Usta są tak delikatne, że szkodzi im niemal wszystko. Wystarczy bez zabezpieczenia wyjść na wiatr lub słońce, zjeść jakąś pikantną potrawę, pocałować kogoś na wietrze lub po prostu oblizać wargi i problem mamy gotowy. Na ustach jest bardzo cieniutka warstwa naskórka, dodatkowo są one silnie ukrwione, nie mają typowej bariery hydro-lipidowej, dlatego tak łatwo usta uszkodzić. Przed pękaniem ust wskutek niekorzystnych czynników atmosferycznych możemy się co prawda zabezpieczyć, gorzej gdy usta są permanentnie spękane, bo to może być objawem nawet poważnej choroby.
Co to jest spierzchnięta warga? Jak to naprawdę boli? Co go powoduje i jak go leczyć
Pęknięte usta są niewygodnym, a czasem bolesnym stanem, który wpływa na usta. Mogą być spowodowane suchością, chłodem, paleniem lub reakcją na niektóre produkty.
Spękana warga nazywana jest również peelingiem do ust. Zazwyczaj jest to spowodowane odwodnieniem skóry wokół ust. Powoduje to wysychanie i łuszczenie się skóry, odsłaniając szorstką lub krwawiącą skórę pod spodem. Najczęstszą przyczyną tego stanu jest palenie papierosów, ponieważ wysusza usta, co czyni je bardziej podatnymi na pękanie.
Leczenie spierzchniętych ust polega na częstym stosowaniu balsamu do ust i delikatnym masowaniu okolicy wazeliną lub oliwą z oliwek wymieszaną z wodą, aż do wygojenia się skóry.
Kiedy usta wskazują na chorobę?
Na chorobę lub niedobory witamin usta wskazują zawsze wtedy, gdy charakterystyczne spękanie warg nie ustępuje tj. utrzymuje się i jest dla ust stanem permanentnym, wtedy, gdy w kącikach ust tworzą się charakterystyczne zajady, gdy usta bolą lub tworzą się na nich rany. Często taki stan rzeczy jest przyczyną awitaminozy (szczególnie niedoboru witamin z grupy B), ale może też wskazywać na alergie, a nawet grzybicę (drożdżycę) przewodu pokarmowego oraz zakażenia bakteryjne lub grzybicze w obrębie samych ust. Usta mogą też pękać pod wpływem gum do żucia (przyznacie, że ich nadużywamy) zawierających alergeny.
Szczególnym przypadkiem jest opryszczka, która wprost masakruje czerwień wargową (opryszczce poświęcę oddzielny post).
Przede wszystkim profilaktyka, jak zapobiec popękanym ustom?
Najłatwiej jest zabezpieczyć się przed pękaniem ust. Całkiem zwyczajnie i po prostu. Używaj w tym celu pomadek ochronnych lub zwykłej wazeliny albo tłustego kremu pozostawiającego na skórze zabezpieczający filtr. Pomadki są o tyle lepsze, że przygotowuje się je wzbogacając substancje pielęgnacyjne, natłuszczające i nawilżające o filtry przeciwsłoneczne i witaminy niezbędne ustom. Jeśli mas skłonność do podrażnień w obrębie ust wybieraj pomadki bezzapachowe i z jak najmniejszą ilością dodatków “uszlachetniających”.
Masuj codziennie usta najlepiej delikatną szczoteczką do zębów wykonaną z naturalnego włosia. To poprawi ukrwienie ust, wygładzi też skórę. Po masażu nałóż na usta cienką warstwę miodu (nawet na kilkanaście minut) po czym po prostu obliż się, a usta będziesz miała jak nowe. Możesz też stosować maść propolisową – tę szczególnie warto polecić na już spękane usta. Działa szybko i skutecznie.
Popękane usta i zajady – co robić?
Mogą być skutkiem nadmiaru witaminy A, ale częściej pojawiają się wskutek niedoboru witaminy B2 odpowiadającej między innymi za kondycję śluzówek. Jeśli masz podstawy sądzić, że spękane usta są skutkiem awitaminozy przyjmuj po prostu suplementy zawierające witaminy B Complex. Nie przeprowadzaj terapii szokowych, bo nadmiar witamin z grupy B (podobnie jak nadmiar witaminy A) może szkodzić.
Jeśli i to nie pomoże koniecznie udaj się do dermatologa. Jeśli to zakażenie bakteryjne lub grzybicze konieczne będzie poważniejsze leczenie. Jeśli to alergia – pomoże ci alergolog.