Magnez to pierwiastek, który jest bardzo potrzebny w naszym organizmie. Poprawia on trawienie, reguluje pracę tarczycy, wspomaga leczenie astmy poprzez rozszerzanie dróg oddechowych oraz przeciwdziała tworzeniu się kamieni w nerkach. Jednak czy wiedzieliście, jak niedobór magnezu wpływa na nasze zdrowie i co go powoduje?
Co robi magnez?
Magnez jest niezbędny dla setek funkcji w organizmie, ale jest szczególnie ważny dla:
- Nadaje sztywność ORAZ elastyczność Twoim kościom (w wielu przypadkach ważniejsze niż wapń)
- Zwiększa biodostępność wapnia
- Reguluje i normalizuje ciśnienie krwi
- Zapobiega i odwraca tworzenie się kamieni nerkowych
- Promuje spokojny sen
- Pomaga zapobiegać zastoinowej niewydolności serca
- Łagodzi skurcze i spazmy mięśni
- Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów w surowicy krwi
- Zmniejsza oporność na insulinę
- Może zapobiegać miażdżycy i udarowi mózgu
- Zmniejsza klasterowe i migrenowe bóle głowy
- Poprawia krążenie
- Łagodzi fibromialgię i przewlekły ból
- Leczy astmę i rozedmę płuc
- Pomaga w produkcji białek
- Zachęca do prawidłowej eliminacji
- Zapobiega osteoporozie
- Prawidłowe wchłanianie witaminy D
- Ochrona przed promieniowaniem
- Wspomaganie utraty wagi
- Zmniejszenie lub usunięcie ADD lub ADHD u dzieci
- w prawidłowym trawieniu węglowodanów
- pojawiające się dowody wskazują na zapobiegawczą rolę w wielu nowotworach
Niedobór magnezu — objawy
Niedobór magnezu jest częstym problemem, który może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Występuje, gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości magnezu z pożywienia, napojów i suplementów.
Objawy niedoboru magnezu są zróżnicowane i różnią się w zależności od przyczyny niedoboru. Niektóre z tych objawów to zmęczenie, skurcze mięśni, bezsenność, bóle głowy, drażliwość, depresja i nieregularne bicie serca.
Magnez to minerał występujący w kościach, krwi, mięśniach i jelitach. Odgrywa ważną rolę w budowaniu mocnych kości i zębów. Magnez jest również niezbędny do syntezy białek i produkcji energii w komórkach. Niedobór magnezu zwykle nie jest na tyle poważny, aby powodować objawy, ale może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zespół przewlekłego zmęczenia, włóknienie przedsionków
Objawy skórne niedoboru magnezu
Niedobór magnezu to powszechny problem, który może powodować liczne problemy skórne. Objawy niedoboru magnezu obejmują suchość skóry, trądzik, egzemę i wypadanie włosów. Skóra wchłania magnez przez gruczoły potowe. Dlatego osoby z niedoborem magnezu w diecie będą miały niższy próg pocenia się, co może prowadzić do wysuszenia skóry i problemów z poceniem takich jak egzema czy pokrzywka.
Osoby cierpiące na tę chorobę będą miały większe trudności z wchłanianiem innych składników odżywczych, takich jak witaminy B6 i cynk, które są kluczowe dla zdrowego wzrostu włosów.
Gdzie podział się cały magnez?
Niestety, większość nowoczesnych procesów rolniczych obciąża glebę, pozbawiając ją naturalnego magnezu. Na dodatek wiele hybryd jest selektywnie hodowanych, aby przetrwać niski poziom magnezu, a większość konwencjonalnych nawozów wykorzystuje azot, potas i fosfor i nie robi nic, aby uzupełnić poziom magnezu.
Woda była kiedyś dobrym źródłem magnezu, ale teraz:
Fluor w wodzie pitnej wiąże się z magnezem, tworząc prawie nierozpuszczalny związek mineralny, który kończy się odkładaniem w kościach, gdzie jego kruchość zwiększa ryzyko złamań. Woda, w rzeczywistości, może być doskonałym źródłem magnezu – jeśli pochodzi z głębokich studni, które mają magnez w swoim źródle, lub z bogatego w minerały spływu lodowcowego. Miejskie źródła wody pitnej pochodzą zazwyczaj z wód powierzchniowych, takich jak rzeki i strumienie, które są ubogie w magnez. Nawet wiele butelkowanych wód mineralnych ma niską zawartość magnezu lub bardzo wysokie stężenie wapnia, albo jedno i drugie.
Te dodatkowe czynniki dietetyczne mogą również zubażać magnez:
- Spożywanie kofeiny
- Spożywanie cukru (potrzeba 28 cząsteczek magnezu, aby zmetabolizować jedną cząsteczkę glukozy! źródło)
- Spożywanie przetworzonej żywności
- Spożywanie alkoholu
- Spożywanie produktów pochodzących z wyjałowionej gleby
- Spożywanie żywności o wysokiej zawartości kwasu fitynowego.
