Tak zwane tłuste włosy to utrapienie tysięcy kobiet. Ich pielęgnacja wymaga poświęcenia ogromnych pokładów czasu i wysokiej jakości kosmetyków. A mimo to sposób, w jaki się prezentują wywołuje rozczarowanie. Jak je ukryć i co zrobić, aby pozbyć się niedogodności z nimi związanych?
Dlaczego mam tłuste włosy?
Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się, co zrobić, aby stawić czoła problemowi tłustych włosów, powinniśmy zadać sobie pytanie o to, co jest źródłem problemu. Włosy przetłuszczające się często kojarzą się z tymi, które są zaniedbane. Nie oznacza to jednak wcale, że wszyscy ich właściciele to osoby, które nie przywiązują odpowiednio dużej wagi do właściwej pielęgnacji włosów. Problem okazuje się być o wiele bardziej złożony.
Już na wstępie wypada podkreślić, że choć często mówi się o tłustych włosach, tak naprawdę źródłem problemu jest przetłuszczająca się skóra głowy. To właśnie ona produkuje sebum w na tyle dużych ilościach, że zaczyna w pewnym momencie pokrywać się tłustą powłoką. Nie mija wiele czasu, a powłoka ta prowadzi do obciążania włosów. Oczywiście, nie ma mowy o tylko jednej przyczynie problemów z przetłuszczającą się skórą głowy. Osoby zastanawiające się nad tym, dlaczego ich włosy są tłuste, muszą więc wziąć pod uwagę kilka kwestii. Co ciekawe, bardzo często za taki stan rzeczy odpowiadają problemy hormonalne oraz niedobór witamin w organizmie. Bywa i tak, że winna jest nieodpowiednia dieta.
Jak wyglądają tłuste włosy – charakterystyka
Pierwszym znakiem rozpoznawczym tłustych włosów jest mało estetyczne świecenie się. Te bywa szczególnie uciążliwe pod koniec dnia, choć często daje o sobie znać już po kilku godzinach od momentu umycia włosów. Nie jest to jednak jedyny ich znak rozpoznawczy. Osoby, których włosy przetłuszczają się, zmagają się również ze zbijaniem się włosów w cienkie pasma odłączające się od innych. Co więcej, częstym zjawiskiem jest w takim przypadku także obecność tłustego łupieżu. Ten jest nie tylko nieestetyczny, ale i znacznie trudniejszy do zwalczenia niż łupież suchy.
Jak dbać o tłuste włosy?
Włosy z tendencją do przetłuszczania się nie są łatwe w pielęgnacji. Choć jednak stanowią nie lada wyzwanie dla swoich właścicieli, wcale nie oznacza to, że nie da się podjąć walki, której celem będzie poprawa ich wyglądu. Pierwszym krokiem powinna być zawsze refleksja nad tym, czy wykorzystuje się odpowiedni szampon. Często to właśnie jego zmiana jest początkiem końca problemów.
Jednym z częstszych błędów jest w tym kontekście stawianie na szampony silnie oczyszczające. Sama idea jest słuszna – skoro włosy są tłuste, należy skupić się nad tym, aby pozbyć się z nich nadmiaru łoju. Niestety, agresywne detergenty obecne w wielu szamponach są w stanie zniweczyć podejmowane przez nas wysiłki i przyczynić się do tego, że problem będzie się powiększać zamiast maleć. Szczególnie niebezpieczne są w tym kontekście SLES i SLS, pierwszym krokiem powinno być więc postawienie na szampon, który posiada znacznie bardziej łagodne środki myjące.
Tłuste włosy nie lubią syntetyków, nie radzą sobie też najlepiej z silikonem. Jeśli więc istnieje możliwość uchronienia ich przed tymi składnikami, warto z niej skorzystać. Ciekawym trikiem jest też stosowanie naprzemiennie dwóch szamponów o zróżnicowanym składzie. Skóra wolniej przyzwyczaja się wtedy do konkretnego kosmetyku, a jego działanie staje się dzięki temu zdecydowanie bardziej skuteczne.
Kwestią wartą poruszenia jest też ta, która dotyczy samego mycia włosów. Osoby walczące z przetłuszczającą się skórą głowy chętnie myłyby je nawet dwa razy dziennie. Takie działanie wydaje się zrozumiałe, warto jednak pamiętać o tym, że może pociągać za sobą sporo niebezpieczeństw. Częste mycie wcale nie rozwiązuje problemów, a jedynie osłabia włosy i skórę głowy. Jak zatem postępować, gdy włosy sprawiają wrażenie wymagających natychmiastowego mycia, a nie chce się ich dodatkowo obciążać? W takim przypadku pomóc mogą suche szampony podtrzymujące świeżość włosów. Oczywiście, również z nimi należy postępować ostrożnie. Jeśli któryś wywołuje swędzenie skóry, zasadne wydaje się zrezygnowanie z jego stosowania.
Co na tłuste włosy – lista wspierających składników
Wspomniano już o tym, że niektóre składniki obecne w szamponach i innych kosmetykach mogą zaszkodzić przetłuszczającej się skórze głowy. Warto więc poznać również te, które są wysoko cenione z uwagi na swoją skuteczność i szybkość działania. Tu na pierwszy plan wysuwają się ekstrakty roślinne, w tym choćby wyciąg z rozmarynu, szałwii, pokrzywy, skrzypu polnego oraz zielonej herbaty. Są one odpowiedzialne za ograniczenie produkcji i wydzielania sebum. Można na nie liczyć także wtedy, gdy chce się zapewnić włosom ochronę przed drobnoustrojami, które zwykle czują się dość dobrze w tłustym środowisku.
Warto sięgać także po kosmetyki wzbogacone o oleje eteryczne o działaniu przeciwbakteryjnym oraz w hydrolaty znane z tego, że działają odświeżająco ograniczając łojotok. Pomocny może okazać się także regulujący pracę gruczołów łojowych niacynamid oraz glinki znane ze swojego działania oczyszczającego
Podsumowanie
1. Tłuste włosy są spowodowane nie tylko zaniedbaniem, ale także problemami hormonalnymi i niedoborem witamin.
2. Charakterystyczne cechy tłustych włosów to świecenie, zbijanie się w cienkie pasma oraz obecność tłustego łupieżu.
3. Pielęgnacja tłustych włosów wymaga delikatności – unikaj agresywnych szamponów i częstego mycia.