Wakacje są czasem rodzinnych podróży, dłuższych bądź krótszych, podczas których naszym najważniejszym celem jest wypoczynek. W tym okresie nie możemy zapominać o naszych czworonożnych przyjaciołach. W podróży z psem musimy pamiętać o kilku zasadach, by zapewnić zwierzęciu bezpieczeństwo i komfort.
Podróż z psem samochodem
Najczęściej podróżujemy własnym samochodem. Zabierając ze sobą psa narażamy go na dyskomfort i zmęczenie. Pies może zachowywać się nerwowo i niespokojnie. Mogą także wystąpić u zwierzęcia objawy choroby lokomocyjnej. Przed ruszeniem w podróż autem powinniśmy skonsultować się z weterynarzem. Przepisze on leki na chorobę lokomocyjną. Należy je podać psu w razie wystąpienie objawów choroby. Nie powinno się psu podawać środków uspokajających w czasie jazdy. Choroba lokomocyjna może wystąpić u czworonoga w każdej chwili, nawet jeśli przy wcześniejszych podróżach nie było jej objawów, dlatego koniecznie trzeba mieć przy sobie odpowiednie leki.
Karmienie psa w trakcie podróży
Co do karmienia psa, to należy to zrobić najpóźniej dwie godziny przed wyjazdem. Lepiej także nie dawać psu karmy w czasie jazdy. Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeżeli zatrzymamy się na pół godziny na polanie czy łące, z dala od ruchliwej szosy, wypuścimy psa, aby sobie pobiegał i podamy mu karmę. W tym czasie będziemy mieć okazję sami odpocząć, czyli połączymy przyjemne z pożytecznym. Ważne jest, aby zabrać w podróż karmę, jaką zawsze podajemy psu. W ten sposób unikniemy wystąpienia zaburzeń żołądkowo – jelitowych. Nie podawajmy zbyt dużych porcji i pamiętajmy o wodzie dla psa, gdyż szczególnie latem będzie on bardzo spragniony. Przerwy w podróży powinno się robić co około pół godziny, aby pies mógł załatwić potrzeby fizjologiczne, najeść się, napić i pobiegać.
Sprawdź także nasze eko-porady dla właścicieli szczeniąt!
Zasady bezpieczeństwa w trakcie podróży psa samochodem
W czasie jazdy samochodem trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa. Nie można pozwalać psu na wystawianie głowy przez okno, pomimo że wszystkie czworonogi to lubią. To niebezpieczne, ponieważ owady lub zanieczyszczenia mogą wpaść im do oczu i spowodować trwałe uszkodzenia. W sklepie zoologicznym powinniśmy zakupić specjalne pasy bezpieczeństwa dla zwierząt. W przypadku mniejszych ras psów warto zainwestować w klatkę transportową. W przeciwnym razie pies może przeszkadzać kierowcy w czasie jazdy, rozpraszać jego uwagę, a w razie kolizji czy gwałtownego hamowania będzie o wiele bardziej narażony na obrażenia. Co do klatki transportowej, to warto kilka tygodni wcześniej zacząć przyzwyczaić psa do niej.
Podróż samolotem – czy nas pies to wytrzyma?
Znacznie bardziej stresująca dla psa może okazać się podróż samolotem. Odpowiednio wcześniej musisz zadbać o komfort dla swojego pupila. Skontaktuj się z liniami lotniczymi, aby dowiedzieć się, ile kosztuje bilet dla czworonoga, w jakich warunkach będzie on podróżował i jakie są wymogi względem tego. Może się okazać, że będziesz mieć możliwość zabrania ze sobą na pokład małego psa zamkniętego w klatce, jeżeli zmieści się ona pod siedzeniem. Większe czworonogi muszą podróżować w luku bagażowym zamknięte w klatkach transportowych. Wtedy trzeba zwierzę odpowiednio wcześniej zgłosić do odprawy.
Wyposażenie naszego pupila na czas podróży
Bardzo ważnym elementem wyposażenia psa na czas podróży jest identyfikator. Najlepiej sprawdza się tabliczka przymocowana do smyczy. Można także wytatuować psu odpowiednie dane lub umieścić je pod skórą w postaci mikroczipa. Koniecznie musimy podać nasz numer telefonu. W razie, gdy pies się zgubi, istnieje szansa, że uczciwy znalazca zadzwoni do nas meldując o znalezisku.
Gdzie można jechać z psem i jakie reguły należy zachować?
Bez względu na miejsce naszego pobytu musimy pamiętać o tym, aby dostosować się do lokalnych reguł zachowania z psem. W niektórych miastach obowiązuje sprzątanie odchodów po swoim psie. Przed wjazdem do danego miasta sprawdź przepisy dotyczące tej materii. Zawsze prowadzaj psa na smyczy, a jeśli jest to wymagane, w kagańcu. Za zachowanie swojego psa odpowiadasz tylko i wyłącznie ty sam. Za nieprzestrzeganie przepisów zostaniesz ukarany.
Przed wyjazdem z psem powinno się udać do lekarza weterynarii w celu wykonania badań kontrolnych. Lepiej chuchać na zimne, niż potem mieć problem w podróży. Badania mogą wykryć u zwierzęcia choroby, których byśmy się nie spodziewali. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie gwarantuje nam, że w podróż zabierzemy ze sobą zdrowe zwierzę. Koniecznie trzeba także wykonać niezbędne szczepienia uodparniające. Może się także okazać, że trzeba poddać psa kuracji przeciw pchłom, czy innym pasożytom. U lekarza otrzymasz ponadto niezbędne informacje na temat tego, jakie zagrożenia zdrowotne dla twojego czworonoga mogą się pojawić w kraju, do którego zamierzasz się udać. W przychodni weterynaryjnej poproś o wystawienie odpowiednich zaświadczeń na temat tego, ze pies jest zdrowy i został poddany odpowiednim szczepieniom uodparniającym w wymaganym czasie przed wyjazdem.
Bardzo ważne jest zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Takie dokumenty powinieneś mieć zawsze przy sobie w czasie podróży. Możesz sam sprawdzić w Internecie, jakie szczepienia są niezbędne dla psa w danym kraju. Ponadto powinieneś się postarać o paszport dla psa.