Wiosna trwa już pełną parą, dlatego pora na wiosenne sprzątanie. Już niedługo zacznie się zbiorowe mycie okien, szykowanie ogródka na letnie wieczory oraz czyszczenie szaf z zimowych ubrań. By stworzyć ekologiczną aurę prezentujemy wam alternatywy chemikaliów, które będą przyjazne dla środowiska.
Sprzątanie może być ekologiczne!
Soda oczyszczona

Jeśli zapytać babcię, soda oczyszczona jest najlepszym naturalnym składnikiem domowych środków czyszczących. Soda oczyszczona ma silne właściwości czyszczące – usuwa plamy, odkaża i poleruje powierzchnie, usuwa tłuszcz i dezodoruje śmierdzące miejsca w domu.
Podczas czyszczenia za pomocą sody oczyszczonej warto rozważyć kilka kombinacji. Przede wszystkim, mieszanie sody oczyszczonej z wodą jest najlepszym sposobem na czyszczenie powierzchni w kuchni bez użycia środków chemicznych. W końcu to ta sama soda oczyszczona, której używasz podczas gotowania.
Czy pamiętasz, jak w szkole mieszałeś sodę oczyszczoną z octem, aby wywołać reakcję wulkaniczną? To samo musujące połączenie jest idealne do czyszczenia zatkanych odpływów. Soda oczyszczona i ocet znajdują się po przeciwnych stronach skali pH, a po zmieszaniu uwalniają gazowy dwutlenek węgla, który jest w stanie usunąć zanieczyszczenia.
Biały ocet

Jak często używasz butelki białego octu, która stoi w Twojej spiżarni? Jeśli odpowiedź brzmi „nieczęsto”, to jest sposób, aby zrobić z niej dobry użytek. Biały ocet to skuteczny i naturalny środek czyszczący, który możesz wykorzystać tej wiosny.
Co ciekawe, mieszanka octu z sodą oczyszczoną jest idealna do pozbycia się pleśni pod prysznicem i na płytkach podłogowych w łazience.
Samodzielnie możesz napełnić butelkę z rozpylaczem białym octem i spryskać miejsca, w których pojawia się pleśń. Pozostawić na kilka godzin, a następnie wytrzeć wilgotnym ręcznikiem.
Jeśli pleśń pozostaje, połącz trzy części sody oczyszczonej z jedną częścią wody, aby utworzyć pastę i nałóż ją na pleśń. Ponownie spryskać białym octem i pozostawić roztwór na miejscu. Następnie za pomocą szczotki z włosiem wyszorować obszar dotknięty pleśnią. Powtarzaj czynność w razie potrzeby, aż pleśń zniknie.
Słowo ostrzeżenia: Nigdy nie mieszaj octu z wybielaczem, ponieważ w takiej mieszance powstaje śmiertelnie niebezpieczny chlor. W 2016 roku Amerykańskie Stowarzyszenie Ośrodków Kontroli Zatruć odnotowało ponad 6300 przypadków narażenia na działanie gazu chlorowego, z czego około 35% było wynikiem łączenia domowych środków chemicznych.
Cytryna

