Idąc na siłownię, w 90% przypadków zaopatrujemy się w napój izotoniczny, który dostarcza nam elektrolitów podczas treningu. Co jeśli zrobilibyśmy własny w domu? Nie dość, że zdrowszy to z pewnością dużo tańszy. Szukacie sprawdzonego przepisu? Znajdziecie go tutaj!
Napój izotoniczny — czym jest?
Napoje izotoniczne to napoje, które potrafią utrzymać stałe stężenie minerałów i elektrolitów w organizmie. Często stosuje się je w przypadku odwodnienia, biegunki i innych przypadków, w których organizm traci zbyt dużo płynów.
Napoje izotoniczne są również czasami nazywane napojami sportowymi. Te napoje zawierają równowagę węglowodanów, białek i elektrolitów, aby pomóc uzupełnić to, co zostało utracone podczas ćwiczeń lub aktywności fizycznej.
Jak działa napój izotoniczny?
Napój izotoniczny to napój, który zawiera dużą ilość sodu i cukru. Jest przeznaczony do spożycia przed, w trakcie lub po intensywnym wysiłku fizycznym, aby pomóc nawodnić organizm.
Napój izotoniczny działa poprzez zastąpienie elektrolitów utraconych z potem i moczem sodem i cukrem. Pozwala to na prawidłowe nawodnienie organizmu oraz pomaga w utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia krwi.
Napój izotoniczny na kaca
Kac jest częstym problemem wielu osób i przez większość czasu nie można nic zrobić, aby temu zapobiec. Jeśli jednak chcesz uniknąć kaca po całonocnym piciu, powinieneś wypić napój izotoniczny.
Napoje izotoniczne to napoje, które mają takie samo stężenie wody i elektrolitów jak twoje ciało. Pomagają utrzymać poziom nawodnienia i zapewnić najlepsze funkcjonowanie organizmu.
Czy można pić napój izotoniczny w ciąży?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od rodzaju napoju izotonicznego, który pijesz.
Napoje izotoniczne są zwykle przygotowywane z wody, sodu i potasu. Ilość sodu w napoju izotonicznym jest zazwyczaj wystarczająco niska, aby uniknąć ryzyka dla płodu. Najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem przed wypiciem napoju izotonicznego w okresie ciąży.
Czym różni się napój izotoniczny od energetycznego?
Napój izotoniczny to napój, który zawiera taką samą ilość wody jak jego składniki. Z drugiej strony napój energetyczny zawiera więcej cukru i kofeiny niż wody.
Napój izotoniczny zwykle ma niewielki lub żaden wpływ na poziom cukru we krwi. Napoje energetyczne są zaprojektowane tak, aby dać Ci zastrzyk energii i mogą spowodować wzrost poziomu cukru we krwi.
Domowy napój izotoniczny
Wykonanie własnego domowego napoju izotonicznego lub domowego napoju sportowego jest niezwykle proste. Ponadto w ten sposób wiesz dokładnie, co wkładasz do swojego organizmu.
Czas przygotowania
5 minut
Porcje
500 ml
Składniki
- 1¾ szklanki herbaty ziołowej, wody lub wody kokosowej
- ⅛ łyżeczki różowej soli himalajskiej
- 2 łyżeczki surowego miodu (lub syrop klonowy, do smaku)
- ¼ szklanki soku z cytryny lub limonki
- ½ łyżeczki wapnia/magnezu w proszku (opcjonalnie)
Instrukcje
- Zacznij robić swój domowy napój elektrolitowy, parząc herbatę i pozwalając jej lekko ostygnąć; lub, lekko podgrzej swój alternatywny płyn bazowy.
- Dodaj sól, słodzik i magnez wapnia w proszku (jeśli używasz). Wymieszaj do rozpuszczenia.
- Dodać sok. Wymieszać i spróbować. Dostosuj poziom soku lub słodyczy do swoich potrzeb.
Uwagi
Ten domowej roboty napój elektrolitowy wytrzyma tydzień w lodówce. Zawsze możesz podwoić lub potroić przepis, aby przygotować dużą porcję, jeśli wiesz, że będziesz jej potrzebować.
Możesz również przygotować ten przepis z połową płynnej bazy i zamrozić ją w postaci kostek lodu, aby użyć jej w razie potrzeby. Po prostu wypełnij szklankę kostkami elektrolitu i dodaj wodę.