Likier jest jednym z wielu wytrawnych trunków, uwielbianym przez smakoszy. Charakteryzuje się dużą zawartością alkoholu. W smaku jest słodki, a produkuje się go na bazie owocowej, korzennej lub korzenno – ziołowej. Poniżej przedstawiamy jak zrobić likier, który pozwoli Ci delektować się smakiem.
Przygotowanie ajerkoniaku
Do przygotowania ajerkoniaku potrzebujemy: 500 ml spirytusu, 300 ml mleka pełnotłustego, 25 dag cukru, cukier waniliowy oraz 5 żółtek.
Żółtka należy utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym na puszystą masę, mleko zagotować, ostudzić i dokładnie ubić z kremem jajecznym. Przelać do butelek, dolać spirytus i wstrząsnąć, żeby wszystkie składniki wymieszały się dobrze. Można również wlać spirytus porcjami do kremu i mieszać za pomocą miksera. Wymieszany likier odstawić w zamkniętej butelce na kilka dni. Przed użyciem wstrząsnąć. Likier jajeczny ajerkoniak należy pic w małych kieliszkach do deserów, kawy. Dodać go można do kremów. Lodów i deserów owocowych.
Likier kminkowy – to jest coś!
Aby przygotować likier kminkowy, inaczej nazywany alaszem potrzebne nam będą 1l spirytusu, 75 ml wody, 1 kg cukru, ¼ szklanki kminku.
Z cukru i wody przygotować gęsty syrop, zanim ostygnie zmieszać go ze spirytusem, wsypać kminek, wstrząsnąć i wlać wszystko do butli, którą szczelnie zakorkować. Odstawić na 5 dni, potem likier przecedzić do mniejszych butelek, zakorkować i odstawić. Likiery kminkowe należy podawać, gdy mają temperaturę około 8 stopni Celsjusza. Na każdej przechowywanej butelce z likierem powinna być etykieta dotycząca nazwy i składu napoju alkoholowego.
Jak przygotować likier malinowy?
Likier malinowy przygotowuje się z 1 l soku z malin, 1 l spirytusu i 1 kg cukru.
Sok z malin najlepiej przygotować samodzielnie. Wyrzucić nadpsute maliny, resztę opłukać, rozgnieść na miazgę drewniana łyżką w makutrze. Miazgę włożyć do woreczka z gazy, powiesić nad miską i czekać, aż ścieknie do niej cały sok. Do soku wsypać cukier. Proporcje są bardzo proste 1:1:1. Sok z cukrem zagotować, co jakiś czas usuwając zbierająca się na powierzchni pianę. Gdy ostygnie dodać spirytus, wymieszać i odstawić na tydzień. Potem wlać likier do butelek, zakorkować i odstawić.
Last but not least – likier migdałowy
Do przygotowania likieru migdałowego potrzebne są: 1 l spirytusu, 750 ml wody, 1 kg cukru, ¼ łyżeczki cynamonu, 3 dag gorzkich migdałów.
Z cukru oraz wody ugotuj syrop i koniecznie zanim ostygnie, zmieszaj go ze spirytusem, wsyp tłuczone migdały oraz cynamon. Wlej do butli, zakorkowuj i odstaw na 3 – 4 dni. Gotowy likier przecedź do butelek. Zakorkuj. Nadaje się do picia dopiero po roku!