Dziecko powinno mieć szczotkowane zęby od najmłodszych lat. O ile w pierwszych miesiącach należy jedynie płukać i lekko przemywać ząbki, to już w pierwszym roku życia możemy zdecydować się na stosowanie pasty do zębów. Czym się kierować wybierając pastę zaprojektowaną specjalnie dla dzieci? Jakie składniki powinna zawierać? W wyborze pomoże ci nasz ranking.
Pasta do zębów dla dzieci – właściwości
Zęby mleczne, nawet jeśli jest ich jeszcze bardzo mało, wymagają takiej samej pielęgnacji, jak zęby stałe. Skład większości past do zębów dla dzieci został opracowany z uwzględnieniem szczególnych potrzeb delikatnego szkliwa, a także możliwości wystąpienia reakcji alergicznych na składniki pasty. Ważne jest, aby w przypadku maluchów stosować wyłącznie pastę przeznaczoną dla dzieci, ponieważ produkty dedykowane osobom dorosłym zawierają składniki, które mogą zaszkodzić dziecku.
Skład pasty do zębów dla dzieci powinien zawierać wapń w postaci hydrosciapatytu lub mleczanu wapnia. Jest niezbędny w procesie „dojrzewania” szkliwa i zwiększa jego odporność na kwasy. Ponadto dla pasty dla dzieci wskaźnik ścieralności (oznaczony na opakowaniu jako RDA) powinien być mniejszy niż 30 jednostek. Oprócz tego pasta do zębów dla dzieci może zawierać:
- Dwutlenek krzemu – jest nieagresywnym materiałem ściernym, który delikatnie czyści szkliwo.
- Fluor – zazwyczaj pasty dla dzieci mają zawartość 500 ppm. Pasty o stężeniu fluoru 1000 ppm mają wyraźniejsze działanie zapobiegawcze przeciw próchnicy.
- Ksylitol i sorbitol to substancje słodzące, które nie tylko poprawiają smak pasty. Utrzymują równowagę kwasowo-zasadową w jamie ustnej niemowląt, zapobiegając niszczeniu szkliwa.
- Wapń jest ważnym składnikiem wzmacniającym zęby. W pastach do zębów może występować w różnych formach, takich jak pantotenian wapnia, glicerofosforan wapnia, hydroksyapatyt wapnia.
- Enzymy to specjalne substancje, które zapobiegają namnażaniu się bakterii i rozpuszczają nagromadzoną płytkę nazębną. Ponadto enzymy korzystnie wpływają na błonę śluzową jamy ustnej i dziąseł, chroniąc ją i odbudowując po uszkodzeniach. Przykładami takich składników są lizozym, papaina, laktoferyna.
- Substancje ścierne. Bez nich nie uda się usunąć płytki nazębnej, ale ich stężenie powinno być znacznie niższe niż w pastach do zębów dla dorosłych.
- Istnieje kilka składników, które nie powinny znajdować się w składzie pasty dla dzieci:
- Chlorheksydyna i triklosan to silne środki antyseptyczne, które można stosować tylko pod nadzorem dentysty w przypadku zapalenia dziąseł i to przez krótki czas, w przeciwnym razie niszczą korzystną dla dziecka mikroflorę.
- Laurylosiarczan sodu (SLS) to składnik ułatwiający pienienie pasty, ale może powodować reakcję alergiczną i jest toksyczny dla delikatnych błon śluzowych dzieci.
Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów dla dzieci?
Oto kilka ogólnych wskazówek, które pomogą ci dokonać wyboru:
- Zwróć uwagę na normy ścieralności według wieku. Dla dzieci poniżej 3 roku życia produkowane są żele o minimalnej zawartości cząstek stałych.
- Dowiedz się, jaki jest poziom fluoru w wodzie pitnej w regionie, w którym mieszkasz. W przypadku niedoboru, należy stosować pasty zawierające fluor.
- Trudna do oczyszczenia lub zabarwiona płytka nazębna to powód, aby wypróbować pastę z enzymami, które nie tylko mechanicznie oczyszczają, ale także rozpuszczają osady na zębach.
- Ważnym kryterium przy wyborze pasty do zębów dla dzieci jest stężenie fluoru. Te ściśle zależy od wieku maluszka:
- Dzieci poniżej 3 lat – około 1000 ppm. Na szczoteczkę nakłada się niewielką ilość pasty, wielkości ziarnka ryżu.
- Dzieci od 3 do 6 lat – stężenie fluorków powinno być takie samo, ale ilość pasty odpowiada wielkości ziarnka grochu.
- Dzieciom powyżej 6 roku życia zaleca się pastę o zawartości fluoru 1300-1500 ppm.
Top 5 past do zębów dla dzieci
Nasz wybór past do zębów pomoże ci wybrać najlepszy sposób dbania o zęby twojego dziecka. Pamiętaj jednak, że nawet produkt o idealnym składzie będzie bezużyteczny, jeśli nie zastosujesz odpowiedniej techniki szczotkowania. Zęby należy czyścić delikatnie – nie tylko ich powierzchnie, ale też dziąsła.
