Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku bardzo ważne jest aby przeanalizować jego skład. Najlepsze i najskuteczniejsze preparaty to te stworzone na bazie naturalnych surowców. Dlatego warto wyrobić w sobie nawyk czytania etykiet na produktach, by dobierać kosmetyki odpowiednie dla naszych potrzeb. Pokażemy Ci, jak czytać składy kosmetyków i jak odnosi się to do praktyki.
Jakich konkretnych informacji szukać podczas czytania etykiety
Kupując nowe kosmetyki, ważne jest, aby czytać etykiety. Zawierają informacje o produkcie i jego składnikach.
Kiedy szukasz nowego produktu, dobrze jest przyjrzeć się, na co musisz zwrócić uwagę, czytając etykietę. Na przykład, jeśli szukasz środków nawilżających, które nie zawierają siarczanów i parabenów, dobrym pomysłem może być poszukanie produktów, które zawierają te składniki na liście składników.
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas czytania etykiety, jest rodzaj produktu. Jeśli jest to krem nawilżający lub makijaż, upewnij się, że produkt nie zawiera siarczanów ani parabenów. Jeśli jest to coś w rodzaju kremu pod oczy, upewnij się, że nie ma sztucznych barwników ani odłamków.
Przepisy dotyczące etykietowania kosmetyków w UE
Zasady znakowania kosmetyków w Unii Europejskiej są surowe. Istnieją ścisłe zasady dotyczące tego, co należy ujawnić na etykiecie, a co można ukryć.
Kosmetyki muszą zawierać co najmniej 95% składników naturalnych, przy czym dozwolonych jest nie więcej niż 5% syntetycznych chemikaliów. Etykieta musi również wskazywać kraj pochodzenia i numer partii.
Unia Europejska ma surowe zasady etykietowania kosmetyków. Każdy produkt sprzedawany w Europie musi być oznakowany jego składem, krajem pochodzenia i numerem partii.
Na co należy zwracać uwagę, czytając kompozycje kosmetyków
Kosmetyki to nie tylko produkt kosmetyczny, to także produkt chemiczny. Niektóre szkodliwe substancje zawarte w kosmetykach mogą być niebezpieczne i wpływać na Twoje zdrowie, dlatego ważne jest, aby uważnie przeczytać etykietę.
Najczęstszymi składnikami, na które należy zwrócić uwagę czytając składy kosmetyków są:
– Parabeny
– Formaldehyd
– ftalany
– Triklosan
Których wyciągów roślinnych warto szukać w kosmetykach?
Poniżej prezentujemy wiedzę w pigułce o składnikach pomocnych w walce z wypadaniem włosów.
- Kofeina (Caffeine) – sprawdza się szczególnie w przypadku męskiego łysienia. Dotlenia cebulki i pobudza włosy do wzrostu. Przedłuża fazę wzrostu włosa.
- Papryczka chili (Capsicum frutescens extract) – poprawia krążenie krwi, wywołuje uczucie ciepła na skórze. Stymuluje wzrost włosów.
- Cynamon (Cinnamomum zeylanicum extract, Cinnamomum Zeylanicum Bark Oil) – aktywizuje cebulki włosowe, rozgrzewa skórę.
- Imbir lekarski (Zingiber Officinale Root Extract) – wzmacnia włosy, stymuluje je do wzrostu.
- Eukaliptus (Organic Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Eucalyptus Extract) – nasila produkcję ceramidów w skórze. Wpływa korzystnie na cebulki i skórę głowy.
- Miłorząb japoński (Ginkgo biloba extract) – wzmacnia i odżywia włosy, jest silnym antyoksydantem. Stymuluje syntezę kolagenu. Hamuje stany zapalne skóry.
- Korzeń łopianu (Arctium Lappa, Arctium lappa oil extract, Arctium lappa extract) – zapobiega wypadaniu, łagodzi niektóre choroby skóry głowy, koi stany zapalne.
- Kigelia afrykańska, zwana drzewem kiełbasianym (Kigelia africana extract) – łagodzi objawy łuszczycy i wyprysku alergicznego.
- Pokrzywa zwyczajna (Urtica Dioica Extract, Oleum Urticae) – wzmacnia cebulki i pobudza je do wzrostu.
- Szyszki chmielowe (Humulus Lupulus Extract) – działają łagodząco, ograniczają przetłuszczanie, wzmacniają cebulki.
- Szałwia (Salvia sclarea extract, Oleum Salviae) – szałwia zapobiega wypadaniu i przedwczesnemu siwieniu włosów. Wygładza strukturę włosów.