Twoje ubrania skurczyły się w praniu i nie wiesz co robić? Zobacz jak możesz wyjść obronną ręką z tej sytuacji! Na pewno nie raz zdarzyło Ci się, że po praniu z urządzenia wyciągnąłeś ulubioną koszulkę o dwa rozmiary mniejszą, niż jeszcze kilka godzin wcześniej. Niestety, ale w większości przypadków wina leży po stronie nieczytania metek i zbyt dużej temperatury podczas prania. W tym tekście opowiemy Ci o kilku sposobach, które mogą pomóc Ci w sytuacji, gdy ulubione ubrania skurczą się podczas prania.
Dlaczego ubrania się kurczą?
Kluczem do zapobiegania jest wiedza. Dlatego przede wszystkim musimy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ubrania się kurczą? Istnieją trzy różne rodzaje kurczenia się ubrań; każdy z nich ma swoje przyczyny, a wszystko zależy od materiału, z którego wykonana jest dana rzecz. Zobaczcie sami:
Filcowanie
Jeśli zauważyłeś, że rzecz wykonana z włókien zwierzęcych skurczyła się w praniu, to jest to tak zwane filcowanie. Włókna zwierzęce, takie jak kaszmir i wełna, posiadają łuski wzdłuż powierzchni materiału. Podczas prania w połączeniu z wodą i ciepłem łuski zaczynają się ściskać i w ten sposób łączą się w jedną całość. Oznacza to, że w miarę jak włókna są ściskane, ubranie kurczy się. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się doświadczyć skurczonego swetra, to właśnie dlatego!
Relaksacja
W przeciwieństwie do filcowania, gdzie włókna się ściskają, skurcz relaksacyjny jest spowodowany, gdy włókna wewnątrz materiału się rozluźniają (stąd nazwa). Relaksacja występuje tylko w materiałach chłonnych, do których należą zarówno włókna naturalne, jak i syntetyczne. Podczas gdy włókna naturalne, takie jak bawełna, jedwab i len, są domyślnie chłonne, ich syntetyczne odpowiedniki są modyfikowane w celu dopasowania.
Konsolidacja
Konsolidacja jest spowodowana połączeniem nadmiernej wilgoci, ciepła i ciągłego ruchu spowodowanego przez pralkę lub suszarkę bębnową. Mechaniczne działanie podczas prania i suszenia zaczyna wzburzać materiał, co oznacza, że napięcie powstałe podczas produkcji zostanie uwolnione. Ponieważ włókna nie są już pewnie połączone, odzież ulega deformacji.
Jak zapobiegać kurczeniu się ubrań?
Chociaż zawsze warto wiedzieć, jak rozkurczać ubrania, jeszcze cenniejsza jest wiedza, jak zapobiegać kurczeniu się ubrań. W ten sposób możesz mieć pewność, że wszystkie Twoje ulubione rzeczy pozostaną w nieskazitelnym stanie, niezależnie od tego, ile prań przejdą. Tutaj zdradzimy Ci nasze cztery najważniejsze wskazówki:
Zawsze postępuj zgodnie z etykietami
Choć może się to wydawać nieco oczywiste, jest to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób na utrzymanie rzeczy w ich pierwotnym stanie. Celem metki jest poinformowanie Cię, jak dbać o odzież, w tym o sposobie prania, suszenia i prasowania. Sprzedawcy odzieży wiedzą, że każdy materiał ma specyficzne wymagania, co oznacza, że ich obowiązkiem jest dostarczenie instrukcji dla kupującego. Przed praniem nowych rzeczy zawsze należy zapoznać się z etykietą pielęgnacyjną.
Pierz w odpowiedniej temperaturze
Jedną z najczęstszych przyczyn kurczenia się ubrań jest zbyt wysoka temperatura, co oznacza, że aby zmniejszyć prawdopodobieństwo tego zjawiska, sugerujemy wybieranie chłodniejszej temperatury. Chociaż nie można zagwarantować, że pranie w chłodniejszej wodzie powstrzyma kurczenie się ubrań, pomoże to w utrzymaniu ich w pierwotnym stanie. Aby zapewnić dokładne czyszczenie w chłodnej wodzie, dodaj trochę więcej detergentu.
