Niżej opisane zapachy nie kojarzą się nam tylko z naturą, wsią czy dzieciństwem. Oto lecznicze właściwości niektórych roślin ogrodowych
- Mięta – orzeźwia i chłodzi
- Nagietek i róża – na podrażnienia skóry
- Koper – wsparcie detoksykacji organizmu
- Jaśmin – idealny afrodyzjak
- Sosny i jodły – błogi spokój
- Rozmaryn – w bólach głowy i na skórę
- Skrzyp – witalizuje paznokcie, włosy i skórę
- Melisa, rumianek i lawenda – w alergii i stresie
- Pokrzywa – na włosy
Mięta – orzeźwia i chłodzi
Spędzając wakacje na działce bądź na wsi poszukaj świeżej mięty i zaparz ją jak herbatę. Podana na zimno jak drink potrafi orzeźwić a jej zapach działa pobudzająco. Nie najlepszym pomysłem jest picie mięty przed snem, ponieważ to grozi bezsennością. Doskonale chłodzi również całe ciało, kiedy jej poszatkowane liście dodamy do kąpieli.
Nagietek i róża – na podrażnienia skóry
Zapach nagietka potrafi poprawić humor. Kompresy z jego wyciągu leczą podrażnienia skóry. Płatki nagietka nadają się do dekoracji deserów, sałatek i zup, można je również dodawać do kąpieli. Działają normalizująco na pracę hormonów i organów kobiecych. Dobrze wpływają na skórę i wzrok.
Koper – wsparcie detoksykacji organizmu
Zapach kopru poprawia samopoczucie. Herbatka koperkowa ma silne właściwości antytoksyczne, dlatego też poradzi sobie z poprawą samopoczucia po zabawach z dnia poprzedniego. Jeśli chcesz pozbyć się nadwagi jedz zielone listki kopru i jego nasiona, to osłabi Twój apetyt.
Jaśmin – idealny afrodyzjak
Określany jest jako mocny afrodyzjak. Jego zapach jest lekki, działa uspokajająco, dodatkowo wzmaga pożądanie zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Warto dodawać go do wspólnej kąpieli i stawiać w wazonie w sypialni.
Sosny i jodły – błogi spokój
Aromat wydawany przez drzewa iglaste doskonale uspokaja. Spacer po lesie jodłowym lub sosnowym w porze letniej to istne lekarstwo na stres.
Rozmaryn – w bólach głowy i na skórę
Przenikliwa woń rozmarynu poprawia pamięć, rozjaśnia umysł i wyostrza zmysły. Pomaga w bólach głowy, zwalcza cellulit, działa napinająco na skórę. Bukiecik rozmarynu zawinięty w cienki materiał i zawieszony pod strumieniem wody, którą nalewasz do wanny zadziała pobudzająco na krążenie.
Skrzyp – witalizuje paznokcie, włosy i skórę
Zawiera krzemionkę, jest naturalnym środkiem wzmacniającym włosy, naczynia włosowate, paznokcie, naskórek, kości, działa stymulująco na przemianę materii. Herbatka ze skrzypu będzie działać witalizująco na paznokcie, włosy i skórę. Można również stosować napar ze skrzypu do kąpieli.
Melisa, rumianek i lawenda – w alergii i stresie
Rumianek jest lekarstwem na alergie i stres. Herbatki bądź kompresy z jego kwiatów leczą zmiany skórne i zmniejszają nadwrażliwość na alergeny. Melisa oraz lawenda działa w podobny sposób. Można wykonywać z nich toniki, kąpiele, kompresy i napary. Stosują wyżej wymienione dobra natury nie będziesz podatna na uczulenia, alergie, egzemy, a nawet astmę.
Pokrzywa – na włosy
Jest niemal uważana za bombę witaminowo- minerałową. Jest cudownym lekiem na wszelkie problemy skórne, potrafi poradzić sobie w walce z łupieżem. W celu poprawy wyglądu włosów można spłukiwać je naparem ze świeżo zebranej pokrzywy, dzięki temu cebulki zostaną wzmocnione a włosy pobudzone do wzrostu. Pokrzywę można również spożywać, wystarczy pić sok bądź napar ze świeżych liści. Młodą pokrzywę można dodawać do sałatek i zup niczym szpinak.
Jak widać, wszystkie opisane rośliny znajdziemy w swoich ogrodach, na działkach, ewentualnie w sklepie zielarskim. Oczywiście ich wyciągi coraz częściej umieszczane są w kosmetykach, lekach bądź produktach spożywczych. Jeżeli naprawdę zależy Ci na cennych właściwościach i prawdziwie naturalnych składnikach stosowanych do pielęgnacji ciała i ducha warto rozejrzeć się za tego typu ziołami.