Korzeń mniszka lekarskiego to roślina stosowana od wieków jako zioło lecznicze. Pochodzi z Europy i Azji, ale można go znaleźć w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Korzeń mniszka lekarskiego jest również znany jako Taraxacum officinale lub po prostu mniszek lekarski. Korzenie mniszka są częścią rodziny roślin Asteraceae, co oznacza, że są spokrewnione z innymi roślinami, takimi jak rumianek, stokrotki i słoneczniki.
Korzeń mniszka lekarskiego — właściwości
Korzeń mniszka lekarskiego to roślina o wielu właściwościach leczniczych. Jest stosowany w leczeniu różnych schorzeń, w tym problemów trawiennych, zaburzeń oddechowych i chorób skóry.
Korzeń mniszka lekarskiego jest również stosowany jako środek wykrztuśny, który uspokaja oskrzela i rozluźnia gęsty śluz z gardła i płuc. Jest stosowany w preparatach ziołowych na odchudzanie, a także w leczeniu zapalenia stawów, infekcji dróg moczowych, kamieni nerkowych i kamieni żółciowych.
Korzeń mniszka lekarskiego — przeciwwskazania
Korzeń mniszka lekarskiego to naturalne zioło, które było stosowane w leczeniu wielu dolegliwości. Był stosowany w leczeniu problemów z wątrobą i nerkami, a także nadciśnienia tętniczego. Jednak może być szkodliwy dla osób z pewnymi schorzeniami.
Przeciwwskazania:
- Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, nie używaj korzenia mniszka lekarskiego bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
- Jeśli masz cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi lub chorobę nerek, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem korzenia mniszka lekarskiego.
- Jeśli przyjmujesz leki na receptę na którykolwiek z tych stanów, nie używaj korzenia mniszka lekarskiego bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Korzyści z mniszka lekarskiego
Według How To Herb Book, ten backyard superfood jest korzystny na wiele sposobów, w tym:
Wsparcie wątroby i detoksykacja
Mniszek był używany przez lata przez różne kultury, aby wspierać zdrowe funkcjonowanie wątroby i naturalną detoksykację w organizmie. Chociaż nie został dobrze zbadany, wiele osób z zapaleniem wątroby zwraca się do niego, aby wspomóc wątrobę. University of Maryland Medical Center zauważa, że:
W przeszłości korzenie i liście były używane do leczenia problemów z wątrobą. Rdzenni Amerykanie również gotowali mniszek w wodzie i zażywali go w leczeniu chorób nerek, obrzęków, problemów skórnych, zgagi i rozstroju żołądka. W tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM), był używany do leczenia problemów żołądkowych, zapalenia wyrostka robaczkowego i problemów z piersiami, takich jak zapalenie lub brak przepływu mleka. W Europie mniszek lekarski był stosowany w środkach na gorączkę, czyraki, problemy z oczami, cukrzycę i biegunkę.
Zdrowie kobiet i równowaga hormonalna
Ze względu na wysoki poziom różnych składników odżywczych i potencjalną zdolność do wspierania naturalnych systemów detoksykacji organizmu, mniszek jest często stosowany przez osoby z zaburzeniami równowagi hormonalnej, infekcjami układu moczowego i nawracającymi zapaleniami sutka. Choć nie jest dobrze zbadany, istnieje wiele niepotwierdzonych dowodów od kobiet, które używały go, aby pomóc zaradzić nawracającym UTI lub innym infekcjom.
Czystsza skóra
Ze względu na zawartość naturalnego magnezu i cynku oraz potencjalną zdolność do wspierania detoksykacji, mniszek lekarski jest również znany jako dobry dla skóry. Może być stosowany miejscowo w takich aplikacjach jak nalewki i okłady, a wiele osób przyjmuje go również w postaci kapsułek lub herbaty, aby wspomóc zdrową skórę.
Dobre źródło składników odżywczych
Mniszek jest doskonałym źródłem wielu ważnych witamin i minerałów, a także przeciwutleniaczy i soli odżywczych, które mogą pomóc we wspieraniu zdrowia krwi i zwiększeniu absorpcji żelaza. Osobiście często dodaję suszone liście do herbat, aby uzyskać wzrost wartości odżywczych lub używam korzenia mniszka zamiast kawy.
Równowaga cukru we krwi
University of Maryland Medical Center donosi również, że:
„Wstępne badania na zwierzętach sugerują, że mniszek może pomóc w normalizacji poziomu cukru we krwi i obniżyć całkowity cholesterol i trójglicerydy, jednocześnie podnosząc HDL (dobry) cholesterol u myszy z cukrzycą. Naukowcy muszą sprawdzić, czy mniszek lekarski będzie działał u ludzi. Kilka badań na zwierzętach sugeruje również, że mniszek może pomóc w zwalczaniu stanów zapalnych.„
Jak parzyć korzeń mniszka lekarskiego?
Korzeń mniszka lekarskiego to naturalny środek ziołowy, który można wykorzystać do przygotowania herbaty. Korzeń zbierany jest późną jesienią lub wczesną zimą i suszony do użytku przez cały rok. Jest również dostępny w kapsułkach i tabletkach.
Aby zrobić herbatę z korzenia mniszka lekarskiego, będziesz potrzebować:
- 1 łyżka suszonego korzenia mniszka lekarskiego
- 1 szklanka wrzącej wody
- Czajnik lub filiżanka z pokrywką
- Sitko (opcjonalnie)
- Kubek (opcjonalnie)
- Trochę miodu (opcjonalnie)
Instrukcje:
- Włóż korzeń mniszka do czajnika lub kubka i zalej go wrzątkiem.
- Pozostaw do zaparzenia przez 10 minut.
- Odcedź herbatę do kubka i w razie potrzeby dodaj miód do smaku.
Jak stosować korzeń mniszka lekarskiego?
Korzeń mniszka lekarskiego to roślina, która rośnie w Europie i Azji. Korzeń mniszka lekarskiego był używany od wieków w leczeniu różnych problemów zdrowotnych, w tym problemów trawiennych.
Korzeń mniszka lekarskiego można stosować miejscowo, przyjmować jako herbatę lub nalewkę, a nawet jeść na surowo. Należy jednak pamiętać, że nie należy jeść surowych korzeni mniszka lekarskiego, ponieważ zawierają one wysoki poziom tiaminy (witaminy B1), która może powodować poważne skutki uboczne, jeśli jest spożywana w dużych ilościach. Najlepszym sposobem na zastosowanie korzenia mniszka lekarskiego jest zrobienie herbaty lub nalewki i picie jej codziennie przez co najmniej cztery tygodnie.