Jesteś studentem, który chce zadbać o planetę? Pokażemy Ci absurdalnie śmieszne sposoby na wprowadzenie ekologicznych rozwiązań w twoim studenckim świecie! Nic się nie bój, faktycznie są ABSURDALNIE proste ;).
Jako studenci jesteście świadomi szkód, które zostały wyrządzone, i tych, które nadal się dokonują. Podejmijcie więc inicjatywę, zróbcie coś dla chorego środowiska, a przy okazji zainspirujcie innych, by się przyłączyli. W obecnej sytuacji nie ma nic bardziej stylowego niż zrównoważone życie studenckie.
- Kilka prostych sposobów na ekologiczne życie studenta
- 1. Pieszo i rowerem
- 2. Używaj butelek na wodę wielokrotnego użytku
- 3. Wyłącz wszystko!
- 4. Bierz krótkie prysznice
- 5. Jedz mniej mięsa
- 6. Wybieraj marki po przeprowadzeniu researchu
- 7. Oszczędzaj energię przy każdej okazji
- 8. Zrezygnuj z usług poczty tradycyjnej:
- 9. Rozsądne korzystanie z kosmetyków
- 10. Dziel się czasopismami
- 11. Rób mniejsze zakupy
- Podsumowanie
Kilka prostych sposobów na ekologiczne życie studenta
1. Pieszo i rowerem

Większość studentów uważa, że fajnie jest pojawić się na ulicy na ryczącym motorze lub w stylowym samochodzie. Ty jesteś inny i wystarczająco wykształcony, aby wiedzieć lepiej. Jeśli Twoja uczelnia lub jakikolwiek inny cel podróży znajduje się wystarczająco blisko, wybierz się na spacer. Możesz nawet objechać miasto na rowerze. Jest to nie tylko zdrowe rozwiązanie dla Ciebie i pozwala utrzymać dobrą kondycję, ale także przynosi wiele dobrego dla środowiska, w którym spalanie paliw kopalnych regularnie niszczy jego stabilność.
2. Używaj butelek na wodę wielokrotnego użytku

Jako uczniowie nie możemy zrezygnować z butelek z wodą i przyznajemy, że jest to konieczność. Możesz jednak używać butelki, którą możesz napełniać ponownie i używać wielokrotnie. Za każdym razem, gdy używasz plastikowej butelki jednorazowego użytku, przyczyniasz się do zwiększenia ilości plastikowych śmieci, które gromadzą się w oceanach. Prowadź życie studenckie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i pij wodę w sposób odpowiedzialny.
3. Wyłącz wszystko!

Jednym z prostych sposobów na ekologię jest wyłączanie urządzeń za każdym razem, gdy wychodzisz z klasy lub pokoju. Energia elektryczna jest główną przyczyną wyczerpywania się cennych zasobów naturalnych, a im więcej jej oszczędzasz, tym lepiej dla świata. Dlatego wyłączaj wszystkie światła, wentylatory, lodówki i inne gadżety elektryczne, gdy nie są używane, i rób to, co do Ciebie należy, aby chronić zasoby naturalne.
4. Bierz krótkie prysznice

Jedną z naprawdę sprytnych inicjatyw ekologicznych jest doskonalenie sztuki brania krótkiego, 5-minutowego prysznica. W ten sposób nie tylko oszczędzisz swój cenny czas, ale także wodę, która należy do najszybciej wyczerpujących się zasobów. Krótki prysznic oznacza również, że pompy będą musiały być rzadziej włączane, co pozwoli zaoszczędzić energię elektryczną.
5. Jedz mniej mięsa

Nie namawiamy Cię do przejścia na weganizm, ale wśród wielu przyjaznych dla środowiska pomysłów dobrym jest ograniczenie spożycia mięsa. Przemysł mięsny jest uzależniony od hodowli bydła, która w ogromnym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia. Ponadto do przetworzenia jednego kilograma mięsa potrzebne są ogromne ilości wody. Jeśli ograniczysz spożycie mięsa, w znacznym stopniu przyczynisz się do ochrony środowiska.
6. Wybieraj marki po przeprowadzeniu researchu

Marka może sprzedawać Ci wszystko – od kosmetyków po skórzane paski czy futra. Nie kieruj się nazwą, ale sprawdź, jak ich produkty wpływają na środowisko. Jeśli odpowiedzi Cię nie satysfakcjonują, wybierz opcje bardziej przyjazne dla środowiska. Na przykład nie jest rozsądne używanie sprayów w aerozolu lub futer wykonanych z futer zwierząt zagrożonych wyginięciem. Moda nie jest wystarczającym powodem, by szkodzić środowisku.
7. Oszczędzaj energię przy każdej okazji

Może to być kluczem do ekologicznej postawy studenta. Energia ma kluczowe znaczenie, ale w dzisiejszych czasach wymaga oszczędzania. Przestaw się na inteligentne, energooszczędne wybory i pomóż środowisku. Na przykład zmień zwykłe żarówki na energooszczędne. Używaj klimatyzatora w takiej temperaturze, aby zapewniał Ci komfort, a jednocześnie oszczędzał energię. Tam, gdzie to możliwe, korzystaj z nieszkodliwych form energii, takich jak energia słoneczna lub urządzenia zasilane energią słoneczną.
8. Zrezygnuj z usług poczty tradycyjnej:

Każdego dnia na całym świecie marnuje się tysiące ton papieru, aby dostarczyć wszystkie wiadomości-śmieci. Można temu łatwo zaradzić, po prostu rezygnując z takich usług. Dzięki temu można zaoszczędzić czas, który w przeciwnym razie zostałby poświęcony na otwieranie i czytanie niepotrzebnych wiadomości. Pomaga to także środowisku, ponieważ ogranicza, choć w niewielkim stopniu, wycinanie drzew.
9. Rozsądne korzystanie z kosmetyków

Wiele kosmetyków dostępnych na rynku nie jest takiej jakości, jakiej można by oczekiwać. Zawierają one szkodliwe substancje chemiczne, a w wielu przypadkach pochodzą od egzotycznych i zagrożonych zwierząt. Spróbuj używać organicznych produktów jako kosmetyków, starając się być ekologicznym studentem. Nawet coś tak małego jak to ma pozytywny wpływ na poprawę stanu środowiska.
10. Dziel się czasopismami

Życie studenckie nigdy nie jest kompletne bez dobrej lektury najlepszych czasopism na rynku lub najlepszych książek. Jednak aby je wydrukować, na całym świecie trzeba wyciąć miliony drzew. Powstrzymaj wylesianie, stosując prostą praktykę dzielenia się czasopismami, które posiadasz, z przyjaciółmi i rodziną. Ktoś słusznie powiedział: „Dzielenie się jest troskliwe”.
11. Rób mniejsze zakupy

Jest to trudne do wykonania dla studenta, który ma do wyboru tak wiele intratnych opcji zakupu. Ale jeśli rzeczywiście szukasz inicjatywy przyjaznej środowisku, ogranicz ten nawyk i kupuj mniej niż dotychczas. Za każdym razem, gdy kupujesz nowy produkt, z powierzchni naszej planety znika więcej zasobów. Dlatego, gdy tylko jest to możliwe, staraj się być bardziej ekologiczny jako student, kupując używane produkty lub robiąc relatywnie mniejsze zakupy.
Podsumowanie
Jak widać nie trzeba radyklanie zmieniać wszystkich swoich nawyków, by być eko. Wręcz przeciwnie! Są to jedynie dodatki, ale dzięki tak małym drobnostkom jesteśmy w stanie wiele zdziałać!
artykuł zaczerpnięty ze strony ecofriend.org