Odwiedzając w zeszłym roku imprezy promujące recykling i nasz rodzimy eko design, natknąłem się na bardzo ciekawą inicjatywę.
AKCJA PRZE-TWÓRZ! to cały wachlarz różnych aktywności i ciekawych pomysłów na pograniczu RECYCLINGU/DESIGNU/HAPPENINGU m.in. autorski cykl warsztatów recyklingowych stawiających na połączenie twórczej myśli z edukacją, organizacja rodzinnych pikników PRZE-TWÓRZ WIOSKI, czy wreszcie linia własnych produktów dla dzieci.
To co najbardziej mi się spodobało to tzw. PRZE-TWÓRZ PAKA DLA DZIECIAKA. Ta genialna zabawka dla najmłodszych (3-7 lat) nie tylko stanowi niezwykle rozwijającą rozrywkę na niejedno popołudnie, ale również oswaja dziecko od najmłodszych lat z recyklingiem, odzyskiem i powtórnym wykorzystaniem materiałów. Co ciekawe każdy egzemplarz takiej PRZE-TWÓRZ PAKI jest zupełnie unikatowy i niepowtarzalny, a to ze względu na materiały z jakich powstaje tj. makulatura, druk odpadowy, surowce pochodzące z recyklingu.
PRZE-TWÓRZ PAKA składa się z 12 zadań prze-twórczych, których celem jest stworzenie przez dzieciaków zabawnie brzmiących przedmiotów jak PUFFA W PASKOZAURY, kartki pocztowe własnego autorstwa, czy DOMEK PASKOLUDKÓW etc. Do niektórych zadań trzeba samodzielnie pozbierać odpady – butelki PET czy rolki papieru toaletowego.
Taka zabawka nie tylko stanowi idealną rozrywkę, rozwijającą wyobraźnię i inwencję twórczą dziecka, ale również buduje jego eko-świadomość i rozbudza wrażliwość estetyczną. Same plusy !!
A po co to wszystko? Jaka myśl za tym stoi? Autorka pomysłu tak tłumaczy swoją ideę.. podpisujemy się pod tym obiema rękami 🙂
Statystyczny Polak produkuje rocznie 320 kg śmieci… a na świecie powstaje ich około 1,5 mln ton! Moda, złe nawyki i celowe wytwarzanie nietrwałych produktów powodują, że większość z nich po krótkim czasie używania trafia na śmietnik. Jak to zrobić, aby przynajmniej część z nich dostała drugie życie?
Odpowiedź jest następująca:
Zamiast myśleć KUPUJĘ > UŻYWAM > WYRZUCAM
Pomyślmy KUPUJĘ > UŻYWAM > SEGREGUJĘ > PRZE-TWARZAM > UŻYWAM!
I takiej dewizy powinniśmy się trzymać zmieniając nasze codzienne nawyki zakupowe w te bardziej przyjazne środowisku. Zanim coś wyrzucimy zastanówmy się kilka razy, czy na pewno nie przyda nam się to do innego celu, czy nie da się tego wykorzystać ponownie, czy aby na pewno jest to już przedmiot totalnie skazany na śmietnik. Dzięki ponownemu wykorzystaniu z pozoru zużytych przedmiotów ograniczamy zakupy nowych rzeczy, oszczędzając tym samym coraz bardziej malejące zasoby naturalne Ziemi.