Cytryny zawierają naturalną kwasowość, dzięki czemu są naturalnymi, świeżo pachnącymi środkami czyszczącymi. Po zmieszaniu z innymi składnikami, takimi jak woda, ocet destylowany lub sól morska, cytryny mogą zetrzeć osad z mikrofalówki i usunąć zmatowienia z patelni.
W miseczce z około 1/2 szklanki wody podgrzej cytrynę lub skórki z cytryny w mikrofalówce, aż woda zacznie wrzeć. Pozostawić na kilka minut przed otwarciem drzwiczek. Para ułatwi wycieranie nagromadzonych skorupek jedzenia i rozlanych płynów.
Możesz też zrobić własny płyn do polerowania mebli, mieszając w misce dwie części octu, dwie części oliwy z oliwek i jedną część soku z cytryny. Zetrzyj kurz miękkim ręcznikiem. Z tą domową metodą należy jednak zachować szczególną ostrożność. Przetestuj ją najpierw na małej, ukrytej części mebli, aby upewnić się, że nie zniszczy ona wykończenia.
Inne sposoby czyszczenia za pomocą cytryn to eliminowanie zapachów z lodówki, dezodoryzacja pojemnika na śmieci w zlewie kuchennym lub dodanie kilku pokrojonych cytryn do górnej półki zmywarki po zakończeniu zmywania.
Alkohol do nacierania
Alkohol izopropylowy – znany również jako alkohol do nacierania – jest standardowym produktem gospodarstwa domowego o wielu zastosowaniach. Oczywiście zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie, ponieważ jego spożycie może być szkodliwe lub wywołać reakcję alergiczną. Jest również wysoce łatwopalny i powinien być przechowywany z dala od otwartego ognia.
Pomimo środków ostrożności, alkohol ścierny skutecznie czyści żaluzje, pędzle do makijażu, zlewy, powierzchnie chromowane i ze stali nierdzewnej. Jest również doskonałym środkiem dezynfekującym i może być stosowany do usuwania zarazków z telefonu komórkowego lub myszy i klawiatury komputera.
Jeśli zamierzasz używać alkoholu jako środka do czyszczenia powierzchni, trzymaj go z dala od kwarcowych lub granitowych blatów, które są porowate. Można go natomiast rozpylać na laminat lub uszczelniony marmur.
Alkohol może być również przydatny do usuwania plam po markerach permanentnych i naklejkach. Nasącz plamę lub naklejkę alkoholem przez kilka minut. Od razu wypierz ubranie lub zetrzyj naklejkę z łatwością.
Boraks
Boraks to naturalna sól używana od wieków jako środek czyszczący. Pudełko z boraksem można zazwyczaj kupić w sklepie spożywczym w dziale z detergentami. Boraks występuje w postaci drobnych, białych kryształków, które można rozpuścić w wodzie i bezpiecznie stosować na ścianach i tapetach.
Mimo że boraks występuje w naturze, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, dlatego nie należy go spożywać ani wdychać. Objawy niebezpiecznego narażenia na boraks obejmują podrażnienie skóry lub oczu, problemy żołądkowo-jelitowe, problemy z rozrodem, niewydolność nerek lub wstrząs toksyczny.
Jak w przypadku każdego środka czyszczącego, podczas pracy z boraksem należy używać rękawic i upewnić się, że otwarte rany są zakryte. Rozcieńczaj go wodą i unikaj kontaktu z oczami, nosem i ustami.
Oprócz właściwości czyszczących boraks może zwalczać pleśń, szkodniki i nieprzyjemne zapachy. Jest on także czasem składnikiem kosmetyków, aby zapobiegać rozwojowi bakterii w szamponach, płynach do mycia ciała i kosmetykach do makijażu.
Skrobia kukurydziana

Ponieważ skrobia kukurydziana jest często używana do gotowania, możesz mieć pewność, że można ją bezpiecznie stosować do czyszczenia.
Skrobię kukurydzianą można stosować do czyszczenia powierzchni szklanych, takich jak okna i drzwi. Można ją także zmieszać z białym octem, aby wyczyścić plamy z dywanów i wykładzin.
Wymieszaj po jednej łyżce skrobi kukurydzianej i białego octu, aby uzyskać pastę, a następnie nałóż ją na plamę. Pozostawić roztwór do stwardnienia na okres do dwóch dni, w zależności od wielkości plamy. Zeskrob stwardniałą pastę za pomocą noża do masła i odkurz obszar.
Chociaż ta metoda może wymagać kilku powtórzeń, może skutecznie usunąć trudne plamy po zastosowaniu innego środka czyszczącego
Podsumowanie
Alternatywne środki czyszczące są bezpieczniejsze dla środowiska, ludzi i zwierząt domowych. Chociaż składniki takie jak cytryna i boraks występują w naturze, ważne jest, aby podczas ich stosowania chronić skórę i twarz. Rozpoczynając wiosenne porządki w domu, rozważ te bardziej ekologiczne rozwiązania. Pamiętaj tylko, aby zachować ostrożność przy mieszaniu niektórych substancji.
artykuł zaczerpnięty ze strony biofriendlyplanet.com