Rolnictwo ekologiczne to nowe rozwiązanie dla starego, tradycyjnego stylu chowu i upraw. Słysząc o rolnictwie mamy jednak przed oczami ogromne pola uprawne i maszyny, które automatycznie mają wpływ na zanieczyszczenia powietrza. Rolnictwo ekologiczne ma pozytywne znaczenie dla środowiska i jest dużym krokiem w przód jeśli chodzi o dbanie o planetę.
- Co to jest rolnictwo ekologiczne?
- Cechy rolnictwa ekologicznego
- Co produkuje się w gospodarstwach z rolnictwem ekologicznym?
- Certyfikacja gospodarstw ekologicznych
- Rolnictwo ekologiczne a zmiany klimatu
- Wady i zalety rolnictwa ekologicznego
- W jakich krajach najbardziej spopularyzowane jest rolnictwo ekologiczne?
- Podsumowanie
Co to jest rolnictwo ekologiczne?
Rolnictwo ekologiczne to nic innego jak sposób zagospodarowania rolnictwa, w sposób współpracy na poziomie człowiek-natura. Dzięki temu otrzymujemy wyżej wspomniane pozytywne skutki dla środowiska, a to wiąże się z lepszą jakością produktów, które otrzymujemy oraz z zminimalizowanym zanieczyszczeniem środowiska przyrodniczego.
Cechy rolnictwa ekologicznego
Jedną z najważniejszych cech rolnictwa ekologicznego jest wykorzystywanie do niego surowców naturalnych oraz wykorzystywanie w większej części nawozów organicznych (wytworzonych najczęściej w gospodarstwie). Dodajemy do tego chów wolnowybiegowy, z dala od hormonów i antybiotyków. W takich gospodarstwach dąży się do zamkniętego obiegu materii. Oznacza to, że ponownie wykorzystuje się odpady zwierzęce i roślinne, najczęściej do organicznych nawozów. Bardzo ogranicza się używanie ciężkich maszyn rolniczych i stawia się na organiczne metody zbiorów. Uprawy są dostosowane do cyklów biologicznych, kategorycznie nie używa się GMO. Podkreśla się również dbanie o bioróżnorodność. Do odchwaszczania nie używa się tam herbicydów – jest ono zmechanizowane.
Co produkuje się w gospodarstwach z rolnictwem ekologicznym?
Największy procent użytków rolnych w Polsce z rolnictwa ekologicznego zajmują zboża, a tuż za rośliny przeznaczone na paszę. Na trzecim miejscu znalazły się łąki i pastwiska. Takie ułożenie spowodowane jest niczym innym jak zapotrzebowaniem na takie produkty oraz wymagań, które wyznaczają jakość chowu w duchu ekologicznym.
Certyfikacja gospodarstw ekologicznych
Certyfikat gospodarstwa ekologicznego gospodarstwo dostaje w momencie poddania się kontroli i uzyskania pozytywnego wyniku. Wtedy wyprodukowane przetwory mogą być oznaczane specjalnym logotypem, które jest zastrzeżone dla ekologicznych produktów. Dzięki temu konsumenci mogą być pewni pochodzenia kupionego produktu i jego ekologicznego wyprodukowania. Co jednak kiedy termin certyfikatu się zakończy? Wtedy gospodarstwo poddawane jest ponownej kontroli, a ona decyduje o przedłużeniu unijnego certyfikatu lub o jego całkowitym wycofaniu.
W Polsce mamy do czynienia z trójstopniowym systemem kontroli oraz certyfikacji gospodarstw. Jest trzynaście prywatnych jednostek certyfikujących, które kontrolują rolników oraz ich produkty. O ich rzetelności poświadczają Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, a ta kontrolowana jest przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Rolnictwo ekologiczne a zmiany klimatu
Naukowcy uważają, że rolnictwo ekologiczne jest bardziej odporne na zmiany klimatu. Jest to spowodowane dużym dbaniem o glebę, stan zasobów wodnych czy o bioróżnorodność. Tak jak wyżej wspomniałam, dbanie o glebę dla ekologicznych rolników ma duże znaczenie, dlatego też nawożą ją naturalnymi nawozami. To wpływa na bioróżnorodność i łatwiejsze dostosowywanie się gatunków w niekorzystnych dla nich warunkach środowiska. Każda akcja budzi swoją reakcję, a w tym przypadku każda korzyść działa na inny dział rolnictwa pozytywnie.
Wady i zalety rolnictwa ekologicznego
Rolnicy ekologiczni są w stanie produkować żywność wolną od pestycydów i herbicydów, co oznacza, że mają niższe koszty produkcji i mniej szkód dla środowiska. Rolnicy ekologiczni mają również wyższe zyski, ponieważ ich produkty są droższe niż produkty nieekologiczne.
Gospodarstwa ekologiczne nie są jednak pozbawione wad. Zarządzanie nimi wymaga znacznie więcej czasu i wysiłku niż tradycyjne gospodarstwa, co oznacza, że rolnicy ekologiczni mogą uprawiać tylko niektóre uprawy w określonych lokalizacjach. Nie ma również gwarancji, że żywność ekologiczna będzie bezpieczna do spożycia, ponieważ nie ma możliwości przetestowania pod kątem każdego możliwego zanieczyszczenia.
W jakich krajach najbardziej spopularyzowane jest rolnictwo ekologiczne?
W 2017 roku rolnictwo ekologiczne było drugim najpopularniejszym sektorem rolnictwa na świecie. Jest najbardziej popularny w Europie, Ameryce Północnej i Azji.
Kraje o największej liczbie gospodarstw ekologicznych to Francja (3,8 mln), Niemcy (3,7 mln) i Włochy (2,7 mln).
Podsumowanie
Rolnictwo ekologiczne staje się coraz bardziej popularne, a produkty z niego uzyskane zdrowsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Daje ono wiarę na odratowanie naszej planety.