Kiedy jesteśmy zapracowani i mamy urwanie głowy nie bardzo myślimy o tym jak możemy zadbać o środowisko. Jednak to nie jest takie trudne! Pokażemy Ci, że drobne rzeczy pozwolą na przejście na zieloną stronę mocy!
Przewiduje się, że do 2050 r. prawie 70% ludności świata będzie mieszkać w dużych miastach, a gwałtowna urbanizacja może być ciężarem dla naszej planety. Dlatego ważne jest, aby żyć w sposób zrównoważony, nawet w samym sercu miasta.
Niezależnie od tego, czy chodzi o unikanie plastiku, czy kompostowanie żywności, dbałość o odpady może sprawić, że staniesz się lepszym obywatelem ekologicznym. Oto kilka prostych wskazówek i trików, które możesz zastosować w domu, aby zmienić swój miejski styl życia:
Zasada 3 R: Ponowne użycie, recykling, redukcja (Reuse, Recycle, Reduce)
Jeśli trudno Ci nadążyć za odpadami, które powstają wraz z tempem życia w Twoim otoczeniu, nie jesteś sam. Jednak wprowadzając do domu mniej odpadów, możesz na dłuższą metę mieć ogromny wpływ na środowisko.
Proste rzeczy, takie jak butelki wielokrotnego użytku, torby na zakupy czy pudełka na lunch, mogą pomóc Ci zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. Idąc w ślady babci, używaj pojemników po jedzeniu do przechowywania innych produktów i staraj się nie przynosić do domu zbyt wielu śmieci.
Oszczędzaj energię w domu
Coraz więcej osób, pozostając w domu, decyduje się na wirtualne spotkania i oglądanie programów telewizyjnych w domu. Te dodatkowe czynności zwiększają zużycie energii i szkodzą naszej planecie. Aby oszczędzać energię elektryczną, warto w miarę możliwości korzystać z naturalnego oświetlenia i stosować energooszczędne żarówki LED. W ciągu dnia nie zapomnij odsłonić zasłon i wpuścić do wnętrza miejskiego światła słonecznego – poprawi to Twój nastrój i zwiększy wydajność pracy!
Postaw na lokalność
Aby wspierać lokalne rolnictwo i jednocześnie dbać o swoje zdrowie, powinieneś odwiedzić pobliski targ rolny. Jest to nie tylko świetny sposób na rozpoczęcie weekendu, ale także ekologiczna alternatywa dla zakupów w supermarkecie. Dzięki ekologicznym opakowaniom i świeżym, sezonowym produktom lokalni rolnicy podziękują Ci za to, że wybrałeś ich zamiast koncernów produkujących żywność z GMO.
Pożegnaj się z plastikiem!
Łatwiej powiedzieć niż zrobić, prawda? Jednak szukanie alternatywy dla plastiku nie zawsze musi być kłopotliwe. Rozważ kupowanie mleka w opakowaniach kartonowych, soków w szklanych butelkach, a gotowych potraw w szklanych słoikach, kiedy tylko jest to możliwe. Zachwyć się uczuciem kupowania owoców i warzyw w koszach, torbach wielokrotnego użytku i pojemnikach na produkty sypkie. To nie tylko napełni twoje miejskie życie ekologiczną radością, ale też ochroni twoją żywność przed mikroplastikiem, toksynami i innymi zanieczyszczeniami.
Filtruj wodę
Bieżąca woda zawiera mnóstwo szkodliwych substancji chemicznych, takich jak ołów, chlor i cząsteczki rdzy, które mogą prowadzić do powikłań zdrowotnych. Według badań, woda z kranu zawiera ponad 2 000 różnych rodzajów substancji toksycznych. Substancje te są powiązane z chorobami serca, nowotworami, wadami wrodzonymi i problemami żołądkowo-jelitowymi.
Stacje uzdatniania wody dezynfekują publiczne źródła wody tylko do pewnego stopnia. Kiedy woda przepływa przez rurociągi, zanim dotrze do zlewu w kuchni, po drodze absorbuje zanieczyszczenia. Woda z kranu, wypełniona ściekami przemysłowymi i pestycydami, może wyglądać na czystą, ale zawierać niebezpieczne substancje chemiczne. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli woda ma nieprzyjemny zapach i smak chloru.
Jak widać, pójście na EKO nie jest aż tak trudne. Zwykłe czynności możemy zastąpić powyższymi, równie prostymi zamiennikami, a dzięki temu niesiemy pomoc naszemu środowisku, które i tak już jest w dość krytycznym punkcie.