Pasta dla dzieci Elmex
Przeznaczona jest dla dzieci do 3 roku życia, którym wyrastają pierwsze ząbki. Pasta do zębów wzmacnia jeszcze nie w pełni ukształtowane szkliwo i zapobiega rozwojowi próchnicy. Pasta ma łagodny przyjemny smak, nie zawiera dodatkowych słodzików, dzięki czemu dziecko chętniej będzie myć nią zęby. Ma też optymalne stężenie aminofluorku i nie zawiera niebezpiecznych składników.
W kategorii past Elmex znajdziemy też produkty przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat. To pasty do zębów dla dzieci do codziennej pielęgnacji. Wzmacniają szkliwo i zapewniają ochronę przed próchnicą jednakowo w przypadku mleczaków, jak i nowo wyrzniętych zębów stałych. Pasty zawierają aminofluorek w stężeniu 1450 ppm, dzięki czemu uzyskujemy maksymalną ochronę przed próchnicą.
Dostaniecie ją klikając tutaj.
Pasta Lacalut dla dzieci
Pasta do zębów dla dzieci od 4 do 12 roku życia. Ma żelową konsystencję, jasnoniebieski kolor i odblaskowe cząsteczki, które mogą pomóc zmotywować dziecko do mycia zębów. Jednocześnie ma ciekawy smak, nie zawiera cukru, a stężenie fluoru nie przekracza 1400 ppm. Ta pasta jest przeznaczona do stosowania w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Pomaga też zmniejszyć dyskomfort u dzieci podczas ząbkowania.
Dostępna tutaj.
Pasta do zębów Colgate Kids
Pasta ma łagodny smak owoców, ale nie zawiera cukru ani glutenu. Jest również bezpieczna dla szkliwa. Zaprojektowana dla starszych maluchów i dorastających dzieci. Nie zawiera sztucznych konserwantów i łagodnie czyści zęby i usuwa nagromadzoną płytkę nazębną. Dostępna po kliknięciu tutaj.
Elgydium – organiczna pasta do zębów dla dzieci
Idealna dla najmłodszych (od 6 miesiąca życia do 2 lat). Ta pasta do zębów ma formułę pochodzenia naturalnego, minimalistyczną, z organiczną wodą rumiankową i bez fluoru.
Pasta do zębów Elgydium ma niskopieniący i nieścierający skład, który pozwala zmniejszyć gromadzenie się bakterii odpowiedzialnych za próchnicę u dzieci. Wystarczy niewielka ilość pasty nałożona na szczoteczkę do zębów, aby delikatnie oczyścić zęby dziecka. Jej żelowa konsystencja sprawia, że idealnie nadaje się do codziennego użytku. Jest też odpowiednia dla dzieci, które nie potrafią jeszcze pluć. Dostępna tutaj.
Nordics naturalna pasta do zębów dla dzieci o smaku pomarańczy
To pozbawiona fluory pasta do zębów dla najmłodszych dzieci o smaku pomarańczy z dodatkiem witaminy B12. Jest odpowiednia nawet dla najmłodszych dzieci. Zawiera aktywny składnik mleczanu wapnia, który wzbogaca zęby w wapń oraz ekstrakt z rumianku, dzięki czemu pasta jest bardziej miękka i lżejsza. Ekstrakty z nagietka i aloesu, działają antyseptycznie i przeciwzapalnie. Kliknij tutaj by sprawdzić dostępność.
Podsumowanie
1. Zęby mleczne wymagają takiej samej pielęgnacji jak zęby stałe.
2. Pastę do zębów dla dzieci powinny zawierać składniki takie jak wapń, fluor, ksylitol i enzymy.
3. W przypadku wyboru pasty dla dzieci warto zwrócić uwagę na normy ścieralności według wieku oraz stężenie fluoru.
4. TOP5 past do zębów dla dzieci: pasta dla dzieci Elmex, pasta Lacalut dla dzieci, pasta do zębów Colgate Kids, pasta do zębów Elgydium.
5. Istotne jest nie tylko wybranie odpowiedniej pasty, ale także zastosowanie odpowiedniej techniki szczotkowania.
Pytania i odpowiedzi
1. Jakie składniki powinna zawierać pasta do zębów dla dzieci?
Pasta dla dzieci powinna zawierać składniki takie jak wapń, fluor, ksylitol i enzymy.
2. Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów dla dzieci?
Przy wyborze pasty do zębów dla dzieci warto zwrócić uwagę na normy ścieralności według wieku oraz stężenie fluoru.
3. Jakie pasty do zębów dla dzieci znajdują się w naszym TOP5 ranking?
W naszym TOP5 znajdują się: pasta dla dzieci Elmex, pasta Lacalut dla dzieci, pasta do zębów Colgate Kids, pasta do zębów Elgydium.
4. Czy pasta do zębów dla dzieci powinna zawierać fluor?
Tak, pasta do zębów dla dzieci powinna zawierać fluor, jednak stężenie zależy od wieku dziecka.
5. Jaka technika szczotkowania jest zalecana przy dbaniu o zęby dzieci?
Zęby należy czyścić delikatnie, nie tylko powierzchnie, ale również dziąsła.