Zima to bardzo trudny okres dla naszych włosów. Ekstremalne warunki pogodowe, suche powietrze w centralnie ogrzewanych pomieszczeniach, zimowa dieta uboższa w składniki – to wszystko sprawia, że włosy się niszczą, stają się suche i łamliwe. Do tego dochodzi jeszcze częste noszenie czapki. Pielęgnacja włosów zimą musi być bardziej zaawansowana po to, aby zachowały one piękny i zdrowy wygląd.
Czy jest jakiś powód dlaczego włosy niszczą się w okresie zimowym?
Dlaczego włosy tak bardzo niszczą się w okresie zimowym? Składa się na to wiele czynników. Pierwsze to mróz i zimny wiatr. Włosy pod wpływem tak ekstremalnych warunków pogodowych staja się słabsze, szorstkie, pozbawione połysku, łamliwe, uszkadza się ich struktura. Ekspozycja włosów na temperatury poniżej zera doprowadza ponadto do ich nadmiernego wypadania. Wbrew powszechnemu poglądowi noszenie czapki niewiele tu pomoże. Noszenie nakrycia głowy nie tylko nie pomoże włosom, ale może im bardzo zaszkodzić. Szczególnie, gdy wykonana jest z tworzywa sztucznego i mocno przylega do głowy. Taka czapka zaszkodzi nie tylko zdrowiu włosa, ale sprawi, że fryzura będzie bardzo źle wyglądała, gdyż włosy będą się bardzo przetłuszczać. Ponadto częste noszenie czapki może spowodować powstanie łupieżu. Wybierz zatem luźną czapkę lub beret lub kapelusz wykonany z naturalnej wełny lub tkaniny. Dobrym rozwiązaniem jest także noszenie kaptura zamiast innego nakrycia głowy, dzięki temu włosy nie będą przyciśnięte i będą mogły oddychać. Kaptur musi być jednak wyściełany nie ortalionem czy polarem, które powodują elektryzowanie, tylko wełnianą bądź bawełnianą tkaniną lub dzianiną.
Włosy w czasie zimy mogą stać się bardzo przesuszone. Spowodowane jest to tym, że w pomieszczeniach, w których przebywamy powietrze jest bardzo suche, szczególnie, gdy w domu mamy centralne ogrzewanie. Do tego dochodzi jeszcze klimatyzacja w pracy i szczelnie zamykane plastikowe okna. Sprawia to, ze wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest zdecydowanie niewystarczająca. To właśnie z tego powodu pogarsza się stan naszej cery, odczuwamy pieczenie i swędzenie oczu, podrażnienie błon śluzowych w nosie i gardle. Nic dziwnego, że takie warunki źle wpływają także na włosy. Zaczynają się wtedy elektryzować do tego stopnia, że po zdjęciu swetra czy czapki dosłownie stają dęba. Wszystko dlatego, ze są nadmiernie przesuszone. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest nawilżanie powietrza wszelkimi możliwymi sposobami. Możesz zastosować specjalny nawilżacz elektryczny lub po prostu wieszać na kaloryferach czyste, wilgotne ręczniki. Pamiętaj także o częstym wietrzeniu mieszkania i rozszczelnieniu okien.
Jak dbać o włosy zimą?
W okresie zimowym powinnyśmy oszczędzić naszym włosom niektórych zabiegów fryzjerskich. Zatem lepiej odłóż na później trwałą ondulację, tapirowanie, farbowanie, lakierowanie i częste suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy czy lokówki. Co prawda zima jest okresem, w którym często zdarzają się imprezy, bale i zabawy towarzyskie, więc trudno występować na nich bez eleganckiej fryzury wykonanej w salonie fryzjerskim. Warto jednak oszczędzać włosy na co dzień. Nie musisz przecież regularnie suszyć ich suszarką albo prostować.
Jeżeli chodzi o używanie kosmetyków do włosów, to powinnaś wybierać raczej te o lekkiej konsystencji, aby zbytnio nie obciążać fryzury, która i tak po zdjęciu czapki za bardzo przylega do głowy. Najlepszy będzie szampon zwiększający objętość włosów. Bardzo dobre są także szampony do częstego stosowania zawierające składniki wzmacniające. Wybierając szampon w drogerii kosmetycznej koniecznie zwróć uwagę czy zawiera on następujące składniki: pantenol (prowitamina B5); proteiny pszenicy, ryżu lub bawełny, które odżywiają mieszki włosowe, regenerują uszkodzenia, nadają połysk i sprężystość; glikozaminoglikany, odpowiedzialne za odżywienie i dobrą kondycję włosa oraz stymulujące jego wzrost; glukonolakton, który odżywia skórę głowy, nawilża i zapobiega elektryzowaniu; alfahydrokwasy (kwas glikolowy, mlekowy i migdałowy) regulujące pracę gruczołów łojowych i poprawiających ukrwienie skóry głowy.
Regularnie stosuj także odżywkę. Wybierz tę o lekkiej formule przeznaczoną do twojego rodzaju włosów. Powinnaś nakładać ją tylko na końce włosów, tzn. od połowy długości. Nigdy nie wcieraj odżywki w skórę głowy. Stosuj małe ilości i dokładnie spłukuj letnią wodą. Świetne są także odżywki typu „włos w płynie”. Zawierają one w swoim składzie kreatynę, która wypełnia uszkodzenia włosa i sprawia, że staje się on sztywniejszy, grubszy i bardziej lśniący. Taką odzywkę najlepiej jest nakładać na wilgotne włosy, a potem lekko podsuszyć ciepłym strumieniem powietrza z suszarki. Na półkach w drogeriach znajdziesz na pewno mnóstwo kosmetyków przeznaczonych do stosowania właśnie zimą. Warto jest kupić takiego rodzaju szampon czy odżywkę, gdyż zawierają one wszystkie niezbędne składniki do ochrony włosów o tej porze roku.
Ponadto warto jest raz w tygodniu zastosować szampon z dodatkiem substancji złuszczających naskórek, który pomoże nam wyeliminować łupież, swędzenie i łuszczenie skóry.
Sprawdź jak nawilżyć suche włosy TUTAJ!