- Dodatkowo leki takie jak tabletki antykoncepcyjne, leki na nadciśnienie, diuretyki, insulina i niektóre antybiotyki (między innymi) obniżają poziom magnezu. Częste pocenie się podczas ćwiczeń lub z innych powodów również może pozbawić nas magnezu.
Niedobór magnezu w ciąży
Magnez jest niezbędny do rozwoju płodu i jest ważny dla wzrostu płodu. Niedobór magnezu w ciąży może prowadzić do powikłań matczynych i płodowych.
Magnez jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju płodu. Niedobór magnezu w ciąży może prowadzić do powikłań matczynych i płodowych, takich jak przedwczesny poród, niska masa urodzeniowa, stan przedrzucawkowy, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu (IUGR).
Choroba Alzheimera, zespół przewlekłego zmęczenia, depresja i choroby serca są również powiązane z niedoborem magnezu w ciąży.
Niedobór magnezu — skutki
Niedobór magnezu to częsty problem, który może prowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych. Może również powodować zmiany nastroju i funkcji poznawczych, skurcze i osłabienie mięśni oraz problemy z sercem.
Niedobór magnezu może wpływać na organizm na wiele sposobów. Ważne jest, aby ludzie byli świadomi objawów niedoboru magnezu, aby mogli podjąć kroki, aby temu zapobiec.
Niedobór magnezu jest powszechny w wielu częściach świata z powodu złych wyborów żywieniowych, co prowadzi do niskiego poziomu we krwi. Najczęstsze objawy to skurcze mięśni, zmęczenie, osłabienie, zaburzenia rytmu serca lub kołatanie serca, depresja lub zmiany nastroju oraz zmiany poznawcze, takie jak splątanie lub trudności z koncentracją.
Jak działa magnez w organizmie?
Magnez jest minerałem wykorzystywanym przez każdy organ w organizmie, a zwłaszcza przez serce, mięśnie i nerki. Jeśli cierpisz z powodu niewyjaśnionego zmęczenia lub osłabienia, nieprawidłowych rytmów serca, a nawet skurczów mięśni i drgawek oczu, winny może być niski poziom magnezu. To nic dziwnego, ponieważ magnez odgrywa kluczową rolę w ponad 325 reakcjach enzymatycznych organizmie — od produkcji energii po kontrolę poziomu cholesterolu.
Dlaczego mam niedobór magnezu?
Najczęściej niedobór magnezu spowodowany jest przez nieodpowiednią dietę, która nie zawiera tego pierwiastka w swoich posiłkach. Stanowi to także wynik picia dużych ilości kawy i herbaty. Napoje te wypłukują magnez z naszego organizmu, co powoduje jego niedobór. Magnez wytrąca się także w sytuacjach stresowych, podczas antybiotykoterapii oraz stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Co powoduje niedobór magnezu?
Niedobór magnezu wpływa na:
- Zakrzepy krwi;
- Depresję;
- Astmę;
- Choroby jelit wywołane zaparciami;
- Zapalenie pęcherza moczowego i skurcze pęcherza;
- Depresja;
- Cukrzyca;
- Zmęczenie;
- Choroby serca;
- Nadciśnienie;
- Hipoglikemia;
- Bezsenność;
- Kamica nerkowa;
- Migrena;
- Choroby układu mięśniowo-szkieletowego, w tym zapalenie mięśni;
- Fibromialgia;
- Skurcze mięśni,
- Drgawki oczu;
- Skurcze oraz przewlekłe bóle szyi i pleców;
- Choroby nerwów, w tym migreny, kurcze mięśni, skurcze żołądkowo-jelitowe, skurcze łydek, stóp i palców, zawroty głowy i dezorientacja.
- Zespół napięcia przedmiesiączkowego, dysmenorrhea, niepłodność;
- Przedwczesne skurcze, stan przedrzucawkowy i rzucawka w ciąży;
- Osteoporoza;
- Zespół Raynauda;
- Zespół nagłej śmierci niemowląt;
- Próchnica zębów;
- Toksyczność.
Jak uzupełnić niedobór magnezu?
Niedobór magnezu można bardzo łatwo uzupełnić. Wystarczy dodać do swojej diety produkty bogate w ten pierwiastek, takie jak kasza gryczana, płatki owsiane, gorzka czekolada czy banany i jabłka. Można także zastosować odpowiednią suplementację, kupując suplement zawierający cytrynian magnezu.
Kilka słów na koniec
Nie można lekceważyć objawów wskazujących na niedobór magnezu, ponieważ prowadzi to do wyżej wymienionych chorób. Z pewnością łatwiej będzie zaleczyć początkowe stadium braku tego pierwiastka w organizmie niż zacząć leczenie poważniejszej choroby. Dbajmy o swoje zdrowie!