Zachowaj ostrożność podczas suszenia
Aby zapobiec kurczeniu się ubrań, najlepiej zawsze wybierać suszenie na powietrzu. Wieszanie ubrań do suszenia na zewnątrz lub na wieszaku pozwoli im wyschnąć w ich naturalnym kształcie, bez poddawania ich mechanicznemu działaniu suszarki.
Jednak przy ciągle zmieniającej się polskiej pogodzie rozumiemy, że suszenie ubrań na powietrzu nie zawsze jest wygodne. Jeśli wolisz używać suszarki, zawsze przełączaj się na niższą temperaturę. Stosując niższą temperaturę, unikniesz uszkodzenia włókien pod wpływem ciepła, co jest częstym powodem kurczenia się ubrań.

Skurczone ubrania po praniu co zrobić?
Spokojnie, sposobów jest przynajmniej kilka i wszystkie dość skuteczne. Nie musisz się obawiać. Na pewno uda Ci się przywrócić swój ulubiony ciuszek do stanu używalności i nie będziesz musiała chudnąć o 2 numery. Zobacz nasze domowe sposoby na uratowanie skurczonych ubrań.
Sposób #1 – płyn do zmiękczania tkanin na skurczone rzeczy
Weź miskę i wlej do niej litr letniej wody. Następnie dodaj szklankę płynu do zmiękczania tkanin i zanurz w roztworze skurczone ubranie. Zostaw je tak na 24 godziny i wypłucz pod bieżącą wodą. Pamiętaj jednak, by nie wykręcać tkaniny. Wywieś ją po prostu na suszarce i pozostaw do wyschnięcia.
Sposób #2 – szampon dla dzieci – również się przyda!
Na pewno zastanawiasz się, dlaczego akurat szampon dla dzieci. Otóż tego typu środki są bardzo delikatne i dają gwarancję odpowiedniego potraktowania skurczonych tkanin. Wlej do miski gorącą wodę i dodaj ¼ szklanki szamponu dla dzieci oraz trzy łyżki stołowe odżywki do włosów. Niech tkaniny moczą się w roztworze przez 12 godzin. Po tym czasie rozłóż je na ręczniku i delikatnie, ale stanowczo rozciągaj je do danych rozmiarów. Po wszystkim wywieś do wyschnięcia.
Sposób #3 – odżywka do włosów – skurczone ubrania to przeszłość!
Dodaj do miski z gorącą wodą ¼ odżywki do włosów i mocz tkaniny przez około 20 minut. Następnie zrób to samo, co w poprzednim sposobie tj. rozłóż na ręczniku, rozciągnij do pierwotnych rozmiarów i powieś do wysuszenia.
Sposób #4 – ocet i soda oczyszczona
Na pewno masz w domu te dwa niezwykle popularne produkty kuchenne. Nalej do miski ciepłej wody i rozpuść w niej dwie łyżki sody oczyszczonej. Skurczone ubranie namocz w roztworze i delikatnie rozciągaj. Niech poleży około godziny w wodzie, po czym dodaj szklankę octu. Dokładnie wypłucz ubranie w mieszance, wyciśnij nadmiar wody i rozwieś do wysuszenia.
Sposób #5 – ocet i odżywka do włosów
Mało kto o tym wie, ale ocet jest naturalnym zmiękczaczem do tkanin. W połączeniu z odżywką do włosów bardzo często pozwala na przywrócenie ubraniom pierwotnych rozmiarów. Wystarczy tylko, że połowę szklanki octu wymieszasz w misce z wodą i dodasz ¼ szklankę odzywki do włosów. Powstały roztwór sprawi, że namoczone w nim ubranie będzie mogło być po 30 minutach rozciągnięte. Po wszystkim upierz tkaniny raz jeszcze w niskiej temperaturze i rozwieś do wysuszenia.