Bardzo głośno bywało o smogu w Krakowie i zanieczyszczeniu tamtejszego powietrza. Czas, by dowiedzieć się co naprawdę powoduje smog i jakie ma on znaczenie w życiu każdego człowieka.
Czym jest smog?
Smog to połączenie słów „smoke” czyli dym oraz słowa „fog” co oznacza mgłę. Jest on po prostu zanieczyszczeniem powietrza, a dokładniej mieszaniną zanieczyszczeń, które są wytwarzane przez działalność człowieka. Wyróżnia się dwa rodzaje smogu ze względu na miejsce jego powstawania.
- smog typu Los Angeles – smog powstający w strefach subtropikalnych. Powstaje przez zmieszanie się ze sobą tlenków węgla, azotu i węglowodorów. Przez taką mieszaninę mamy do czynienia z takimi substancjami jak aldehydy czy ozon.
- smog typu londyńskiego – głównym składem tego typu smogu są tlenki azotu, dwutlenki węgla czy sadza. To właśnie on występuje w Polsce.
Przyczyny powstawania smogu
Smog powstaje głównie przez zmieszanie się zanieczyszczonego już powietrza ze spalinami. Odpowiedzialność spada na fabryki, ogrzewanie domu piecem węglowym czy drewnym, zwiększenie się popytu na samochody ale i uwarunkowania klimatyczne czy położenie danego miejsca. Jeśli zanieczyszczone miasto leży w kotlinie, będzie miało ono ogromny problem z oczyszczeniem powietrza.
Jednak co z sytuacją, w której smog przychodzi praktycznie znikąd? Musimy się liczyć ze smogiem napływowym. Wtedy powietrze oczyszcza się w jednym miejscu, natomiast w drugim znów się zanieczyszcza. Tak zwane błędne koło.
Dym kontra mgła kontra smog – co jest najbardziej niezdrowe?
Smog to mieszanka dymu i mgły, przez co trudno go przejrzeć. Dym składa się głównie z dwutlenku siarki i tlenku azotu, natomiast mgła to głównie para wodna.
Dym jest jednym z najczęstszych źródeł zanieczyszczenia powietrza, ponieważ zawiera dwutlenek siarki i tlenek azotu, które są toksycznymi gazami, które mogą powodować problemy zdrowotne, takie jak rak, infekcje dróg oddechowych i choroby serca.
Mgła zawiera parę wodną, która może powodować problemy z oddychaniem, takie jak ataki astmy u osób wrażliwych na zanieczyszczenia zewnętrzne.
Skutki smogu
Od skutków smogu się nie uwolnimy i będziemy je odczuwać w każdej dziedzinie życia. Gęsty dym, który zauważamy nad naszym miastem już jest skutkiem wstępowania smogu. Zanieczyszcza on nasze środowisko przyrodnicze, oddziałuje niekorzystnie na glebę i podnosi proces stężenia rakotwórczych substancji w niej. Skoro jesteśmy zmuszeni oddychać zanieczyszczonym powietrzem to jaki ma on wpływ na nasze zdrowie?
- skrócenie jakości i długości naszego życia
- występowanie alergii i astmy
- choroby układu oddechowego
- choroby układu krążenia
- obniżenie odporności
- choroby nowotworowe
- choroby układu nerwowego
- ryzyko patologii ciąży
Jak zmniejszyć smog?
- Redukcja ogrzewania domu stałym paliwem – to głównie ogrzewanie węglem wpływa na zanieczyszczenia naszego powietrza. W wielu miastach wprowadzono nawet dofinansowaną pomoc w wymianie tradycyjnego pieca na ogrzewanie gazowe.
- Wybór eko-transportu – poruszajmy się rowerem, komunikacją miejską czy hulajnogą! Nie wybierajmy podróży w i tak już zakorkowane miejsca samochodem, skoro możemy skorzystać z innego wyboru. To czym oddychamy jednak ma większe znaczenie niż wygoda. W niektórych miastach stworzono nawet strefę zielonego transportu, która ogranicza spaliny w centralnych miejscach.
- WIĘCEJ ZIELENI! – słyszymy o wielu akcjach promujących sadzenie drzew czy tworzenie nowych zielonych miejsc. To one oczyszczają nasze powietrze więc priorytetem powinno być ich tworzenie czy popularyzowanie.
- Ocieplanie budynków – to jest właśnie jeden z większych problemów. Dzięki ociepleniu zewnętrznym budynków zatrzymalibyśmy ciepło w środku i nie byłoby konieczności zużywania tak wielu materiałów do ogrzania naszego mieszkania.
Smog ma duże znaczenie na nasze życie i jeśli chcemy z nim walczyć powinniśmy to zrobić wspólnie! To od nas zależy jak będzie wyglądać w przyszłości powietrze, którym będziemy oddychać. Zwróćmy uwagę na skutki naszego zdrowia – czy na pewno chcemy doświadczyć którejś z tych chorób?