Oparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry spowodowane ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe ze słońca. Jest to zaczerwieniony, bolesny i czasami pokryty pęcherzami obszar na skórze, który pojawia się, gdy mechanizmy obronne organizmu nie są w stanie ochronić Cię przed szkodliwym działaniem promieni UV.
- Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest ważna?
- Jak wybrać odpowiedni produkt z filtrem przeciwsłonecznym do rodzaju skóry?
- Jak korzystać z odpowiedniej ochrony SPF, aby ominęły nas oparzenia słoneczne?
- Jak uniknąć poparzenia balsamem do opalania
- Co to jest promieniowanie UV i jak szkodzi zdrowiu?
- Światło uczula, nie przesadzaj z opalaniem!
- Zdrowa opalenizna
Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest ważna?
Jeśli jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie nie myślisz o ochronie przeciwsłonecznej. Jednak ważne jest, aby chronić się przed letnim słońcem.
Oparzenia słoneczne mogą powodować przebarwienia i raka skóry oraz mogą prowadzić do przedwczesnego starzenia. Ważne jest, aby codziennie stosować krem z filtrem SPF co najmniej 30. Musimy podjąć środki ostrożności, aby zapobiec uszkodzeniom skóry przez letnie słońce.
Jak wybrać odpowiedni produkt z filtrem przeciwsłonecznym do rodzaju skóry?
Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego kremu przeciwsłonecznego do rodzaju skóry. Oto kilka czynników, o których należy pamiętać:
1. SPF
2. Składniki
3. Formuła i tekstura
4. Zakrycie i odporność na pot
5. Zapach
Jak korzystać z odpowiedniej ochrony SPF, aby ominęły nas oparzenia słoneczne?
Kiedy jesteś na zewnątrz, musisz chronić się przed słońcem i jego szkodliwym działaniem. Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędnik każdej osoby, ale ważna jest również ochrona SPF.
SPF oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Jest to miara tego, jak długo trwa spalanie skóry po ekspozycji na promieniowanie UVB. Im wyższy numer SPF, tym dłużej trwa spalanie skóry i mniejsze prawdopodobieństwo oparzenia słonecznego.
Na rynku dostępnych jest wiele produktów zapewniających ochronę SPF – od balsamów, kremów i sprayów po ubrania i czapki – więc nie zapominaj o swoim ciele, gdy jesteś na słońcu!
Jak uniknąć poparzenia balsamem do opalania
Słońce jest potężnym źródłem energii. Może sprawić, że poczujesz się pełen energii i szczęścia. Ale może być również szkodliwe, jeśli nie chronisz się przed promieniami słonecznymi.
Najlepszym sposobem na uniknięcie poparzenia balsamem do opalania jest noszenie kapelusza i okularów przeciwsłonecznych, a także przebywanie w jak największym stopniu w cieniu. Powinieneś także co godzinę odpocząć od słońca i pozwolić skórze oddychać przez około dziesięć minut.
Co to jest promieniowanie UV i jak szkodzi zdrowiu?
Promieniowanie ultrafioletowe jest formą promieniowania elektromagnetycznego o krótszych długościach fal niż światło widzialne. Jest również znany jako UV? lub UVA, UVB i UVC.
Promieniowanie UV może szkodzić zdrowiu na wiele sposobów, w tym raka skóry i uszkodzenia oczu. Im większa ekspozycja na promieniowanie UV, tym większe ryzyko wystąpienia tych problemów zdrowotnych. Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe, które może docierać do Ziemi i powodować problemy zdrowotne. Promienie UV mogą powodować raka skóry i zaćmę, ale są ważne dla replikacji zdrowych komórek.
Jak zapobiegać poparzeniom skóry dzięki tym wskazówkom?
Oparzenie słoneczne to bolesny i nieprzyjemny stan skóry. Ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby temu zapobiec.
Jednym z najważniejszych kroków w zapobieganiu oparzeniom słonecznym jest noszenie kremów przeciwsłonecznych. Jednak nie zawsze łatwo jest prawidłowo zastosować filtr przeciwsłoneczny. Oto kilka wskazówek, które pomogą prawidłowo zastosować filtr przeciwsłoneczny:
- Nałóż krem do opalania 15 minut przed wyjściem na zewnątrz i nakładaj ponownie co dwie godziny na zewnątrz
- Nakładaj krem z filtrem za pomocą rąk, a nie gąbki lub pędzla
- Unikaj używania produktów zawierających zapachy, alkohole lub olejki
- Nałóż krem przeciwsłoneczny na twarz i ciało
Światło uczula, nie przesadzaj z opalaniem!
Jeszcze jedna przestroga: jeśli przyjmujecie jakiekolwiek leki światłouczulające, czy choćby pijecie dziurawiec albo połykacie deprim unikajcie słońca, bo można się wtedy nieźle załatwić. Tolerancja na promieniowanie pod wpływem tych leków i ziółek spada nieraz dość drastycznie. Lepiej nie testować jak bardzo. Ja kiedyś, wskutek własnego gapiostwa (niedouczenia!), opalałam się po deprimie. Jak się skończyło? Szkoda słów, w każdym razie to od tamtej pory zaczęła się moja słoneczna fobia.
Dodam jeszcze, że niektórzy ludzie są z natury (urodzenia) uczuleni na słońce. Te osoby zapewne już to wiedzą, w każdym razie sygnalizuję, że takie uczulenie to nie przelewki.
Jednym słowem sytuacja wygląda tak: słońca bać się nie trzeba, ale należy się zabezpieczać. Jak więc opalić się zdrowo, naturalnie i bezpiecznie?
Zdrowa opalenizna
Najlepszym sposobem jest pozostawienie sprawy swojemu biegowi. Trochę słońca i tak załapiemy i nie przeszkodzą nam nawet kremy i balsamy z filtrem, no ale w pewnych sytuacjach może okazać się, że to mało. Co wtedy robić? Ja osobiście sięgam po samoopalacze. Odkąd pojawiły się na naszym rynku takie samoopalacze, które nie śmierdzą (ten specyficzny zapaszek był nieraz nie do wytrzymania) i nie pozostawiają wyraźnych zacieków poprawiam opaleniznę, którą zdobywam naturalnie samoopalaczami właśnie.