Łopian to rodzaj roślin należący do rodziny astrowatych, liczy 10 gatunków. W Polsce traktowany jest jak pospolity chwast. Ta niepozorna roślina ma jednak nieocenione działanie w pielęgnacji włosów, warto przyjrzeć się jej bliżej.
Czym jest łopian?
Łopian to skuteczny, a przy tym całkowicie naturalny środek przeciw wypadaniu włosów. Surowcem kosmetycznym, posiadającym największy wpływ na wzmocnienie włosów jest korzeń łopianu. Jest on bogaty w inulinę (wielocukier stosowany jako prebiotyk; gromadzony jest głównie w korzeniach, kłączach, bulwach), mikroelementy, siarkę, fosfor, witaminę C, olejki eteryczne, garbniki.
Łopian wpływa korzystnie na skórę głowy. Stosuje się go do pielęgnacji skóry dotkniętej egzemą, trądzikiem, świądem skóry, łojotokiem. Olej z korzenia łopianu odbudowuję uszkodzoną strukturę włosa oraz wzmacnia cebulki. Zapobiega wypadaniu włosów.
Łopian i wiele korzyści
Łopian to zioło, które ma wiele zalet. Może być stosowany w celu zmniejszenia stanu zapalnego, zapobiegania wypadaniu włosów, a także może pomóc we wzroście włosów. Łopian to także naturalne źródło przeciwutleniaczy.
Łopian zawiera mnóstwo składników odżywczych, które, jak wykazano, mają korzystny wpływ na organizm, w tym właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniacze.
Niektóre z zalet łopianu to:
– Właściwości przeciwzapalne
– Przeciwutleniacze (źródło naturalne)
– Zapobiegają wypadaniu włosów
Co zawiera ekstrakt z łopianu?
Ekstrakt z łopianu to nazwa zwyczajowa liści roślin łopianu. Ma kilka zalet zdrowotnych i jest stosowany jako środek ludowy w wielu kulturach.
Ekstrakt zawiera przeciwutleniacze, fitochemikalia, minerały i witaminy, które promują zdrową skórę, włosy i wzrost paznokci. Zawiera również właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc zmniejszyć ból w przypadkach zapalenia stawów.
Jak działa ekstrakt z łopianu?
Ekstrakt z łopianu zawiera szereg związków, które odpowiadają za jego właściwości lecznicze. Związki te obejmują aktywne składniki korzenia łopianu, takie jak saponiny, flawonoidy, garbniki i składniki olejków lotnych.
Skutki uboczne łopianu obejmują podrażnienie skóry i ciężkie reakcje alergiczne. Łopianu nie należy stosować w okresie ciąży.
Olejek łopianowy pozyskiwany jest z korzeni „Arctium lappa”. Jest bogaty w przeciwutleniacze, działa przeciwzapalnie, przeciwcukrzycowo i przeciwwirusowo. Ponieważ zawiera wysoki poziom niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, olej łopianowy może łagodzić stany zapalne i łagodzić objawy związane z chorobami skóry, takimi jak
Łopian i jego właściwości
Łopian to zioło, które ma wiele właściwości. Wśród nich jest zdolność do zapobiegania nowotworom, obniżania ciśnienia krwi i poprawy trawienia. Korzeń łopianu wykorzystywany jest w różnych potrawach, a jego liście jako herbata.
Korzeń łopianu, znany również jako gobo, karczoch ziemny lub karczoch chiński, to zioło, które ma wiele właściwości. Korzenie zawierają około 10% chemicznej zeatyny, która może pomóc w zapobieganiu nowotworom. Korzeń łopianu używany jest w wielu potrawach, a jego liście wykorzystywane są jako herbata.
Jak wykorzystać korzeń łopianu w pielęgnacji włosów w domowym zaciszu?
Na rynku dostępny jest czysty olej z korzenia łopianu oraz mieszanki z tym składnikiem. Jest także dodatkiem wielu wcierek, szamponów czy odżywek. Po korzeń łopianu można sięgnąć także samodzielnie w domu. Korzenie zbiera się jesienią. Suszy się je w ciepłym miejscu. Suszony korzeń łopianu bez problemu jest też dostępny w sklepach zielarskich.
Macerat (wyciąg olejowy) z korzenia łopianu
50g ziela zalać 70 ml oleju (np. oliwy z oliwek). Odstawić w ciepłe miejsce i przefiltrować po 14 dniach. Dla optymalnych efektów można lekko podgrzać oliwę przed zalaniem korzenia.
Odwar do wcierania w problematyczne miejsca
3 łyżki surowca zalewany wodą. Doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy 3-5 minut.
Płukanka
1-2 łyżki korzenia zalewamy wrzątkiem. Po wystygnięciu płuczemy włosy.