Ukraińska Narodowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji ogłosiła dodanie międzynarodowej firmy Unilever do listy sponsorów wojny. Unilever jest właścicielem setek znanych marek z branży kosmetyków i chemii gospodarczej – m.in. Dove, Rexona, Domestos, a także z branży spożywczej – herbat Lipton i Brooke Bond. Tym samym dezodoranty Dove znikają z półek. Po rozpoczęciu inwazji wojskowej na Ukrainę Unilever ogłosił, że opuszcza Rosję i zaprzestaje produkcji w tym kraju, ale według ukraińskiej agencji – nie dotrzymał swoich obietnic.
Czym jest lista sponsorów wojny?
Ukraińska lista „międzynarodowych sponsorów wojny” obejmuje zagraniczne firmy, które, nadal prowadzą interesy w Rosji. Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, władze w Kijowie apelują do firm o wycofanie się z rosyjskiego rynku. W tym celu stworzyli kompendium zagranicznych firm, które zdaniem Kijowa wspierają wojnę poprzez decyzję o kontynuowaniu prowadzenia interesów w Rosji, płacąc podatki oraz wspieranie budżetu federalnego, który finansuje wojsko.
Firmy i ich kadra kierownicza są oskarżani o dostarczanie „towarów i usług o krytycznym przeznaczeniu”, które pomagają władzom rosyjskim kontynuować inwazję i „w ten sposób finansować terroryzm”. Od czasu powstania lista powiększyła się i obecnie obejmuje 102 osoby i 26 przedsiębiorstw, z których 17 ma powiązania z Unią Europejską.
To, co być może najbardziej niezwykłe na ukraińskiej liście „międzynarodowych sponsorów wojny”, to fakt, że jest ona całkowicie pozbawiona mocy prawnej. Znalezienie się na liście nie wiąże się z zamrożeniem aktywów, zakazem podróżowania, ograniczeniami w handlu ani żadnymi innymi konsekwencjami w postaci sankcji.
Czy Dove rzeczywiście handluje z Rosją?
Ukraińska Narodowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji (NAPC) podaje , że rosyjski oddział firmy – Unilever Rosja – nie tylko kontynuuje działalność, ale w ciągu ostatniego roku znacząco zwiększył swoje zyski. Według departamentu zysk netto Unilever Russia w 2022 roku wzrósł o 24,9% w porównaniu do 2021 roku i wyniósł 8,03 miliarda euro. W Rosji Unilever zatrudnia ponad trzy tysiące pracowników. Jego przedsiębiorstwa w Omsku, Jekaterynburgu, Petersburgu i Tule nadal działają. W 2022 roku firma wpłaciła do rosyjskiego budżetu około 50 mln dolarów podatków.
Rosyjski oddział Unilever przyznał w marcu 2022 roku, że ze względu na sankcje będzie musiał wycofać się z rynku rosyjskiego, ale jednocześnie zadeklarował, że fabryki w Jekaterynburgu, Omsku, St. Petersburgu i Tule będą nadal produkować produkty.
Dezodoranty Dove – co się z nimi stało?
Według przedstawicieli firmy ponad 90% produktów Dove i Rexona produkowana jest w zakładach zlokalizowanych na terenie Europy. Jedynie ułamek kosmetyków jest wytwarzana na terenie Rosji, z czego większość z nich trafia na lokalny rynek. Dotyczy to właśnie dezodorantów Dove w sztyfcie. Po tym wiele sieci sklepów wycofało ze swojej oferty wspomniane dezodoranty.
Dotyczy to takich sklepów jak Rossmann czy sieci sklepów Żabka, Biedronka czy Lidl. Jednak dezodoranty w sztyfcie sygnowane przez markę Dove możemy nadal kupić w niektórych drogeriach, a także w sklepach internetowych czy na internetowych aukcjach np. w serwisie Allegro.
Podsumowanie
- 1. Ukraińska Narodowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji umieściła Unilever na liście sponsorów wojny ze względu na kontynuację działalności w Rosji po inwazji na Ukrainę.
- 2. Lista sponsorów wojny to kompendium zagranicznych firm, które nadal mają interesy w Rosji i które są oskarżane o wspieranie rosyjskich działań wojennych poprzez swoje działania gospodarcze.
- 3. Unilever, właściciel marek takich jak Dove czy Rexona, jest oskarżany o dostarczanie towarów i usług, które pomagają w rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
- 4. Lista sponsorów wojny nie ma mocy prawnej i nie wiąże się z żadnymi sankcjami dla firm i osób znajdujących się na niej.
- 5. Wycofanie dezodorantów Dove w sztyfcie ze sprzedaży dotyczyło niektórych sieci sklepów, ale wciąż są one dostępne w innych miejscach, takich jak drogerie czy sklepy internetowe.
Q&A
1. Czym jest lista sponsorów wojny?
Lista sponsorów wojny to kompendium zagranicznych firm, które prowadzą interesy w Rosji i są oskarżane o wspieranie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
2. Czy lista sponsorów wojny ma jakieś konsekwencje prawne dla firm na niej?
Nie, lista sponsorów wojny nie wiąże się z żadnymi sankcjami ani konsekwencjami prawymi dla firm i osób znajdujących się na niej.
3. Dlaczego dezodoranty Dove w sztyfcie zostały wycofane ze sprzedaży?
Dezodoranty Dove w sztyfcie zostały wycofane ze sprzedaży z powodu kontrowersji związanych z działalnością Unileveru w Rosji, który trafił na listę sponsorów wojny.
4. Gdzie można jeszcze kupić dezodoranty Dove w sztyfcie?
Dezodoranty Dove w sztyfcie można jeszcze kupić w niektórych drogeriach oraz w sklepach internetowych, takich jak Allegro.
5. Czy Unilever faktycznie prowadzi działalność w Rosji?
Według informacji podanych przez Narodową Agencję Przeciwdziałania Korupcji w Ukrainie, rosyjski oddział firmy Unilever nadal prowadzi działalność w Rosji i zwiększył swoje zyski w ostatnim roku.