Eko-podróżowanie to temat, który dość często poruszamy na naszym portalu. Mówiliśmy już o spędzeniu wakacji w duchu eko-life czy o tym, jak pakować się zero waste. W kolejce zostało nam więc 10 zagadnień, które kształtują świadomość eko-podróżowania.
- Czy eko-podróżowanie faktycznie jest teraz takie eko?
- Zrównoważone obiekty zyskają przewagę
- Wpływ na klimat jest brany pod uwagę przy rezerwacji wakacji
- Eko-podróżowanie pod znakiem zrównoważonego luksusu
- Poza szczytem sezonu stanie się nowym szczytem
- Zanurzenie się w kulturze zastąpi leniwe plażowanie
- Dbałość o odwiedzane miejsca stanie się drugą naturą
- Odpowiedzialność i relaks będą szły w parze
- Sposoby podróżowania nie będą już stanowiły nieistotnej części wakacyjnego doświadczenia
- Dalekie destynacje nie będą automatycznie wybierane
- Zrównoważony rozwój stanie się standardem
Czy eko-podróżowanie faktycznie jest teraz takie eko?
W skali globalnej lotnictwo odpowiada za około 2,5 procent emisji dwutlenku węgla i 1,9 procent emisji wszystkich gazów cieplarnianych. Może się to wydawać mało, ale należy wziąć pod uwagę brak demokratycznego dostępu do podróży międzynarodowych. Według wcześniejszych szacunków nawet 80 procent ludności świata nie ma lub nie może sobie pozwolić na podróż samolotem. Dlatego też loty powinny być rozpatrywane w zależności od indywidualnych emisji. To może być zła wiadomość dla elit często latających.
W raporcie wykorzystano dane zebrane online w lutym tego roku od 30 314 osób z 32 krajów i terytoriów, które podróżowały w ciągu ostatnich 12 miesięcy i które planowały podróż w 2022 roku.
Ponieważ znaczenie osobistego wpływu na klimat staje się codziennym tematem dyskusji, konsumenci zastanawiają się, w jaki sposób mogą dostosować swój styl życia. Powszechne zmiany obejmują dietę i codzienną logistykę, ale globalne podróże również wchodzą w grę. Nowo opublikowany Raport o zrównoważonym podróżowaniu potwierdza to swoimi obserwacjami i przewidywanymi trendami.
Oczekuje się, że poniższe 10 tematów zmieni kształt branży turystycznej w 2022 roku i później.
Zrównoważone obiekty zyskają przewagę
78% podróżujących po świecie przyznało, że zamierza szukać obiektów o niskim wpływie na środowisko. Mogą to być na przykład obiekty wyposażone w system zbierania wody deszczowej, system ogrzewania pompą gruntową lub zbudowane z materiałów przyjaznych dla środowiska. 46 proc. uczestników badania twierdzi, że już zatrzymało się w takim obiekcie w ciągu ostatniego roku.
Wpływ na klimat jest brany pod uwagę przy rezerwacji wakacji

71% podróżnych twierdzi, że podejmie wspólny wysiłek, by przy wyborze następnego miejsca na wakacje kierować się przede wszystkim zrównoważonym rozwojem. Odnosi się to do miejsca docelowego, metodologii podróżowania, zakwaterowania i wykupionych doświadczeń. Liczba ta wzrosła o 10 procent od 2021 roku.
Eko-podróżowanie pod znakiem zrównoważonego luksusu
Z badania wynika, że 27 proc. podróżnych zakłada, że zrównoważone destynacje nie będą tak luksusowe, jak by sobie tego życzyli. Jako powód do niepokoju podaje się poziom komfortu. Można się spodziewać, że zanim obalimy ten mit, ośrodki wypoczynkowe dostosują się do tego stereotypowego sposobu myślenia. Pięciogwiazdkowe luksusowe zakwaterowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju prawdopodobnie stanie się trendem, potencjalnie za pośrednictwem mediów społecznościowych, a podróżni będą chcieli się w niego zaangażować, gdy zyska na popularności.
Poza szczytem sezonu stanie się nowym szczytem
50 procent podróżnych przyznaje, że łatwo dostępne informacje na temat zmian klimatycznych skłoniły ich do ponownego przemyślenia terminu wyjazdu z kraju. Wyłaniającym się trendem jest podróżowanie poza sezonem, aby uniknąć przeludnienia i zmniejszyć wpływ na miejsca docelowe. 33% uczestników badania stwierdziło, że podróżowało już w mniej popularnych okresach, aby uniknąć tłumów. 64% respondentów stwierdziło, że jest skłonnych unikać popularnych miejsc i atrakcji, aby zapobiec negatywnym skutkom turystyki.
Zanurzenie się w kulturze zastąpi leniwe plażowanie

