widać, spośród dostępnych na rynku modeli można znaleźć te, które pozwalają naprawdę zredukować rachunki.