Nadchodzą upały, więc najczęściej zadawanym pytaniem znów będzie „jak się ochłodzić?”. Przychodzimy do was z propozycjami, które nie dość, że wspomogą was w męce gorąca, to jeszcze będą przyjazne dla środowiska. Wszystko da się zrobić eko! Zaufajcie nam!
Wentylatory elektryczne podnoszą próg dyskomfortu termicznego organizmu

Podstawowym czynnikiem powodującym korzystanie z klimatyzacji jest dyskomfort termiczny. Gdy temperatura otoczenia – powietrza, w którym przebywamy – przekracza nasz próg, czujemy się niekomfortowo ciepło. „To powoduje, że ludzie włączają klimatyzację i nie wyłączają jej, dopóki temperatura nie spadnie poniżej tego progu” – mówi Ollie Jay, profesor zajmujący się ciepłem i zdrowiem oraz dyrektor Inkubatora Badań nad Ciepłem i Zdrowiem na Uniwersytecie w Sydney.
Według badania z 2022 r. opublikowanego w tym miesiącu w czasopiśmie The Lancet Planetary Health, ruch powietrza w pomieszczeniach za pomocą wentylatorów elektrycznych podnosi próg temperatury, przy której ludzie odczuwają nieprzyjemne gorąco, o około trzy do czterech stopni Celsjusza. „Innymi słowy, ludzie odczuwają komfort termiczny przez dłuższy czas w ciągu dnia i włączają klimatyzację dopiero po przekroczeniu podwyższonego progu temperatury, minimalizując w ten sposób ogólne zużycie klimatyzacji” – mówi Jay, jeden z autorów badania.
Wyniki badań wskazują, że stosowanie wentylatorów o prędkości 1,2 metra na sekundę w połączeniu z włączaniem klimatyzacji dopiero po przekroczeniu progu podwyższonej temperatury powodującej dyskomfort termiczny może skutkować zmniejszeniem zużycia energii o około 76 procent. Badanie pokazuje, że możliwe jest schłodzenie osoby bez konieczności obniżania temperatury powietrza, co oznacza, że można czuć się równie komfortowo przy wyższej temperaturze powietrza – mówi Jay.
„Wentylatory najlepiej sprawdzają się w wilgotnym klimacie, ponieważ zwiększają przepływ powietrza nad skórą, co powoduje ochłodzenie ciała i utrzymanie niskiej temperatury poprzez odparowanie potu” – mówi Jennifer Vanos, adiunkt w Szkole Zrównoważonego Rozwoju na Uniwersytecie Stanowym Arizony. Jednak ich zdolność do cyrkulacji powietrza może nie być tak skuteczna w bardzo gorącym i suchym klimacie, jeśli ze skóry nie będzie odparowywał pot. „Chłodzenie ewaporacyjne nie byłoby możliwe, a w pomieszczeniu można by się czuć jak w piekarniku” – dodaje.
„Oprócz lokalnego klimatu należy wziąć pod uwagę także inne czynniki, takie jak wiek osoby. Na przykład chłodzenie ewaporacyjne z wykorzystaniem wentylatorów elektrycznych może nie być tak skuteczne w przypadku osób powyżej 65 roku życia, ponieważ starsi ludzie trudniej się pocą, a więc mniej potu może odparować ze skóry” – mówi Vanos. Oznacza to, że należy zastosować kombinację różnych rozwiązań w zakresie zrównoważonego chłodzenia.
Jak się ochłodzić, zachowując zrównoważone rozwiązania w zakresie chłodzenia?
„Pomieszczenie można schłodzić bez klimatyzacji, stosując zasłony okienne ograniczające zyski ciepła, malując ściany na jaśniejszy kolor, aby odbijać ciepło, lub umieszczając wokół domu roślinność, która chłodzi środowisko poprzez ewapotranspirację”– mówi Vanos. Jednak błędem byłoby sądzić, że jedynym sposobem na ochłodzenie ludzi jest chłodzenie powietrza, które ich otacza.
„Bardzo ważne jest, aby nie skupiać się na chłodzeniu powietrza, domu lub pomieszczenia” – mówi Jay. „Zalecamy stosowanie zrównoważonych strategii chłodzenia, które umożliwiają danej osobie utrzymanie chłodu pomimo przebywania w cieplejszym otoczeniu”. „Ukierunkowanie na osobę, a nie na jej otoczenie jest bardziej dostępne i mniej emisyjne, ponieważ nie zużywa dużo energii na chłodzenie powietrza, które zajmuje” – dodaje.
Niektóre ze sprawdzonych naukowo strategii utrzymywania zimna zostały opisane w artykule z 2021 r. w czasopiśmie „The Lancet”, którego Jay jest autorem. Obejmują one picie zimnej wody, przykładanie ręczników z lodem lub zakładanie mokrej odzieży. Komfort termiczny może poprawić również zanurzanie stóp w zimnej wodzie i samodzielne opróżnianie butelek z wodą lub gąbek. Wszystkie te strategie mogą być skutecznie stosowane nawet w miejscach o niskich zasobach.
„Zamiast obniżać temperaturę powietrza, te zrównoważone strategie chłodzenia obniżają temperaturę rdzenia człowieka, minimalizując obciążenie układu krążenia i odwodnienie, które mogą być skutkiem upału” – mówi Jay. W obliczu nadchodzącego wyjątkowo ciepłego lata warto wiedzieć, jak zapewnić sobie chłód, nie nadwyrężając naszych systemów energetycznych.
artykuł zaczerpnięty ze strony popsci.com