W poprzednim poście opisałem metody radzenia sobie z opryszczką z pomocą czosnku, cebuli i cytryny (przeczytasz o tym tutaj: Opryszczka – jak sobie z nią radzić). Takich domowych sposobów na “zimno” jest znacznie więcej. Kontynuując temat zacznę od … soku z cebuli.
- Sok z cebuli – na opryszczkę idealny domowy sposób!
- Ocet w walce z opryszczką
- Woda utleniona i spirytus salicylowy to też jest sposób!
- Soda oczyszczona i pasta do zębów – pomoże zasuszyć opryszczkę
- Polopiryna i aspiryna
- Zioła w walce z opryszczką
- Aloes złagodzi i pomoże przy oprszczce
- Miód i maści propolisowe – koi
- Olejek z drzewa herbacianego – smarujesz i opryszczka z głowy!
- Witaminy w służbie Twoim ustom
- Mocz, tak również pomocny przy opryszczce!
Sok z cebuli – na opryszczkę idealny domowy sposób!
Dużą cebulę należy pokroić i zasypać dwiema łyżkami cukru bądź zalać taką samą ilością miodu. Naczynie przykrywamy i odstawiamy na noc. Cebula puści sok, który dzięki cukrowi (bądź miodowi) będzie dość słodki i smaczny. Sokiem tym smarujemy opryszczkę jak najczęściej w ciągu dnia. Na noc na zmienione chorobowo miejsce możemy przykleić plasterkiem niewielki kawałeczek cebuli.
Miód jest lepszy od cukru a to z uwagi na fakt, iż on również zawiera substancje o właściwościach leczniczych.
Ocet w walce z opryszczką
Nie wydziela takiego zapachu jak czosnek czy cebula toteż jego stosowanie w ciągu dnia nie powinno być żadnym problemem. Opryszczkę trzeba bardzo regularnie smarować octem dzięki czemu tzw. skwarka po prostu zniknie równie szybko jak się pojawiła! Pamiętajmy jednak, że ocet wysusza delikatną skórę ust toteż po zniknięciu opryszczki i tak muszą one przejść regenerację.
Woda utleniona i spirytus salicylowy to też jest sposób!
Również wysuszają opryszczkę przyspieszając leczenie chorych miejsc. Stosując wodę utlenioną i spirytus salicylowy pozwoli Ci zasuszyć opryszczkę. Możemy ich używać w trakcie dnia, stosunkowo często jednak bardzo ostrożnie i z niezbędną uwagą by nie przesuszyć ciągle zdrowej części ust!
Soda oczyszczona i pasta do zębów – pomoże zasuszyć opryszczkę
Przygotuj roztwór z sody oczyszczonej używając do tego celu 1/8 szklanki sody i litra wody (proporcje możesz odpowiednio zmniejszyć) – smaruj sodą opryszczkę, a zniknie szybciej niż normalnie.
Dość dobrze radzi sobie z opryszczką pasta do zębów zawierająca fluor. Pastę należy aplikować na opryszczkę najlepiej na noc – pozwalając jej zaschnąć i w ten sposób oddziaływać na chore tkanki.
Polopiryna i aspiryna
Na pewno masz je w domowej apteczce. Rozpuść tabletkę w wodzie, wymieszaj dokładnie i smaruj nią opryszczkę wtedy, gdy nie masz do dyspozycji innych, wyspecjalizowanych środków.
Zioła w walce z opryszczką
W walce z opryszczką pomogą ci melisa, bazylia, rumianek, szałwia, mięta i dziurawiec. Jeśli masz do dyspozycji świeże zioła zrób z nich papkę (zmiksuj je) i rób z nich okłady na miejsca dotknięte opryszczką. Jeśli dysponujesz jedynie herbatkami z tych ziół sporządź napar i przecieraj nim zmienione miejsca.
Aloes złagodzi i pomoże przy oprszczce
Aloes, podobnie jak czosnek i cebula działa odkażająco. Ma też właściwości kojące. Jeśli nie masz w domu aloesu (to popularna roślina doniczkowa) kup go natychmiast, bo przyda ci się nie tylko w walce z opryszczką. Rozetnij kawałek liścia aloesu i otrzymany w ten sposób sok wsmaruj w chore miejsce, albo wykonaj okład podobnie jak w przypadku czosnku i cytryny aloes możesz przykleić do ust plasterkiem.
Miód i maści propolisowe – koi
Z braku innych środków wykorzystaj sam miód (również w połączeniu z cytryną lub cebulą). Miód ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, poprawia też mechanizmy odpornościowe. Miejsce z opryszczką smaruj miodem a szybciej pozbędziesz się “zimna”.
Olejek z drzewa herbacianego – smarujesz i opryszczka z głowy!
Warto go mieć pod ręką nie tylko dla celów walki z opryszczką. Z pomocą olejku, którym powinnaś jak najczęściej smarować chore miejsce, pozbędziesz się jej wyjątkowo szybko. Olejek przyspieszy też proces regeneracji skóry i gojenia się rany po opryszczce.
Witaminy w służbie Twoim ustom
Jeśli nie masz w domu polopiryny, a cebulę wolisz zostawić na wieczór opryszczkę możesz “potraktować” papką z witaminy C lub z witamin B1 i B2. Rozpuść je w minimalnej ilości wody i posmaruj chore miejsca. Możesz stosować je również na noc – papkę należy zabezpieczyć plastrem.
Mocz, tak również pomocny przy opryszczce!
O zbawiennych właściwościach urynoterapii mówi się przy okazji bardzo wielu różnych chorób, również z opryszczką pomoże ci się uporać własny mocz. Smaruj nim zmienione miejsca, a opryszczka zniknie szybciej niż zazwyczaj.