Choć coraz większy nacisk kładziemy na ochronę środowiska naturalnego, działania podejmowane przez nas w tym kierunku ciągle jeszcze pozostawiają wiele do życzenia. Obszarem, który wymaga włożenia niemałej pracy jest zwłaszcza ten, który wiąże się z ograniczeniem plastiku. Dlaczego ograniczenie plastiku jest takie ważne i co zrobić, aby ograniczyć jego zużycie do niezbędnego minimum?
- Plastik – dlaczego jest tak problematyczny?
- Po pierwsze – segregacja odpadów
- Po drugie – jak najmniej opakowań z tworzyw sztucznych
- Po trzecie – rezygnacja z plastikowych produktów jednorazowego użytku
- Po czwarte – rezygnacja z napojów w plastikowych butelkach
- Po piąte – odchodzenie od plastikowych toreb na zakupy
- Ograniczenie plastiku – sekcja Q&A
Plastik – dlaczego jest tak problematyczny?
Plastik znajduje się dziś niemal w każdym zakątku naszej planety. Trafia także tam, gdzie jego obecność wydaje się nie mieć jakiegokolwiek uzasadnienia. Zanieczyszcza największe zbiorniki wodne, znajdowany jest nawet w tych miejscach, do których ludzie trafiają jedynie od czasu do czasu. Trudno się temu dziwić – jest przecież lekki, wygodny i posiada tysiące zastosowań. Niestety, prawdą jest również to, że rozkłada się wyjątkowo długo, a przy tym staje się zagrożeniem dla wielu gatunków zwierząt lądowych i wodnych, przenikając do ich organizmów wraz ze spożywanym pokarmem.
W ostatnich latach robimy coraz więcej, aby ograniczyć jego zużycie. Unikamy stosowania plastikowych reklamówek, zwracamy większą uwagę na opakowania kosmetyków i staramy się korzystać z butelek z filtrem. Nadal możemy jednak odnieść wrażenie, że podejmowane przez nas działania nie są wystarczające. Czas to zmienić. Co przy tym warte podkreślenia, ograniczenie plastiku wcale nie musi być trudne.
Po pierwsze – segregacja odpadów
Pytani o to, czy segregujemy odpady, zwykle odpowiadamy twierdząco. Bardziej wnikliwe analizy naszych działań potwierdzają jednak, że mamy znacznie mniej powodów do zadowolenia niż moglibyśmy przypuszczać. Nawet co drugi z naszych rodaków nie segreguje śmieci tak starannie, jak jest to od niego wymagane. Pytani wprost zasłaniamy się niewiedzą i brakiem czasu, z trudem przyjmując do wiadomości, jak niebezpieczne może być tego rodzaju zaniedbanie. Co warte podkreślenia, nikt nie wymaga od nas eliminowania błędów popełnianych przez inne osoby. Zmienianie świata warto zacząć od siebie.
Segregację dobrze jest więc rozpocząć od zainwestowania nie w jeden, ale w cztery pojemniki, które można potem wykorzystywać do wrzucania odpadów. Ich staranne opisanie sprawi, że zniknie problem z umieszczeniem w jednym z nich kartonu po mleku albo puszki po piwie. Bardziej staranna segregacja ma i ten plus, że pozwala na dokonanie oceny, jak dużo plastiku zużywamy. Umożliwia też udzielenie odpowiedzi na pytanie o to, czy nie możemy podjąć dodatkowych działań pozwalających na ograniczenie plastiku poprzez redukcję zużycia opakowań wykonanych z tego materiału.
Po drugie – jak najmniej opakowań z tworzyw sztucznych
Jak już wspomniano, opakowania z tworzyw sztucznych są prawdziwą plagą naszych czasów. Ich popularność nie zaskakuje. Mamy przecież do czynienia z produktami lekkimi, o wielu zastosowaniach i niezwykłym wyglądzie. Może się wydawać, że rezygnacja z nich nie jest możliwa. Na szczęście, producenci starają się wychodzić naprzeciw środowisku, odchodząc od plastiku. Naszym zadaniem jest więc przede wszystkim znajdowanie ich i nagradzanie ich wysiłku przemyślanymi zakupami, co przyczynia się do ograniczenia plastiku.
Nie musimy od razu analizować składu wszystkich opakowań znajdujących się w zasięgu naszego wzroku. Proste zmiany są tymi, które najłatwiej przekształcić w nawyki. Dobrze więc zacząć od kupowania warzyw i owoców bez opakowania, zwłaszcza że ważenie ich luzem nie stanowi większego problemu i pozwala na to każdy sklep. Warto przyjrzeć się też krytycznie opakowaniom tych produktów, które jemy najczęściej. Tu można wspomnieć choćby o mleku i jogurtach, które coraz częściej można dostać w szklanych butelkach. Trudne nie powinno być też uwolnienie się od plastikowych opakowań kosmetyków.
Żele pod prysznic w szklanych butelkach i kremy w słoiczkach pojawiają się w coraz większej liczbie i skupiają na sobie spojrzenia z uwagi na coraz bardziej przystępną cenę. To wszystko wspomaga ograniczenie plastiku w naszym codziennym życiu.