45% podróżujących twierdzi, że poznawanie lokalnej kultury jest kluczem do zrównoważonego podróżowania. Potwierdza to 66% osób, które chcą mieć „autentyczne” doświadczenia, dające wgląd w lokalną kulturę i zwyczaje, z dala od przesadnych atrakcji turystycznych.
Dbałość o odwiedzane miejsca stanie się drugą naturą
Ponad połowa (59 proc.) ankietowanych twierdzi, że chce wyjechać z miejsca docelowego w lepszym stanie niż ten, w którym się tam znalazła. Zastrzyk kapitału dla lokalnych gospodarek będzie kluczowym czynnikiem, który pozwoli to urzeczywistnić. 25 procent respondentów stwierdziło, że byliby skłonni zapłacić więcej za wrażenia z wakacji, gdyby wiedzieli, że lokalne społeczności odniosą z tego bezpośrednie korzyści.
Przeszkodą w realizacji idei zarządzania przez społeczność lokalną jest dostępność. 34% podróżnych twierdzi, że nie ma pojęcia, jak znaleźć zajęcia lub wycieczki, które miałyby pozytywny wpływ na lokalną przestrzeń. Prawie tyle samo osób (32%) chciałoby, aby firmy turystyczne proponowały im zajęcia, które wspierają lokalne społeczności.
Odpowiedzialność i relaks będą szły w parze

„Ucieczka od codzienności” nie będzie już oznaczać uchylania się od odpowiedzialności podczas pobytu w obcym kraju. 29% respondentów badania stwierdziło, że uważa, iż podróżujący mają obowiązek ograniczania negatywnych skutków turystyki. Niszczenie naturalnych siedlisk, przeludnienie popularnych miejsc i wzrost ilości odpadów – to wszystko będzie można zwalczać poprzez świadomą eksplorację.
Sposoby podróżowania nie będą już stanowiły nieistotnej części wakacyjnego doświadczenia
Ponad połowa (51%) ankietowanych podróżnych stwierdziła, że kluczowym aspektem zrównoważonego podróżowania jest dla nich niska lub zerowa emisja dwutlenku węgla podczas podróży. Elektryczne samochody z wypożyczalni i transport publiczny będą prawdopodobnie coraz częściej wykorzystywane w miejscach, w których spędza się wakacje.
Dotarcie do obcych krajów nadal będzie się opierać głównie na lotach komercyjnych, ale nastawienie do nich się zmienia. 30 procent ludzi wstydzi się latać samolotem, ponieważ jego wpływ na środowisko jest dobrze udokumentowany. 40 procent aktywnie poszukuje informacji na temat zrównoważonego rozwoju, takich jak inicjatywy związane z kompensacją emisji dwutlenku węgla.
Dalekie destynacje nie będą automatycznie wybierane
Nawet jeśli podróże krajowe jeszcze się nie przyjęły, podróżowanie w mniej odległe miejsca stanie się trendem. 23% uczestników badania już wybrało wakacje bliżej domu, a 33% byłoby skłonnych zrobić to właśnie ze względu na mniejszy ślad węglowy. 57% respondentów przyznało, że w przyszłości chętnie przyjrzy się bliżej położonym miejscom, zwłaszcza jeśli biura podróży zaprezentują miejsca znajdujące się w bliższej okolicy.
Zrównoważony rozwój stanie się standardem
Jak dotąd, aktywne dążenie do uwzględniania aspektów zrównoważonego rozwoju w procesie wyboru oferty wakacyjnej nie jest jednostronne. 36% osób twierdzi, że platformy turystyczne powinny uwypuklać informacje o zrównoważonym rozwoju, tak aby mogły one odgrywać bardziej aktywną rolę w procesie podejmowania decyzji. 34% ankietowanych uważa, że przydatny byłby filtr pozwalający wyszukać miejsca, w których przestrzega się zasad zrównoważonego rozwoju. Dzięki temu w przyszłości miejsca docelowe będą mogły być oznaczane informacją o emisji dwutlenku węgla, podobnie jak zaczyna być oznaczana żywność.
artykuł zaczerpnięty ze strony greenqueen.com.hk