Po trzecie – rezygnacja z plastikowych produktów jednorazowego użytku
Gdy na polskim rynku pojawiły się pierwsze papierowe słomki, nie brakowało osób podchodzących do nich sceptycznie. Można było usłyszeć ubolewanie nad tym, że są one niepraktyczne i po jednym użyciu nadają się już tylko do wyrzucenia. Szybko okazało się jednak, że większość osób krytykujących tę zmianę, wcale nie korzystała więcej niż raz ze słomek wykonanych z plastiku. Ilość porzuconej na stanowiskach do grillowania zastawy stołowej również pozwalała sądzić, że to nie chęć jej wielokrotnego użycia przemawia za zakupem talerzy i sztućców z tworzyw sztucznych.
Jeśli więc poszukujemy czegoś, co będzie mieć dla nas jednorazowe przeznaczenie, róbmy wszystko, aby nie był to produkt wykonany z plastiku. Korzystanie z papierowych kubków i słomek nie jest wcale mniej wygodne, a jednocześnie przyczynia się do tego, że pozwalamy planecie odetchnąć, a to niemała zasługa. Wszystkie te działania wspierają ograniczenie plastiku.
Po czwarte – rezygnacja z napojów w plastikowych butelkach
Gdybyśmy mieli wskazać porę roku, która w szczególny sposób przyczynia się do zwiększenia ilości plastiku na naszej planecie, z pewnością byłoby to lato. To właśnie wtedy znacząco rośnie sprzedaż napojów oferowanych kupującym w plastikowych butelkach. Jest ich tak wiele, a ich ceny są tak przystępne, że nawet osoby, którym dobro planety rzeczywiście leży na sercu, często nie są w stanie oprzeć się pokusie dokonania takiego zakupu. W plastikowych butelkach sprzedawana jest zarówno woda gazowana, jak i napoje kolorowe, każdy jest więc w stanie znaleźć coś dla siebie.
Decyzja o rezygnacji z takiego rozwiązania staje się łatwiejsza w tym samym momencie, gdy zaczynamy sobie uświadamiać, że domniemana wygoda idzie w parze z zagrożeniem dla zdrowia. Naukowcy nie mają wątpliwości, że zarówno butelki, jak i kartony, które są impregnowane plastikiem pozwalają na przenikanie do środka szkodliwych substancji. Tu doskonałym przykładem jest Bisfenol A, którego budowa przypomina nieco estrogen.
Oczywiście, z opakowań do pożywienia przenikają jedynie śladowe ilości BP, jeśli jednak trudno jest nam zrezygnować z korzystania z nich, z czasem ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu może być coraz większe. Dlatego właśnie ograniczenie plastiku jest tak istotne dla naszego zdrowia i przyszłości planety.
Po piąte – odchodzenie od plastikowych toreb na zakupy
Wprowadzanie zmian w codziennym życiu eliminujących z niego plastik często wymaga samozaparcia i silnej woli. Odejście od plastikowych toreb na zakupy może okazać się jednak znacznie łatwiejsze, niż początkowo mogłoby się to wydawać. Moda na torby materiałowe trwa już od wielu sezonów i niewiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie trend ten przestanie być popularny. Co przy tym wcale nie mniej istotne, torby wielorazowego użytku wykonane z różnego rodzaju materiałów prezentują się po prostu świetnie. Nie zajmują wiele miejsca, nie należą do produktów drogich, mają zróżnicowaną kolorystykę i ciekawe nadruki.
Te z hasłami promocyjnymi często można otrzymać za darmo. Plusem toreb zakupowych w nowym wydaniu jest też ich wytrzymałość. Nawet, jeśli wizyta w sklepie się przeciąga i okazuje się, że zakupy były większe niż początkowo zakładano, nie trzeba obawiać się, że materiałowa torba ulegnie uszkodzeniu.
Ograniczenie plastiku z naszej planety nie jest prostym zadaniem. Trudno też liczyć na to, że problem ten uda się rozwiązać natychmiast. Niewielkie zmiany wprowadzane w codziennym życiu mogą jednak przyczynić się do tego, że Ziemia stanie się bezpieczniejsza i czystsza, a proces jej degradacji zostanie w pewnym momencie zahamowany.
Ograniczenie plastiku – sekcja Q&A
1. Dlaczego plastik jest problematyczny dla środowiska?
Odp: Plastik rozkłada się bardzo wolno i stanowi zagrożenie dla wielu gatunków zwierząt.
2. Jakie są korzyści płynące z segregacji odpadów?
Odp: Segregacja odpadów pozwala nam ocenić ilość zużywanego plastiku i podejmować działania mające na celu jego redukcję.
3. Dlaczego należy unikać plastikowych opakowań kosmetyków?
Odp: Plastikowe opakowania kosmetyków są trudne do rozkładu i przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska.
4. Dlaczego warto rezygnować z napojów w plastikowych butelkach?
Odp: Napoje w plastikowych butelkach zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia, takie jak Bisfenol A.
5. Jakie są alternatywne produkty dla opakowań z tworzyw sztucznych?
Odp: Alternatywą dla opakowań z tworzyw sztucznych są produkty w szklanych butelkach, papierowe kubki i słomki.